Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Pato7

    csendes tag

    válasz Adish #668 üzenetére

    Szia Adish!

    Ez nem ilyen egyszerű, mert rengeteg féle rendszer, és plc létezik!Amennyiben konkrét kérdéseid vannak, vagy konkrét elképzelésed a gépről, vagy komlyan gondolod a kivitelezést, írj privátba, és ott egyeztethetünk konkrétabban!

    Pato

  • Szirty

    őstag

    válasz Adish #668 üzenetére

    Helló Adish!

    "Én érdeklődő vagyok szóval nemigazán szagolok hozzá a témához, fogalmam van róla, hogy micsoda középsuliban elektronikát tanultam pár órát foglalkoztunk a témával"

    Pár óra nem lesz elég háttérnek :>

    "Egy olyan kérdésem lenne hogy hogy tudnék egy füstölő ill hűtésrendszert automatizálni?"

    Ez egy viszonylag egyszerű feladat, de ha semmi háttered nincs, és gyors eredményt akarsz, akkor szólni kell valakinek aki képben van.
    Ha te akarod megoldani, akkor foglalkozni kell a dologgal (sokat). Akár mikrovezérlővel csinálod, akár pl. PLC-vel.

    Lehet hogy egy óra alatt megírod a programot, de valószínűleg napokig fog tartani mire hozzá igazítod a kívánalmakhoz és körülménekhez...
    Kezdetnek jó feladat :)

  • moseras

    tag

    válasz Adish #668 üzenetére

    Szia.

    Ha egy kicsit bővebb lennél, többet tudnánk segíteni.

    Általánosan elmondható, hogy hőmérséklet szab.-hoz PID kell.
    Ehhez kell:
    - alapjel (ez lehet fix, általad VISU-ból átírható, vagy valamilyen algoritmus alapján egy másik jelhez igazodó)
    - mért érték (valamilyen Pt100-as (vagy 1000-es) eszköz)
    - egy behangolt PID (önhangoló a legjobb, ha nincs akkor valami módszer a PID paraméterek meghatározására, pl. Ziegler–Nichols)
    - valamilyen beavatkozó eszköz ami kapcsolja (vagy vezérli) a hőforrást és/vagy szelepet: ez lehet kétállapotú (RELÉ vagy ami jobb az valamilyen biztosan be nem égő szilárdtestrelé) vagy folyamatosan állítható 0-10V, 4-20mA, vagy valami 3P szelep

    Szelepek vezérlésére vannak DO-k, ez PLC gyártó függő, pl. a WAGO-nál általánosan használt a 24VDC 0,5A (lehet P-s vagy N-es). Ezek rövidzárvédettek, lehet róluk induktív eszközt is kapcsolni (max. 0.9J-t képesek hővé tenni). Persze lehet velük relét, mágneskapcsolót is kapcsolni.

    Tényleg: tudja valaki, hogy a Pt100-nak miért van piros és fehér kivezetése ? Ez nem polaritásfüggetlen ?

    Imi.

  • Csakénvagyok

    őstag

    válasz Adish #668 üzenetére

    Sziasztok, rég nem jártam erre.

    Most tisztázuk mire is kellene? Suliba, elméletileg, illetve laborferszereléseket használva, esetleg tényleg valamaien házi automatizálásra kéne. Mindenesetre picivel több adat kéne.

    De hogy el is tudjál indulni valamerre, én az utóbbira tudnék megoldásokat ajánlani: A füstöt, ha csak annyi érdekel hogy van e vagy nincs, szerezz be egy füstérzékelőt (tűzvédelmiseknél lehet érdeklődni). Fontos lenne hogy relé kimenetje legyen. A hőszabájozást meg egy hiszterezisz (vagy ablak) funkcióval rendelkező érzékelőt. A ki és bekapcsolást ezekkel lehetne megoldani. Még csak egymás kizárására kell vigyázni (ne kapjon egyszerre ki illetve bekapcs jelet), relékkel meg is tudod oldani.

    Azt hogy mennyibe kerül?? Néz utána, a gugli többet tudd. Sacra 50/60 Euró, de ez nagyon eltérhet.

Új hozzászólás Aktív témák