Új hozzászólás Aktív témák

  • #81187072

    törölt tag

    "A régebbi CRT-monitorok még viszonylag sok sugárzást bocsátottak ki, amelyek pont telibe kapták a kijelző előtt ülő felhasználót. Ez ellen vetették be a képernyő elé akasztott szűrőt, amely egyébként a vibrálást is többé-kevésbé hatékonyan semlegesítette."

    Azért ebből tulajdonképpen egy szó sem igaz, ezek a hiedelmek voltak.

    1. A képcsőből nagyon (de nagyon) enyhe röngtensugárzáson kívül más nem jött, valamint a koraiak felülete sztatikusan eléggé töltődött.
    2. A képernyőszűrő kivitelénél fogva sugárzást véletlenül sem tudott kiszűrni. Üveg-fémháló, földelővezeték, vagy az sem. Esetleg UV-t, de arról nem tudok, hogy lett volna.
    3. A képernyőszűrő főleg arra volt alkalmas, hogy a képernyő sztatikus töltődése miatt arról lerepülő mikroszkopikus porszemcséket ne engedje a szembe jutni.
    4. Villogás ellen is legfeljebb annyit ért, hogy csökkentette a szembe jutó fényerőt, semmi lumineszkáló bevonatról nem tudok, ami a változásokat megpróbálta volna kiegyenlíteni, amúgy sem tartom valószínűnek, hogy ment volna. Egyébként sok monitoron tényleg nehéz volt a fényerőt rendesen (le)szabályozni...
    5. Volt egy-két babona vagy részigazság a különböző színekkel kapcsolatban is, hogy pl. a papírfehér monitort érdemesebb sárgára színezni, mert az jobb a szemnek - léteztek ilyen szemüvegek is, szerintem nem működött.
    6. A legnagyobb szemrongálók a normál, 50 Hz-es frissítésű TV-k voltak monitorként használva, majd maguk a monitorok - a hőskorszak azért eltartott pár évig, míg elváltak a TV-szabványtól, és elkezdett emelkedni a frissítések gyakorisága, még a 70 Hz is kevés volt, felette kezdett elfogadhatóvá válni. Ez az érték persze az LCD-knél semmilyen villogást nem jelent, nem szabad őket összekeverni.

Új hozzászólás Aktív témák