Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • doncortio

    senior tag

    válasz bambano #115 üzenetére

    Mi csak vitaminosnak hívjuk őket :DDD

    Isten veled Steve, nyugodj békében!

  • Dany007

    veterán

    válasz bambano #115 üzenetére

    Én úgy tudom, hogy cigány a rendes elnevezés és a roma valami mást jelent... Most nem emlékszem pontosan, pár éve volt erről egy vita. Akkor kitalálták, hogy nem lehet őket cigánynak hívni, csak romának. Ami persze baromság.
    Az Ocö se lenne Ocö ha a tagjainak bármi problémája lenne a cigány kifejezéssel. A nemzetiség cigány, ezen nincs mit vitázni. Ez így önmagában még nem szitkozódás, vagy bármiféle negatív kifejezés rájuk nézve. Olyan, mintha a magyarra mondanád, hogy magyar.

    A gond ott van, és ez a "poénos" rész, hogy a cigány szó, mint olyan az elmúlt évszázadokban beépült a magyar szóhasználatba mint egyfajta negatív jelző. Ezesetben pejoratív értelmében. Lásd: "ne cigánykodj!", "cigányútra tért" vagy "cigányélet" stb...
    Szóval ez az elmúlt évtizedekben, évszázadokban beépült a nyelvezetbe, a szóhasználatba. És innen jön egyből a negatív hangsúly. Hiszen a fent felsorolt példák is mind valamilyen szinten negatív dologra utalnak. Ugye, ne viselkedj úgy, mint egy cigány, ne lopj, ne idétlenkedj hasonlók... Aztán amikor mellé nyelsz, akkor mondták a régi öregek, hogy cigányútra tért a kaja. Vagyis rossz(!) útra tért, mellényeltél. A cigányélet pedig az állandó vándoréletre utal, nincs stabilitás, nincs biztos pont, az illető nem tud megmaradni helyén, nem tud beilleszkedni stb... Erre szokták mondani, hogy cigányélet. (A poén, hogy ezt a kifejezést hallottam az 1987-es Szomszédok c. magyar sorozatban Kulkától :) Ma már ez tuti rasszizmusnak számítana)
    Szóval - nyilván jó okkal - kialakult egy sor negatív jelentést hordozó kifejezés a cigány nemzetiséggel kapcsolatban. Innentől kezdve nem csoda, hogy sokan - tévesen - a nemzetiség nevét is már önmagában is negatív jelzőként értelmezik.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák