Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Egon

    nagyúr

    Üdv!

    Az alábbi problémával kapcsolatban kérnék tanácsot.
    Adott egy NAS, benne 2 db 3 TB-os vinyó, jelenleg "individual disk"-ként használva. Az egyik lemezen van a filmgyűjtemény, a másikon "minden más" (családi fotók, videók, doksik stb.). Az első lemez dugig van, a második pang. Gondolkodtam rajta, hogy összefűzöm a két diszket egy Raid 0 tömbbe, de mivel bármely lemez meghibásodása esetén ugrik az összes adat, ezt inkább elvetettem. Mivel a NAS kétlemezes, túl sok variációs lehetőség nincs.
    Beszereztem egy HP Gen8-as microservert, amin XPEnology fut, és beraktam 4 db 4 TB-os, céges vinyót, Raid 5 tömbbe (azaz nettó 12 TB tárhelyem van így). Mivel munkahelyet váltok, vissza kell adnom a céges vinyókat, viszont perpill. nem akarok hatszámjegyű összeget költeni tárhelyre. Azt gondoltam, veszek egy 8 TB-os vinyót, egyelőre csak azt az egy diszket használom, aztán ha lesz fölös pénzem (és persze remélhetőleg idővel lejjebb mennek az árak), veszek mellé még kettőt, és csinálok megint Raid 5 tömböt.
    Aztán eszembe jutott, hogy ha addigra lesz 6-7 TB adat a lemezen, problémás lehet a tömb építés (addig hova teszem az adatokat). Jelenleg kb. 4 TB-nyi adatom van, amit azonnal el kell tárolnom.
    Kérdések:
    1. Raid 5 tömb építése esetén elvesznek a vinyókon tárolt adatok? Csak egy plusz merevlemez közbeiktatásával lehet megoldani adatvesztés nélkül?
    2. A fentebb vázolt probléma megoldására van valami jobb ötlet, mint az 1 db 8 TB-os vinyó beszerzése?
    Nem feltétlenül akarok plusz biztonságot (offline mentem a fontosabb dolgokat egy külső merevlemezre + a klienseken is rajta van a NAS-on kívül) vagy sebességet: egész egyszerűen azt szeretném, hogy egyben lássak minél nagyobb tárhelyet, oly módon, hogy azért a Raid 0-nál vagy JBOD-nél hibatűrőbb legyen a történet.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz HUfantom #10203 üzenetére

    Köszi az infót.
    A végén a kérdést nem teljesen értem. Ha arra célzol, hogy a 2 db 3 TB-os lemezre mentsek le mindent ideiglenesen, amikor majd a raid tömböt összerakom, az a válaszom, hogy szeretném eladni a NAS-t és benne a diszkeket, szóval az sajnos nem megoldás.
    Olyan kompromisszumot pedig nem szeretnék kötni, hogy mondjuk állandó 3 vagy 4 TB-on tartom a Filmek mappa méretét (a kevésbé nézettek törlésével): tudom, hogy elvileg könnyen hozzá lehet jutni, de nagyfelbontású (fullhd) alkotásokat gyűjtök, nem szeretném újra letölteni, egy idő után már nem biztos hogy elérhetők régebbi anyagok, stb.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    Üdv!
    Adott egy HP Gen8 microserver, amiben van 3 db 6 TB-os vinbyó, ext4 fájrendszerrel, Raid5-ben (Xpenology alatt létrehozva). Ezt a tömböt bővítem egy újabb 6 TB-os lemezzel. A tömb újraépítése a jelek szerint elég sokáig tart (ahogy nézem, jó ha holnap estére kész). A kérdés az, hogy ez alatt az idő alatt, lehet-e használni a tömböt? Olvasás menjen csak, vagy esetleg írni is lehet rá ilyenkor?

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Krix #10832 üzenetére

    Thx! :R

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

Új hozzászólás Aktív témák