Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #92253184

    törölt tag

    válasz Somatom #25 üzenetére

    Vagy nem lesz opció, azért tudsz szabálytalankodni, mert elfogadtuk ezt. A mai technikai szint mellett minden kilométeren lehetne sebesség merő és kamera. Minden kamionból le lehetne kérni az adatokat, hogy mikor lépted át a határokat.
    Ráadásul úgy beszélni erről, mint valami majd a jövőben megvalósuló dologról elég fura, már most is futnak az utakon féligmeddig autonóm rendszerek.

    [ Szerkesztve ]

  • #92253184

    törölt tag

    válasz Somatom #29 üzenetére

    Nézd, nem szeretem a személyeskedést. Nem a másik véleményét vitatni, hanem a személyét, szaktudását kétségbe vonni nagyon rossz ízű dolog és a legtöbbször nem is vezet helyes eredményre. Viszont te hoztad be a témát és szerintem köthető is ide úgyhogy legyen beszéljük át.
    Te kamionozol én ezt elfogadom, a magad területén szakember vagy. Viszont kénytelen leszel elismerni, hogy nem vagy objektív. Ha igaza lesz azoknak, akik szerint az autonóm járművek elterjednek, akkor téged ki fognak szorítani. Neked ez sokkal inkább érzelmi kérdés, mint nekünk. Szerintem ez a folyamat már elindult. Tíz éven belül már tömegesen fog terjedni a technológia, a nagy cégek már most is komolyan fejlesztenek. Szerintem öt legfeljebb tíz éven belül a pilóták körül is óriási botrány fog kitörni és komoly háborúk lesznek. Ma is az asztalon van a téma, hogy kell-e egyáltalán pilóta a repülőgépekre.
    Ha visszafelé nézünk a történelemben ez a vita többször lefolyt. Mindig voltak viták a szakemberek és a modern technológia támogatói között. Volt, hogy lassabban történt meg a folyamat, mint ahogy hittük. Sőt, a legtöbbször lassabban folyt le. Viszont mindig megtörtént. Nézd meg a gyárakat. Nézd meg a hajózást, a repülést vagy a vasúti közlekedést. Vagy azt, hogy hány olyan döntést hoz meg helyetted az autód vagy a kamionod ma, amit húsz éve még neked kellett meghozni. A folyamat nem ma indult, ez nem több, mint egy lépcső fok.
    Másrészt te egy területen vagy szakember, szerintem soha nem programoztál autonóm rendszert. Úgy kezeled az autonóm járművet, mintha sofőr lenne, abból is egy buta és bizonytalan. Az autonóm jármű nem ember, nem magabiztos és nem bizonytalan, nem dühös, nem nyugodt, nem türelmetlen. Nem gondolkodik és nem hoz döntéseket abban az értelemben, ahogy mi hozunk. Nem lehet belőle hülyét csinálni. Viszont nem is teljesen merev és alkalmazkodás képtelen rendszer.
    Azt képzelni, hogy itt mindenki ül egész nap a számítógépe előtt elég egy oldalú. Bele tettem nehány százezer kilométert különböző autókba és van képem a vezetésről.

    [ Szerkesztve ]

  • #92253184

    törölt tag

    válasz Somatom #36 üzenetére

    Nem vagyok biztos benne, szerintem ez sokkal inkább a jelen technológiája, mint a jövőé.
    A metró azért eléggé közvetlen része az életünknek, de a vonatok is. Amúgy ha nem Magyarországot nézzük, hanem Amerikát, akkor a repülés is eléggé napi tevékenység. Sőt mostanában a fapados járatok nálunk is eléggé köznapivá váltak és ha valahol leveszik a pilótákat az ott lesz.
    A külömbség annyi, hogy a vonatról, vagy a vasútról a legtöbben azt se tudják, hogy eszik-e vagy isszák. Már vezetés szempontjából. Autót meg ugye mindenki tud vezetni? :P A válasz szerintem az, hogy nem. Mindenki úgy vitatkozik az autonóm autókról, mintha ő lenne a világ legjobb sofőrje. Olyat vár el ezektől a rendszerektől, amire az emberi sofőrök kilencven százaléka nem képes.
    Hogy milyen a visszhangja, az marketing kérdés. Sok mindent nem fog hozzátenni a témához. Viszont én nem féltem a Tesla-t vagy a Google-t, elég profin kezelik a közvéleményt.
    Látod itt van gond, mert ebben meg én vagyok szakember. Egy redundáns biztonságos ellenőrző rendszert simán össze lehet rakni talán, ha száz forintból. Ráadásul tedd a szívedre a kezed, hány kollégád teszi ezt meg? Lehet persze mondani, hogy ezek az ellenőrző rendszerek nem tökéletesek. Viszont egy ilyen rendszer mindig működik, nem felejti el ellenőrizni, menet közben is ellenőriz. Ráadásul ha nincs ember a gépben, akkor egy csomó egyébb költség meg kiesik. Persze az, hogy egyáltalán ne legyen ember még messze van.
    Ne haragudj, de egy fuvarozó cég felelősséggel tartozik a jármű műszaki állapotáért. Ma is ember életbe kerülhet, ha nem teszi meg. Ez nem változik semmit és nem is műszaki kérdés.

  • #92253184

    törölt tag

    válasz Somatom #42 üzenetére

    A fuvaros és a fuvar szervező is lehet erkölcstelen vagy erkölcsös. Ez nem technikai kérdés hanem jogi és rendvédelmi. Amúgy ellenőrizheti a rendszer a gumi állapotát és leállhat, ha az nem megfelelő. Mielőtt leírod, az a fuvar szervező, aki megberheli a rendszert, az téged is kivág, ha ellent mondasz. Amúgy meg szép elmélet, hogy a becsületes fuvarosok megvédenek minket, de a gyakorlatban én erre nem építenék.
    Na ha valahol tömegesen terjed a robotika az a raktárak világa, ha valahol nem lesz emberi munkaerő a közeljövőben az ez a terület. A fel/le rakó előbb fogja elveszíteni az állását, mint te. Mondjuk nem tudom, hogy egy két-három napos útnál ez mennyiben számít.
    Viszont igen, a raktáros, a fuvar szervező és a sofőr is eltűnhet a közeljövőben. Egyikre se lesz szükség.

    [ Szerkesztve ]

  • #92253184

    törölt tag

    válasz Somatom #49 üzenetére

    #45: Én nem tudom mennyi egy gumi készlet kamionra, de minimum százezres nagyságrend. Neked viszont arról nincs láthatóan tudásod, hogy milyen típusú érzékelők és ellenőrző rendszerek vannak. A gumi árának minimális ( nehány százalék, vagy annyi se ) növekedésével is tudunk bele érzékelőt rakni, de bármilyen meglepő nem biztos, hogy bármit kell raknom a gumiba, hogy ellenőrizzem. Viszont ilyen rendszerek most is vannak, tehát nagy mágia nincs benne. Értem hogy a szerinted ez mind milliós tétel, nem az.

    Honnan jön az, hogy ha valamiben vezérlő van az drága? Az érzékelők többsége nincs nehány forint, a hozzá tartozó feldolgozó egységből létezik nehány ezer forinttól, millióig minden féle. Hova mi kell, semmi indok nincs rá, hogy drágán rakjunk össze.

    #49:
    Lezártam, nem vagy objektív. Elfogadom, hogy félted az állásodat, de legyenek érveid, ha vitatkozol.

  • #92253184

    törölt tag

    válasz dabadab #55 üzenetére

    "már amennyiben addigra marad még sarki közért"

    Annyira látom magam előtt, hogy ülök a haverokkal a hátsó kertemben. Meg kívánok egy hideg sört, nincs kedvem bemenni a konyhába. Előveszem a mobilom, fel megyek a mostAzonnal.com-ra megrendelem a sört. A rendszer levonja a kártyámról az árat és lekéri a tartózkodási helyem. Tíz perc múlva pedig egy dron finoman leereszt mellém egy karton sörikét. :D
    Persze kérek hozzá egy doboz friss epret, hogy az asszonyt is boldoggá tegyem.
    Valahol egy megfelelő klímájú országban egy hatalmas szedő gép gurul a termelő helyen. Azonnal csomagolja is az epret, a tetején van egy "leszállóhely" onnan egy autonóm repülő rendszer felveszi a csomagot. Az viszi tovább egy hatalmas autonóm repülő gépre, amit már bepakoltak. Alig nehány órával később pedig már az én kertemben majszoljuk az epret. Ráadásul ez teljesen működhet napelemes rendszerekkel, egyedül a repülővel nem tudsz mit kezdeni, oda kell a kerozin.
    Az pedig a legdurvább, hogy a kilencvenes években ez sci-fi lett volna, ma csak pénz kérdés. Bármikor meg lehetne valósítani és nehány év múlva talán hatékonyan és gazdaságosan is menni fog.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák