Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #72042496

    törölt tag

    válasz kurta9999 #8 üzenetére

    A HDR 10 bites. Meg lehet jeleníteni 8 biten, de csúnyán sávosodni fog. 12 bites panelt nem láttam élőben.

  • Piftuka

    veterán

    válasz kurta9999 #8 üzenetére

    "mekkora különbség lehet a 10 es a 12 bites panelek között? "

    "Én még 10-et se láttam, de amíg mindenhol a 8bit megy[..]"

    Egy ideje szerencsére már nem. :N A nagy dinamikatartományú (HDR) kép és filmtartalmak hű reprodukciójához kevés is volna.

    Azért amíg egy 8 bit-es panel "csak" 16 millió színárnyalatot tud megjeleníteni, addig 10 bit már 1 milliárdot, 12 bit pedig 68 milliárdot. Az meglehetősen nagy különbség.

    A "Dolby Vision" eleve 12 bites optimális/maximális színmélység kihasználását teszi lehetővé. Persze ehhez fontos az ahhoz méltó tartalom is, de kijelző szintjén ott kezdődik, hogy legalább képes a megfelelő színpaletta előállítására.

    Sok tévé 8 bit-es panelt alkalmaz, de +2 bit-et valamelyik dithering megoldással tesz elérhetővé. Vannak jól sikerült megoldások, de az soha nem lesz olyan, mint a valódi 10 bites. (Én teszteltem olyan tévét is, amelyen konkrétan "sávos" volt a színátmenet 10 bit-es HDR tartalmaknál.)

    Ha le akarjuk egyszerűsíteni, akkor így kell elképzelni:
    alt="" title=""

    A magasabb színmélység, és a minőségi panel (és elektronika) lehetővé teszi a lehető lefolyamatosabb színátmenetek, árnyalatok megjelenítését.

    Egy jó fényerejű (több ezer nit a panel teljes felületén) 12 bites megjelenítő elképesztő pompájában tud egy nagy felbontású, széles dinamikatartományú képet megjeleníteni.

    A cél tehát ez volna. Minél jobban közelíteni a valóság látványához. (Nem feledve, hogy sok HDR tartalom esetén az alkotó, művész célja nem feltétlenül ez, tehát a színvilág, és a képi világ nem feltétlenül a valós képet tükrözi, ám ezekre is igaz, hogy megfelelő technológiai háttérrel kiegészítve lehetséges a legjobb látvány létrehozása.)

    Olvasnivaló: What is 8-bit, 10-bit and 12-bit color or color depth in TVs ?

    A helyzetet kicsit bonyolítja, hogy az egyes HDR szabványok felelősei nem ugyanazon színtartomány használata mellett tették le a voksukat (amelynek az a végeredménye, hogy a fentebb említett milliárdnyi szín közül a teljes színtér egyes színárnyalatai csak az egyik, vagy a másik szabány mellett elérhetőek):

    alt="" title=""

    Erről pedig itt olvashatsz: „MOZIS” DCI-P3 SZÍNTARTOMÁNY A PC-MONITOROKON

    [ Szerkesztve ]

    "Aquila non captat muscas."

Új hozzászólás Aktív témák