Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz erer1000 #57 üzenetére

    A VI. rész írásakor most pont ezt fejtegetem a szovjet holdraszállás kudarcának elemzésénél.

    Tömören: nincs megbízható adat.

    Bővebben: Különféle források különféle számokat említenek, vannak már feloldott egykori (1960-as évekbeli) CIA dokumentumok (tessék, itt egy random ezek közüll), amelyek próbálják megbecsülni mekkora összeget költött a Szovjetunió az űrprogramjára az 1950-es és 60-as években, ám azok látványosan nincsenek pariban azokkal, amit közben a szovjet űrprogram résztvevői emlegetnek, illetve hogy milyen hiányosságok miatt panaszkodnak.

    Néhány forrás leír konkrét számokat, de nincs megemlítve, hogy mégis mi alapján írták le őket. Az N1 rakétaprogram írnak sokan 1,5 milliárd dollárnak megfelelő rubelt, miközben a Saturn V. kétszer ennyibe került, csakhogy az N1 számtalan mutáción esett át, egy időben nukleáris-kémiai hajtóművet is elkezdtek fejleszteni hozzá (mint az amerikai Nerva-hajtómű), amiből aztán nem lett semmi, ha a másfél milliárdba az is benne van, akkor még csúnyább a kép, mint említik. Hasonló probléma, hogy sokszor a rakétaprogram költségeibe sorolják az indítóállások megépítését, ami ugyanakkor katonai felügyeletű volt, és általában a katonai költségvetésből voltak finanszírozva.

    Szóval ha őszinte akarok lenni, akkor info van, de megbízhatónak nem nevezhető.

    Az biztos, hogy a Szovjetunió is rengeteg erőforrást költött az űrprogramjára, de ha arányosan nézzük, akkor az Egyesült Államokhoz képest nagyon durva megközelítéssel harmadannyi pénzt vertek el rá az 1950-es és 60-as években. Csakhogy emellé tegyük hozzá, hogy a Szovjetunió gazdasági ereje eleve jó, ha fele-harmada volt az Egyesült Államokénak, tehát a költségvetést tekintve arányaiban hasonló mértékű pénzköltekezés ment...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák