Új hozzászólás Aktív témák

  • junior19

    senior tag

    válasz mglita #687 üzenetére

    [link]
    Ha ezt megnézed, láthatod, hogy az élesség emelésével hamis kontúrokat adsz a képhez. Digitális jelen nem lehet élesíteni, illetve ahogyan blakey is írta, 1080-as anyaghoz vagy 4K-ás anyagon hogyan szeretnél még élesíteni? Ha egy anyag homályosabb, mint a másik, akkor azt úgy rögzítették, nem tudsz javítani rajta, csak rontani. Nézd meg a videót, figyelj egy vonalat, s emeld az élesség értékét. Semmi nem változik, csak egy érték után kerül a vonal mellé egy hamis kontúr. A vonal semmit nem élesedik. Ráadásul ha túl magasra veszed az élesség értékét, az hatással lehet a fekete vágási szintre is.
    Nézd meg a Képarány - Levágás opciót is. Ez is gyárilag helytelenül ki van kapcsolva, s ha a képre nézel, láthatod, hogy a 2,5%-os mező le van vágva. Ha ezt látod, akkor a Levágás opciót kapcsold Be állásba.

    Sokszor leírtuk már neked, hogy mindig a környezeti fényviszonyoknak megfelelően kell beállítani a képet. Egy sötét szobában teljesen más lesz a fekete vágási szint (Fényerő) értéke, mint egy világosabb helyiségben. 50-es Fényerő érték van nálad megadva, s írod, hogy nagyon világos a helyiség. Így persze, hogy sötét a kép, sok sötét részletet buksz. Ezt te az Oledfény értékének emelésével korrigálod, ami nem ezt a célt szolgálja. Ha beállítanád a fekete vágási szintet a Fényerő értékével, akkor simán csökkenthetnéd az Oledfény értékét.
    Itt mindenki azért ad meg alacsonyabb Oledfény értéket, mert ha leül egy filmet megnézni, azt közel sötétben teszi. Csak ilyenkor helyes az 50-es Fényerő, s kis Oledfény érték. Minél világosabb a helyiség, annál nagyobb Fényerő és Oledfény értékre van szükség, de ezt is beállítás alapján, nem tippre.
    Azt se úgy képzeld el, hogy én mindig besötétítek. Filmet általában este, sötétben nézzünk, azt a két órát ki lehet bírni, a moziban is kibírja az ember. De például tegnap néztem a Forma1-t, s csak a redőnyt engedtem le, s a beállításokhoz nem nyúltam. S láttam a képet. Hozzáteszem, mivel nálam nyugati fekvésű a helyiség, akkor is le van engedve a redőny délután a nap miatt, ha nem is tévézek. Nem teljesen, mert van bent fény, nincs teljesen sötét. S így néztem a F1-et is.

    Az, hogy a Dune-t használva más képet látsz, mint a tévé lejátszóját használva is természetes. Az elmélet az lenne, hogy nem lehetne különbség különböző forráskészülékek között, s akkor csak a tévét elég lenne kalibrálni. De ez nagyon nem így van, s ha ezt tapasztalod, akkor arra a forráskészülék bemenetre külön meg kell csinálni a beállításokat.
    Ha a tesztmintákat lejátszod a tévé lejátszóján, akkor azokat a beállításokat használhatod a lejátszón, az appokon, a tévé tunerjeit használva.
    Minden más forráskészülék csatlakoztatása esetén ellenőrizni kell a beállításokat, szükség esetén korrigálni.
    Csatlakoztass egy pc-ét vagy egy notit a tévéhez, s nézd meg a tesztmintákat. Szinte biztosan nem fognak egyezni az értékek, ha már azt látod, hogy a Dune-vel még sötétebb a kép, mint a tévé lejátszóját használva.
    Ha nem egyezik a lejátszó kimeneti szintje, akkor a tévén kell beállítani helyesen, a forráskészülék beállításaiba csak indokolt esetben célszerű változtatni az értékeket.

    codec project

Új hozzászólás Aktív témák