Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fecow

    aktív tag

    válasz #16820480 #31 üzenetére

    Nem, mivel streamelt videónál nem mindegy milyen idővel érkeznek meg a csomagok, hiába az elő bufferelés, ha nem kapod meg a videó sávszélességet, akkor folyamatosan akadozni fog a videó stream, persze ha egyben letöltöd a videót, kvázi mintha sima fájl letöltés menne, akkor szinte mindegy az időzítés, ugyan ez a skype (bár ott az is fáj a szolgáltatóknak, hogy kiveszik a zsebükből a pénzt), hiába használ kis forgalamat (már a hang), de ezeknek megfelelő időzítéssel és csomagvesztéssel kell megérkezni különben élvezhetetlen és használhatatlan lesz. Fájl letöltés esetében szinte mindegy, hogy milyen sorrendben és milyen késéssel érkeznek meg a csomagok.

    (#32) sbazsi:
    Mint mondtam, ez így valóban nem szerencsés és önkényes. De azt is meg kéne érteni, hogy teljesen más forgalom igénye van (sávszélesség, csomagvesztés, késleltetés, késleltetésingadozás, stb stb), a web böngészésnek, az nagy fájl fel-letöltésnek, a videó streamnek, és a real time kommunikációnak. Semleges hálózat esetén a fájl letöltő, simán "kiszoríthatja" annyira a skype hang csomagjaidat, hogy azok ne érkezzenek meg időben, így neked élvezhetetlen lesz a beszélgetés, ő meg csak annyit vesz észre, hogy 4 perc helyett 4 perc 5 másodperc alatt jött le a fájl, ergó neki mindegy míg neked nagyon nem. (Hasonlóan van ez a videónézésre, csak az egy kissé érzékenyebb forgalom fajta mint a fájl letöltés)

    [ Szerkesztve ]

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz Rickazoid #36 üzenetére

    Dehogynem változik, valószínűleg jobban meggondolják mennyi pénzt szánnak a felhasználók youtube-ra, skype-re, az árak függvényében, ergo csökkenni fog az ilyen jellegű forgalom. Tételezzük fel, hogy nem változik, ilyenkor viszont a szolgáltató jelentős többletbevételhez jut, amit esetleg, hálózat kapacitás bővítésre tud fordítani.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz Rickazoid #45 üzenetére

    Igen csak nem mindegy, hogy te ezen a csatornán élvezhetően kapod a szolgáltatást vagy sem. Lehet, hogy átláthatóbb és egyszerűbb lenne, de a világ nem ilyen egyszerű.
    Vezetékesnél az a helyzet, hogy a nagy versenyben, jól bezavarták egymást a szolgáltatók az ingoványosba (átalánydíjas net), onnan már nehéz lesz visszatáncolni. Mobilosnál még időben visszatáncoltak, illetve meghagyták az aggregált forgalom korlátot, illetve a korlátozást, és forgalom arányú fizetést. De LTE-nél már például sávszélesség szerint is differenciálni akarnak.
    Én egyébként azt elfogadhatónak tartanám, hogy lenne mondjuk 8 forgalom osztály, a szolgáltatás illetve a felhasználó döntené el, hogy melyik osztályon szeretné igénybe venni/nyújtani azt. A gond többek közt az, hogy jelenleg az interneten nincs end to end QoS, szóval ez csak akkor lenne lehetséges, ha mindenki váltana.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz shev7 #70 üzenetére

    Arról nem is beszélve, hogy ha 100kbps-ot adna fixen, akkor ez nagyrészt nem lenne kihasználva, ha a felhasználók nem olyan forgalmat bonyolítanak, ami folyamatosan igényli ezt a sávszélességet.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz bambano #128 üzenetére

    "...mások az általam kiépített infrastruktúrán meg az én befektetésemen, annak népszerűségén akarnak meggazdagodni, amiről engem nem kérdezett meg"

    Azért ne ragadtassuk el nagyon magunkat. Amióta internet létezik a szolgáltatás/logika a végpontokon van, ha ez a a végpont nem a te hálózatodon van az szívás. Az szívás volt már a youtube előtt is. Alapvetően két dolgott tehettél ellene, ha lehet peeringet alakítottál ki, más ISP-vel, hogy kedvezőbben jöhess ki. Vagy meggyőzöd az eredeti szolgáltatást, vagy egy azzal ekvivalenst (mind szolgáltatásban, mind népszerűségben), hogy legyen kedves a te hálózatodon belül működni. Amennyiben egyik sem, akkor marad a drága transit, ez eddig is így volt és valószínűleg a közeljövőben sem fog megváltozni.
    De ha már így kisarkítottad, az ISP-k tipikusan azon akarnak, meggazdagodni, hogy hozzáférést nyújtanak ezekhez a szolgáltatásokhoz, és mivel az emberek ezeket igénybe akarják venni előfizetnek az ISP-nél. Szerintem egyszerű a képlet, és nem azzal van a gond, hogy ki kicsodán akar meggazdagodni. A probléma a forgalom jelleg megváltozásán van, na meg többek között azon, hogy a nagy árversenybe, jól bekergették egymást a "tutiba", átalánydíjas net.

    Nyergeld meg a nagyot

  • Fecow

    aktív tag

    válasz bambano #131 üzenetére

    Hm, én nem erőltetek semmit. Én csak az idézett, mondatodra reagáltam. A két végpontos tcp-t, végképp nem értem, hogy jön ide, akárhogy is nézem nem értem, hogy kapcsolódik ahhoz amit leírtam. Hogy jön ide az hogy a végfelhasználó nélkül nem működik. én pont azt írtam, hogy az alap felállás a tartalomszolgáltató, és a felhasználó. Azért, hogy ők elérjék egymást ékelődik be az ISP.

    Már hogy a fenébe nem a forgalom jelleg megváltozásával lenne a gond? Pont kitárgyaltuk (többek közt te is leírtad), hogy az aggregált forgalom önmagában semmit nem jelent (oké, a sávszélesség bizonyos arányaiban). Talán nem azzal van a probléma, hogy a torrentező 7/24-ben foglalja a teljes sávszélt? Talán nem azon van a probléma, hogy a youtube néző x percig/óráig fixen foglal egy sávszélt, mert úgy nézi mint a TV-t, egy olyan architektúrán amit alapvetően statisztikusan multiplexelhető igénybevételre terveztek? Ráadásul a youtube az nem is a torrentezők esete, hogy a felhasználók 1-2%-a a heavy user, hanem az egy nép jelenség, kvázi mindenki heavy user lesz miatta.

    Nyergeld meg a nagyot

Új hozzászólás Aktív témák