Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    Láttuk már ezt a sztorit... Az állami támogatású kínai gyárak olyan alacsony árszintre mennek (dömping-árra), hogy a többi szereplő nem tud fejleszteni, kiszáll a piacról, eladja és leszereli a gyárat és a szabadalmait, technológiai know-howt. Amint már egyedüli versenyzők, egyből többszörösére, a régi piaci ár fölé emelik az árat, tudva, hogy egy ilyen gyárat felépíteni és berendezni, a technológiára a licenszeket visszaszerezni és fejleszteni elég nagy kezdeti kiadás, amibe nem biztos, hogy újra belemennek...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Feketelaszlo #6 üzenetére

    "Japánban is ezt csinálták a '60-as és '80-as évek között a nyugati piacok ellenében"

    Pont a lényegben tévedsz. Japánban abban a korszakban az olcsó munkaerő és az IP-másolás hozta a versenyelőnyt, viszont piaci alapon működő cégek voltak, amelyek tartósan nem üzemelhettek veszteségesen; és piaci verseny volt a cégek között is. Sok területen pedig valós alapkutatást és fejlesztést végeztek, racionalizáltak és innováltak, igaz inkább az említett korszak végére.
    Kínában ez a nagy különbség: néhány iparág/szegmens nem piaci alapon működik, bármennyire veszteséges lehet, az állam kipótolja adókból vagy más bevételekből; és állami irányítás vagy erős állami befolyás alatt áll, nincs igazi piaci verseny. A fejlesztésbe se tolnak annyit, mint anno a japánok.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

Új hozzászólás Aktív témák