Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz ALI_G #1 üzenetére

    ezen én is elgondolkoztam... hisz a supportért kell általában fizetni, nem pedig a licensszért... kíváncsi leszek, hogy kihozzák-e, hogy nem is tudták mire elkölteni a pénzt és ez alapján levonnák azt a (téves) következtetést, hogy nincs is rá igény.

    A gnu/gpl licenszre költenének vagy mire?

    Termékek fejlesztésének támogatása (oktatási igényre hangolt distrib*) és support fizetése ésszerű lenne, de ez nem licenszdíj.

    *: pl. ha jól emlékszem az egyetememen csináltak webes matematikai oktatórendszert és ezt linux live cd-be építve letölthetővé is tették.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz moma #7 üzenetére

    mindenképpen pozitívum, hogy legalább a lehetőség megvan mostmár... majd kiderül miről is van szó... lehet a nyilatkozó sem tudja pontosan miről beszél és ezért mondott licenszeket. :)

  • azbest

    félisten

    válasz ddekany #56 üzenetére

    Ha jól láttam, akkor a Suse Enterprise Desktop darabonkénti díja 47euro. Ha végiggondoljuk, hogy nem egy oprendszert, hanem az openoffice-től kezdve minden féle progin át kap ezért a user, nem is olyan drága. 850ezer licenszet futna ki (1 évre.. persze biztosan adnak mennyiségi kedvezményt is.. nameg a szerver változat darabja akár 290euro is lehet ... a tréninges ajánlatok elvileg nem játszhatnak).

    Ha jól értem, akkor ez elsősorban supportot jelent: garantálják, hogy lesznek javítások és frissítések.

    Ha az egész pénzt a novellbe tolják, az elsősorban a novellnek jó, mert bár többen ismerhetik meg a linuxot és több pénz is lesz fejlesztésre, azért mégiscsak egy lesz a sok cég közül a mi megrendelésünk.

    Ha egy részéért vesznek supportot és jelentős részét közvetlen feljesztések támogatására adnák, az valószínűleg több segítséget jelentene a linux és szoftverkörnyezete feljődéséhez. Viszont leendő program fejlesztésére adott pénz nem tudom, hogy belefér -e a licenszvásárlás kategóriába.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Alukard #60 üzenetére

    A Novell neve gyakran felmerül, ezért néztem őket.. a RedHat lehetne még másik versenyző csak ott nem tudom értelmezni az árakat... gondolom nem tetszőleges számú gépre vonatkoznak

  • azbest

    félisten

    válasz ddekany #101 üzenetére

    lol... épp most dobtam fel az ubuntu 8.10-et...

    pár katt és fenn volt... utána még engedélyeztem a zárt driverek használatát (jelzi is, hogy van ilyen). Szólt, hogy van frissítés a rendszerhez... katt települ pár perc alatt. 64bites.

    Igaz olyan perverzióm volt, hogy két képernyővel használom és kicsit bénán kezeli a két képernyőre átnyúló asztal képfrissítését ... szal feltettem a legfrisebb ati driver... bár ahogy látom a két képernyő két asztal is lehetne és akkor nem szivattam volna magam a képfrissítés problémával.

    Ati weblap, catalyst 9.3 letöltése... futtathatóra állítottam át a run fájlt.. elindítottam, jééé ez olyan grafikus varázslós mint win alatt... katt.. kész... reboot.. jó

    múltkor egy másik gépen tűzfalat állítottam be... akkor használtam először az iptables-t. Kis google használat után sikerült megadni milyen címeket tiltson... aztán kiderült, hogy menteni is kéne a beállításokat... a leírást elolvasva (pár oldal, lépésről lépésre, kész mintákkal) szépen sikerült.

    Én még dos-on szocializálódtam és semmi lelki problémát nem okozott pár parancs begépelése a terminálba. Most megnéztem a hozzáadás/eltávolítás menüpont alól (is) elérhető csomagkezelőt... a kategóriák közt nézelődve kerestem rendszer monitorozó progikat...

    Most meg kerestem a neten tesztprogit alá, hogy lássam mit tud. Google valami Phoronix progit mondott... letölt (deb) ... dupla katt... csomagkezelő megjelenik.. ok mehet...
    progi parancsorban elindít... kiírja mit lehet (mellette progi weblapján is nézem azért a doksiját) .. pár parancs és máris csinálja a lightsmark tesztet: letölti és telepíti majd futtja.. mindjárt kipróbálom a perfview tesztprogit is, mert az win alatt is használtam... de láttam, hogy játékdemók is vannak a teszt listán

    Ja igen... a tv tunert még nem próbáltam... valahol láttam, hogy felismerte... de tv néző progi alapból még nincs... hozzáadás/eltávolítás... majd kiderül.. hmm google dobott is egy 2 oldalas leírást erről a kártyáról, hogy lehet telepíteni.

    Ja és az időm 99.9%ában win előtt ülök... de kíváncsi lettem, hogy most épp hogy boldogul a rendszeremmel az ubuntu... egyébként is váltanom kell a mostani vistámről, mert
    - 32 bites és csak fele ramomat kezeli -> 64 bites Vistát tesztelni már feltettem mellé, de win 7 lesz szerintem inkább helyette.
    - nemrég betettem egy régebbi tv tunert a gépbe és megfektette kicsit.. volt pár fagyás (driver telepítésig nem is jutott, már boot közben elhalt)
    már megint eltünedeznek az óra mellől az ikonok... teszt webszerverem nehézkesen reagál rajta... korai öregedésbe kezdett a rendszer... erősen gondolkodom azon hogy linux alól használjam a virtuális gépeimet, nem pedig win alól. Hm a hd gyorsítás hiányzik linux alól (már ha hiányzik)... amire a win kell, azt virtuális gépből is fogok tudni kezelni.

    Hamarosan egy stabil (nem lomhán reagáló webszerver) alap kell, mert lehet ezen a gépen fog futni éles teszten egy projektem. Win server oprendszeren is gondolkodom (win-t jobban ismerem)... de a linux is egyre szimpatikusabb az újabb igényeim miatt. (egyben kell hogy legyen majd szerver és desktop)

    :)

    hmm kicsit bő lére eresztettem a rizsát... evvan... épp ismerkedem a linux képességeivel :D

    egy nagy szívást tudok mondani linux alatt: ha a hálókártya nem menne és nem tudnék keresni a neten / letölteni dolgokat. Bár win alatt is voltam már így :DDD ... előbb egy másik rendszeren letöltöttem a drivert a hálókártyához, hogy fel tudjam telepíteni.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz ddekany #109 üzenetére

    nagyobb a választék (tehát matematikailag nagyobb ez esélye hogy ott találod meg a számodra legjobb megoldást),

    ellenpélda:
    az internet...

    régen a google-ba beírtam mit akarok és szinte csak a keresett témáról szóló oldalt adott ki...

    ma beírok valamit a keresőbe és úgy kell a sok szemét közül kiválogatni, hogy mi az ami legalább hasonlít arra a témára, amire kíváncsi vagyok... ráadásul egyre részletesebben kell megadnom a kereső kifejezést, nem elég csak 1-2 kulcsszót megadnom. Néha már úgy tűnik, hogy csak akkor sikerül azt találni ami nekem kell, ha tudom mi az amiről szól az ami nekem kéne (de akkor nem is kéne keresnem) :U

  • azbest

    félisten

    válasz dark100 #131 üzenetére

    Közbeszerzési eljárásban szerintem egy magyar cég sem képes jelenleg ilyen mértékű supportra és ilyen termékcsomag felkínálására.

    A Novell már jelenleg is jó pozíciókban van más területek kapcsán.
    A (#76)-ban TR3 mondott mégegy jó érvet a Novell mellett, a mostani rendszerek egy részéről problémamentesen lehetne migrálni az új linux alapú megoldásaikra.

    A RedHat tűnik még elég nagy kaliberű cégnek, hogy ilyen nagy megrendelést teljesíteni tudjon.

    (ok, hogy a pénz csak keret, de nem fognak licenszenként közbeszerezni, hanem egyben egy nagyobb csomagot vesznek)

    Az (#59) végén megjegyeztem, hogy közvetlen célirányos fejlesztésre is fordítanák, akkor valószínűleg több használt látná a linux közösség is és jobban a megrendelés igényeihez lenne szabva a megoldás - ezt magyar fejlesztők is jó eséllyel pályázhatnák.
    Ha csak licenszre lehet fordítani, akkor szerintem csak már meglévő termékek vásárlására lehet. Annak semmi értelme, hogy egy magyar cégtől vegyenek meg egy konténer cd-t, mindenféle support nélkül.

Új hozzászólás Aktív témák