Új hozzászólás Aktív témák

  • borg25

    senior tag

    Már elhangzott, hogy miért csinálták végig a kísérletet, hogy abban a korban nem nagyon volt érdemes ellent mondani a főnöknek.
    Ezt egészíteném ki pár dologgal:
    1. Nem tudom mennyire igaz, olyasmit hallottam, hogy kezdetben a plutónium termelés miatt az RBMK reaktorok katonaság alá tartoztak. Nem röhögni, de anno a MÁV is félkatonai szervezet volt, s az ilyen helyeken még kevésbé tolerálják a parancsmegtagadást.
    2. Közeledett május 1
    3. Közeledett a hajnal (ébredés+munka kezdete), ha előző nap nap közben nem engedték a reaktor csökkentett üzemét, akkor mennyire díjazták volna, hogy egy 1000MW reakot xenon mérgezés miatt áll? A problémát 24 óránál rövidebb idő alatt kellett megoldani.
    4. Könnyű azt mondani, hogy le kellett volna állni, de a főnökök nagyon nem díjazzák, hogy azért álltunk le, mert nem akartunk Csernobilt. Ezt talán egyszer el lehet játszani. Nem véletlenül nem döntöttek egyből a város kiürítése mellett, mert az emberek karrierjébe nem fért be, hogy milliós veszteséget/költséget csinálunk egy valószínűsíthető nagyobb veszteség elkerülése miatt. Mindezt úgy, hogy nem lehet fizikailag mutogatni, hogy na ezt kerültem el neked, mert nem történik meg.

    PSZIHOLÓGIA
    5. Lehet, hogy Gyatlov sosem csinálta volna meg a kísérletet 3000MW kisebb kapacitáson. De itt "csak" 500MW kisebbről volt szó a 700MW helyett. Tudom a csak szócska vicces, az érték ugyanaz, de a kereskedők ezzel a praktikával nagyon jól vissza tudnak élni: Az agyunk úgy működik, ha elmegyünk egy autókereskedésbe ahol azt ígérik, hogy az átlagár alatt 100$ olcsóbban megvehetjük az autót, aztán miután odamentünk, körbejártuk, s a kereskedő közli, hogy tévedett, s nem 100$ olcsóbb, hanem 100$ drágább, akkor nem azt nézzük, hogy 100$ drágábban bárhol meg tudnánk venni, hanem na jó, ha már itt vagyunk, akkor vegyük meg 200$ nem a világ vége. (S nem a 3100$ árat nézzük, csak a 200$-t!) Számtalan ilyen trükk van, mikor az agyunk becsap és rosszul mérlegel, s olyan döntést hozunk, amit épp ésszel nem hoznánk.

    5. Milgram kísérlet is illik ide. (Ugye az a kísérlet, ahol az emberek 2/3-a megölné a másikat!) Az szerint három dolog kell, hogy egy embert rávegyenek a gyilkosságra:
    - Emlékeztetni, hogy nem kell mást csinálni, mint amit eddig is tett: Milgramnál +50V nagyobb feszültséget kapcsolni, itt tovább csökkenteni a reaktor teljesítményét, még egy szabályozó rudat kihúzni, mindkét esetben folytatni a kísérletet
    - Milgramnál a kísérletet bármikor abba lehet hagyni, csak akkor nincs 20$ fizú, Csernobilnál is fel lehet állni, csak akkor fegyelmi, esetleg új karrierlehetőség Szibériában
    - Milgramnál emlékeztették az embereket, hogyha bármi gond van, akkor a kísérletét a felelős a kísérletvezető, nem pedig az alany, aki +50V sokkolt. Itt ha gond volt, a tesztelésért s a tesztelés alatt történtekért Gyetlov a felelős, mert ő mondta, mit kell csinálni, reaktor nem fog felrobbanni, szóval nincs para.
    Az emberek fel se tudják fogni, hogy a Milgram kísérlet szerint mennyire befolyásolhatóak vagyunk, max röhögnek, hogy hah 2/3 megölné a másikat, hülyék. Én nem, én okos vagyok. Aztán ezen elv mentén újra bólogat a párjának, elvisel még egy hisztit, nem mond fel a munkahelyén, vagy felrobbant egy reaktort....

Új hozzászólás Aktív témák