Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • azbest

    félisten

    válasz bullseye #5 üzenetére

    van egy régi mondás: amilyen a mosdó, olyan a törölköző.
    Jól illik az egyik lobbi a másikhoz :U

  • azbest

    félisten

    válasz Иван #95 üzenetére

    Nem kellene olyan példákat hozni, ami abszolút téves és köze sincsen a témához. A példáid fizikai lopás, hamisítás és csalás, valamint szerződésszegés területére kalandoztak. A szerzői jogot a szerzői jog paragrafusai szerint kell értelmezni és nem minden más alapján, ami kicsit is hasonlít rá. :U

    Még a könyvelésben is teljesen más kategória alá esik egy szoftver és amit felsoroltál.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Иван #99 üzenetére

    A tanáros példa akkor lenne helyes, ha a tanár óráin elhangzottakat rögzítő hanganyagot használná valaki. Ehhez nem kell már újabb energiabefektetés a tanár részéről, ellenben illene engedélyt kérni / fizetni érte. De ha nem teszik, akkor sem fog ettől hirtelen eltűnni a már ott lévő pénz a tanár számlájáról.

    Sok esetben nem a warez pártolásáról van szó, hanem a téves információk terjesztése elleni fellépésről. Másrészt a szellemi terméket előállítók üzleti modelljének kritizálása szokott előkerülni. Nyugatabbra sok pozitív példa található arra, hogy lehet pénzt keresni vagonszámra modernebb hozzáállással. Lásd:
    - havidíjas tartalomszolgáltatás (zene, film, sorozat),
    - ingyenes alapjáték / program + micropayment az extrákért,
    - ingyenesen használható szolgáltatások, mégis hatalmas járulékos bevételek
    ...

    Itt vadkeleten (európában) mesterségesen szétforgácsolt piacokon helyi kiskirályok butasága és telhetetlensége miatt nincsenek ilyen szolgáltatások. Az itteni próbálkozások bedőlnek, mert irreális árazást alkalmaznak (óriási jogdíjak, bürokrácia és adók) és olyan gyér tartalmat és gyenge minőséget nyújtanak (nem sikerült megegyezni a kiadókkal), hogy nem éri meg fizetni érte.

    Amióta itt az internet, azóta tájékozottabbak az emberek és joggal merül fel bennük, hogy nálunk miért sokkal rosszabbak a feltételek, mint nyugaton. Persze ha a jogvédőkön múlna, akkor betiltanák az információáramlást, mert amiről nem tudunk az nem fáj. Úgy ahogy iránban be akarják tiltani a csirke ábrázolását, hogy ne kívánja meg ezt a luxust a pór nép [link].
    Ráadásul mesterséges korlátokat állítanak (régiókódok, nem mindenhol megvehető szoftvercsomagok) a vásárlók elé, nehogy véletlen olcsóbban megvehesse az adott terméket. Ha már globalizálódunk, akkor ne csak az legyen globális ami a kiadóknak jó, hanem az is, ami a vevőknek.

    Összességében az a probléma a kommnteddel, hogy az érvelés és ami mellett érvelsz, azok nincsenek ok-okozati összefüggésben. A szerzői jog és szellemi termék kapcsán teljesen téves hasonlatokkal bombázod a többieket, akik természetesen ez ellen tiltakoznak. Szerintem.

    Egyébként semmiképp se vedd ezt a kommentet személyeskedésnek, csak néha pipa vagyok, amikor előkerül a szerzői jogos téma és eszembe jut hány szolgáltatás van amire szeretnék előfizetni, de nem lehet, mert közép-kelet európai vagyok. :(

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bullseye #102 üzenetére

    Lehet, hogy elvesztettem a fonalat. De akár ezzel kapcsolatban is elmondható, hogy nem nagyon tudok olyan nagyobb kiadóról, akik értelmesebb áron ebook formátumban is árulnák a könyveket. Nem csak világpolgárként vagyunk másodrendűek, de hazai viszonylatban sem látom, hogy törekednének az online tartalomterjesztésre. A szaklapok nagy része már kihalt, akik nem váltottak időben és az sem segített, hogy a végén már csak gyenge fordításokat adtak ki a külföldi kiadás régebbi cikkeiből. A bulvárt persze viszik, mint a cukrot most is. Persze könnyen elképzelhető, hogy nem vagyok elég tájékozott.

    Arról viszont olvastam már, hogy sokszor az író egyben a tördelő és a mindenes is, hogy legalább annyit fizessen a kiadó, hogy legyen értelme foglalkoznia az írással. Régebben olyat is olvastam egy írótól, hogy úgy alkudott vele a kiadója az újabb könyve díjazása kapcsán, hogy a kiadó levette addig a polcokról a korábbi könyveit, amíg el nem fogadta az alacsonyabb juttatást. A jogvédő lobbi persze itt is begyűjti a készülékek árába épített díjakat, csak kevésbé vannak szem előtt. Az egyik egyetemi tanár inkább felajánlotta a könyvéért kapott díjat az évfolyam legjobbjának. Egyszer elmehetett belőle sörözni.

    De ez már inkább az itteni mentalitásról szól, nem annyira kapcsolódik a témához. Valószínűleg teljesen másra gondolhattál, amikor a válaszodat írtad.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Иван #104 üzenetére

    Részben a net is az oka. Sokkal frissebb és tartalmilag is bővebb, de akár minőségibb elektronikus hírlapok jelentek meg. Elég csak a PH!-ra gondolni.

    Persze a tévé/rádió is közrejátszhat, ha kifejezetten a bulvárról van szó, mert mindenhonnan folyik a szenny. Másrészt sokkal többféle lap fut manapság. Érdemes lenne kiadónként vagy tulajdonosonként nézni az eladásokat. Valószínűleg ezek mögött is csupán néhány ember áll.

  • azbest

    félisten

    válasz bullseye #106 üzenetére

    Saját példából indulnék ki, ami nem reprezentatív, de talán sokan hasonlóan gondolják.
    Ahogy dolgozni kezdtem kevesebb időm, de több pénzem lett, ahhoz képest, mint amikor még eltartott voltam. Kinőttem már elég régen a warez pistike korszakomból. Persze a világ is változott közben :) Ha már globalizáció van, akkor hadd vegyek már részt benne fogyasztóként ilyen téren is. Másrészt, ha fogyasztani akarok, azt és akkor akarom fogyasztani, amit és amikor akarok, nem mást és nem máskor. Ahogy pizzát rendelek. Sajnos (?) pont a warez az, ami jelenleg modernebb ezen a téren, de azért szerencsére vannak már területek (pl játék), ahol nagyjából van erre mód - van accountom is tucatnyi játékkal (csak időm nincs rá :( ).

    Annó antikváriumba jártam, néha új könyvet is vettem, sőt volt több olyan puhakötéses sorozat is annó, ami egész sok komoly irodalmat is lefedett. Manapság egyáltalán kiadják újra ezeket? (Delfin sorozat vagy Világirodalom remekei például.) Új Alaplap majd utána Computer Panoráma számait is vásároltam néhány évig.... majd már csak könyvtárban futottam át néhány perc alatt... majd megszűntek. Persze elektronikusan is olvastam sokat, aminek a nagy részét nem vásároltam, de nem is tudtam volna miből.

    Most kapásból tudnék mondani 2-3 olyan online szolgáltatást, amire vagy vele egyenértékűkre, hasonló áron szinte azonnal előfizetnék (onlive, rhapsody, netflix). Többször kerestem már elérhető alternatívát, sikertelenül (töredék tartalmat hasonló áron, akkor már inkább youtube). Sajnos elég keveset olvastam az utóbbi néhány évben, de ha lenne valami értelmes havidíjas online könyvtár (magyarul, bár külföldit talán lehet találni), vagy korrekt áron lenne ebook változat (nem drágábban mint a nyomdázott papír - ne nézzenek már madárnak), akkor ott is költenék valószínűleg. De nincsen. (Ha már nyugat amerikai szolgáltatást használhatok - nem mellesleg még magyar áfát is vonnak utána, távolkeleti webshopból vásárolhatok, akkor engedjék már meg a kiadói lobbiszervezetek is, hogy ott és úgy költsem el a pénzemet, ahogyan én szeretném. Van ez a mondás: "shut up and take my money" :) )

    Ha fele annyit fektetnének a terjesztés modernizálásába és a fogyasztói igény kielégítésébe, mint amennyit a másolásvédelemre, már réges-régen elfelejtettük volna a warezt, mint problémát. Mindig lesz warez, de a fizető fogyasztói igény kiéheztetése helyett, inkább őket kéne kiszolgálni, hogy mindenki boldog legyen :U Ez piciben nálunk is így kéne, hogy legyen.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz bullseye #108 üzenetére

    Egyik ismerősöm több köbméter irodalmat birtokol papír alapon. Rendszeresen vásárol könyveket. Tippelhetsz, hogy a papírt vagy a kindle-t hurcolja magával... Van amit papíron nehéz/lehetetlen beszerezni. A kindle-re töltött magyar nyelvű tartalom, ha úgy tetszik warez... hisz nem vette rá, nem is tudja megvenni rá.

    Eközben nyugaton azért sírnak a kiadók, mert az ár 70%-át kapják csak meg tiszta haszonként a nem általuk üzemeltetett online shopból az eladott elektronikus tartalomnak. Nálunk meg 60%-ot kap legfeljebb a papír után, amit ráadásul gyártani is kell. Mégsem dömpingelnek olcsó elektronikus könyvekkel. (bár talán van már néhány kisebb kiadó, akinek megjött az esze - csak sokféle nem túl elterjedt formátumot használnak)
    Ahogy nézem infós szaklapból is lehet kapni már pdf változatot, bár a ph mellett elég sanyarú sorsuk lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • azbest

    félisten

    válasz Sir Ny #135 üzenetére

    Alapesetben nyilvánosak az egyetemi előadások, bárki bemehet, persze ez intézményenként eltérhet. Legfeljebb akkor okozna problémát, ha valaki más miatta nem férne be. Na meg persze papírt sem kap róla. Általában sem a tanár, sem az egyetem nem szenved ettől kárt, közvetlen anyagi hasznot sem szerez ez által a "belógó". Másrészt viszont műveltebb lesz. Bizonyos mértékig ilyen a warez is, amíg át nem fordulnak az arányok. Teszem azt, ha a hallgatók közül már senki sem jár be, míg a külsősök akkor is látogatják. Ez utóbbi esetben már lehet anyagi hátrányról beszélni, mert közönség hiányában nem tartanák meg az előadásokat a továbbiakban, nem fizetnék érte a terembérletet vagy áttennék egy kisebb helyre, hogy a lehetőség akkor is adott legyen.

    A korábbi iráni hasonlattal kapcsolatban gondolkodtam kicsit, nem tudom direkt volt-e irán a példában. Lehet, hogy embargó miatt nem lehetséges oda eladni szoftvereket sem, így az ottani program másolatok után számítani elmaradt haszont tényleg teljesen lufi.

Új hozzászólás Aktív témák