Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • viktorhu

    veterán

    válasz #40553216 #23 üzenetére

    Nyilván nem az átlagembert tartom felelősnek a svájci frankos hitelekért (akik még azt is hihették, hogy nemsokára euró lesz, ami jelentősen csökkenti a kockázatukat) - sokkal inkább azokat a jegybanki vezetőket, akik nem tettek ez ellen semmit, illetve magas kamatszinttel válaszoltak a kormányzati kiadásokra. Ebben Matolcsynak igaza volt, mármint a kamatszint kérdésében - a beáramló EU finanszírozás (meg a forint gyengülésének elfogadása) lehetővé tette a kamatok jelentős csökkentését. Azon kívül más tőkebeáramlás nem nagyon van összehasonlítva a régió többi országával, ennek megfelelően a növekedés is kisebb, szóval igen, azt gondolom, hogy továbbra is baj van, lélegeztetőgépen élünk, és nem használjuk fel arra, hogy kiugorjunk.

    A válság nem gyűrűzik be típusú süketelést muszáj volt tolni, akkor már késő volt bármi értelmesebb dologra. Nyilván akkor már ment a tárgyalás az IMF-fel, a szöveggel meg próbálták a forintpánikot elodázni valamennyire, de a hatások oda-vissza megvannak, szóval a hazárdjátékos hitelek (magán svájci frankos és az állami túlköltekezés) együtt tettek sérülékennyé a válsággal szemben - gyakorlatilag itt már előtte is válság volt, párszor már megrángatták a forintot, amire a jegybank kamatemeléssel válaszolt, amivel még drágábbá tette a forinthiteleket és még jobban elrejtette a lakosság elől a valódi helyzetet. A túlköltekezés meg igenis mindenkinek a felelőssége - a választóké, akik a demagógiát változó színekben de megszavazzák, az ellenzéké, amelyik a túlköltekezős időkben is csak egyet tud követelni, mégpedig a még több állami kiadást , és persze első sorban a kormányé és a kormányzó pártoké.

    A görög hasonlatot nem is értem, nem hasonlítható a két ország helyzete, ők sokkal jobban eladósodtak és túlköltekeztek, miközben az euró miatt nem érezték meg időben a hatásokat, szóval most tényleg térden állva könyöröghetnek a pénzért, és nem annyiért, mint ami nekünk kellett, ők nincsenek és nem is voltak ebben a döntési helyzetben. Nem a hitel piacira cserélését kifogásoltam egyébként, csak azt említettem, hogy azt a pénzt is gyakorlatilag elköltöttük, nem visszafizettük vagy tartalékba tettük.

    A minden mozdítható eladásáról: ha abból finanszírozták volna, még nem is lett volna nagy baj, azt sok régiós ország megtette, de az csak csepp volt a tengerben, eladósodásból finanszírozták (kezdve a talán az MDF kivételével minden párt által megszavazott száznapos programmal, illetve már az előző kormány alatt a lakáshitelek kamattámogatásával, a költségvetési trükkökkel, mint az autópálya-építések költségvetésből való kiemelésével, amit szintén még az első Orbán-kormány alatt találtak ki, a szocialisták elleneztek, aztán folytatták a szocialisták, és ellenezte a Fidesz - még Brüsszelbe is ment a módszert eredetileg kitaláló Járay feljelentést tenni miatta).

  • Viktor77

    titán

    válasz #40553216 #23 üzenetére

    "Az IMF-től való függetlenedést választották a görög út helyett. Szerinted rosszul tették?"

    Mivel én fizetem a piaci hitel (ami volt, nem tudom te mit néztél) többletkamatát, így igen, szerintem rosszul tették.

    Csinálni kell. Kész. Pont.

Új hozzászólás Aktív témák