Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • JoeYi

    őstag

    válasz BatchMan #46 üzenetére

    az a baj egyébként, hogy meglátásom szerint ha évi 50 milliárd dollárt adnának űrhajó fejlesztésre egy megfelelő tudós/mérnökcsapatnak akkor se érnének el jelentősen nagyobb sikereket mint az 1 milliárd dollár alatti budzséből dolgozó magáncégek. Ennek az az oka, hogy ismeretlen vizeken eveznek, nincs honnét meríteni (természet) és nincs honnét másolni/lopni.

    Jelenleg a kutatásokra vár a technika világa, hogy valami újat fedezzenek fel, ami alapján új irányokba lehet tapogatózni. És ehhez nem végtelen pénz kell, hanem idő. 2 hasonló mérvű téma jutott eszembe:
    - gravitációs hullámok: sikerült bizonyítani, kb meg határozza a csillagászat fejlődését a következő 30 évben
    - hidegfúziós reaktor: hiába öntenék le ezt a projektet is csilliárdokkal, akkor is 20-30 év mire tökéletes lesz

    Ahogy 30 éve a Holdraszállás is egy szerencsés bravúrsorozat volt, úgy most is a húr túlfeszítéses csodája lesz ha beindul az űrturizmus, neadj isten a Marsra szállás. Ezeknke az űrhajóknak köze nincs a filmes nagyszilárdságú/stabilitású űreszköeihez, hanem szinte bádogdobozok egy lassan égő bomba végén. Mindenki tudja, hogy egy borsószem nagyságú kavics katasztrófába tudja vinni bármelyik küldetést, ha az elég gyors.

    Ennek ellenére tolni kell, és bizakodni. Inkább erre folyjon el a pénz mint Olimpiákra meg háborúkra, esetleg x-dik generációs vadászgépekre. Lehet, hogy ez az elavult rakétautazósdi közben sikerül felfedni vmi fizikai törvényszerűséget, ami végre lehetővé teszi, hogy a bádogdoboznál komolyabb szintű cuccok indulhassanak útnak.

  • JoeYi

    őstag

    válasz KAMELOT #38 üzenetére

    ez nonszensz. Tényleg komolyan gondolod, hogy űrkutatás helyett azt kéne elemezgetni, hogy miként pakoltak egymásra köveket x ezer éve? (ne tartsuk már nagy dolognak, hogy pár emberöltő alatt kisakkozták, hogy kell nagyot építeni, aztán meg több 10e melóssal felhúzattak egy igazán nagy kőrakást 30-40 év alatt...) Meg hogy építsünk mi is piramisokat? Hát mi a ráknak? :D Nem mellesleg szted milen szintű agyvérzést kapna egy Fáraó ha meglátná, hogy az űrkutatásból vett anyagokat felhasználva 800 méteres Burj Kalifát is lehet építeni? :D

  • JoeYi

    őstag

    válasz kenwood #49 üzenetére

    hát erről fogalmam sincs, vagyis még sosem hallottam. Viszont lemerném fogadni, hogy ők sem tudnának előállni 10 éven belül az Elon Musk féle "Mars Vehicle"-nél nagyobb teljesítményű cuccal, akármekkora pénzmagot is kapnak. Sejtésem szerint Elon felvázolta amit a rakétatechnika magában rejthet úgy, hogy még nem csap át fantazmagóriába (bár szerintem így is sikerült vastagon belefutni. De az álmok már csak ilyenek)

  • JoeYi

    őstag

    válasz Cifu #51 üzenetére

    Az X33 és ez a Skylon is pont ugyanott vérzik szerintem, túl utópisztikus elképzelés. Mindennek nagyon ideálisnak kell lennie, hogy működjön és vért kell izzadni a működtetéséhez.
    - így videó alapján mindkettő gigantikus. Ha még ki is evickélnek az űrbe a visszatérésnél igencsak izzadna mindenki tenyere. Te jobban tudhatod nálam, de szerintem még mindig a béna hővédő csempés megoldás a legjobb ötletük a hőelnyelésre, ami már az űrsikló programnál is egy betegágy volt, nem hogy ekkora felületeknél.
    - a Skylon igencsak emlékezetet a Blackbird-re. Na az a gép is egy pengeélen táncolás volt, nem pedig egy üzembiztos valami. Ha jól tudom az illesztések csak az üzemi 2 mach feletti tempónál értek össze a hőtágulástól. Gondolom a légkörben maradva ez még kezelhető rizikó volt, de hogy miként készítenék fel az űrből visszatérésre, azt szívesen elolvasnám (ha jól látom akkora önmaga, mint a nemzetközi űrállomás)
    - harmadrészt a magáncégekből senki se lopta el ezeknek a gépeknek a koncepcióját. Ez azért elég erősen mutatja, hogy mennyire bizonytalan téma. Feltételezem, hogy a szükséges technológiák egy jó része nem is létezik és ahogy korábban írtam a világ összes pénze se tudná megsürgetni a felfedezésüket.
    - 400 millió font. Ennyit Elon Musk kitudna fizetni zsebből. Szerintem meg is tenné ha volna értelme, hisz kapna egy repülőgépre emlékeztető valamit, amit azért sokkal könnyebben ellehet adni az űrturizmusra vágyó embereknek, mint a rakétára ülést.

    Én abban hiszek, hogy egy bolygó közi hajónak nem kell képesnek lennie a le és felszállásra. Nem is a földön kell megépíteni, hanem kint az űrben és az embereket egy másik eszközzel feljuttatni. Szerintem így lehetne egy masszív bolygó közi cuccot építeni és az ingázó hajónak is csak a fel/le jutásra kell megfelelnie.

    Szóval a következő nagy lépés egy bolygó körüli hajóépítő műhely lenne.

  • JoeYi

    őstag

    ez azért érdekes cikk. Már olyan szempontból, hogy itt sem azt pedzegetik, hogy ó igen, ez egy járható út, hanem inkább szkeptikusak.

    Mindegy, örülök, hogy olyan korban élhetek ahol újra űrverseny szerűség van :) Remélem egyszer kijutok egy rakéta indításra.

Új hozzászólás Aktív témák