Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Andreas2

    tag

    válasz dchard #43 üzenetére

    A Xenon mérgezés miatt esett nagyot a teljesítmény, nem a pozitív üregtényező miatt.

    A Xenon-ról jut eszembe. A sorozatban elhangzott, hogy normál üzemben a xenon-t a reaktor elégeti. Nem értettem hogy egy nemesgázt hogyan lehet elégetni. Kicsit utánaolvasva kiderült, hogy xenon-135 hatáskeresztmetszete (barn) kb. 2,6millió az urán 400-600-as értékéhez képest, vagyis jóval nagyobb eséllyel nyeli el a láncreakció fenntartásához szükséges lassú neutronokat.
    Egy neutron befogásával viszont xenon-136-tá alakul, aminek jóval kisebb a hatáskeresztmetszete (számot nem találtam), így már nem "mérgezi" a reaktort. Normál üzemben nagyobb a neutronfluxus, így hamarabb "elég", míg alacsony reaktivitásnál felhalmozódik. A Xe-135 egyébként magától is elbomlik béta bomlással cézium-135-re 9,2 óra felezési idővel. Ezért akarják leállítani a reaktort 24 órára.

  • -szabi-

    őstag

    válasz dchard #43 üzenetére

    Hi

    Ez tűnt fel nekem is:
    "A reaktor teljesítménye a pozitív üregtényező miatt sokkal nagyobbat esett, mint tervezték, a korábban magasabbra állított szivattyúteljesítmény miatt pedig a reaktor lehűlt - az a veszély fenyegetett, hogy a reakció leáll"

    Üreg azért keletkezik mert a víz elforr kontra nagyobb szivattyúteljesítmény miatt lehűlő reaktor!?
    Ez így semmiképp nem forralás.
    A mondat kettő állítása ellentmond egymásnak.

    Ráadásul korábban már leírtad:
    "üregtényezője pozitív: ilyen esetben, ha a hűtőközeg elforr, az abban megjelenő buborékok (üregek) nem lassítják, hanem gyorsítják a reakciót"

    Szóval negyedik oldal szerint: pozitív üregtényező reakciót gyorsít.
    Hatodik oldalon meg: pozitív üregtényező miatt a reakció esik.

    Mivel másnak is feltűnt szerintem érdemes lenne helyesbíteni.

    üdv

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák