Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Mister_X

    nagyúr

    válasz krx21 #3228 üzenetére

    Mindig a fejemet fogom, amikor valaki elkezdi a "jaj a multik" szöveget. Vegyük például a TESCO-t. Olcsónak mondható, rengeteg embert foglalkoztatnak. Egy ilyen áruházláncnak az árba kell foglalnia a dolgozók bérét, a fenntartási költségeket, a selejteket, mindent. Olyan 10%-os nyereséggel adhatnak el egy-egy nem akciózott terméket. Namármost, ami mindig szúrja a szemem az az, hogy sokan azt beszélik be maguknak, hogy ártanak a gazdaságnak azzal, hogy kiviszik a nyereséget. Tegyük fel:

    - A csúnya-rossz multi kifizeti az embereit, leadózik az államnak, leírja a költségeit és a profitot kiviszi/felhasználja bővítésre.
    - A szegény kis magyar vállalkozó kifizeti az embereit, (jó esetben) leadózik az államnak, leírja a költségeit és félreteszi a pénzt a számlájára, jobb esetben fejleszti vállalkozását.

    Mi a kettő között a különbség? Ha mindkét fél becsületes, akkor ugyan úgy leadóznak és közben munkát adnak az embereknek, tehát a mi szemszögünkből semmi. Az, hogy a nyereséggel mit kezdenek, az már magánügy. Lehet itt dobálózni, hogy a vezérigazgató hol fogja megvenni a BMW-t, de ez már nevetséges. Semmi rossz nincs a multikban.

    "Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

  • Peat;)

    veterán

    válasz krx21 #3228 üzenetére

    Felületesen akarsz megközelíteni egy olyan témát amely komplex és összetett, ebből ítélve nem is érdekel milyen tényezők vannak ezekben a folyamatokban. Másrészt az élelmiszer láncok csak egy kis része a multiknak, újabb egyszerűsítés a te szemedben, igaz valóban ez az aminek a legkevesebb többletvonzata lenne elvileg az ország szempontjából. Elvileg mert a magyar áruházláncak a szlovák kötődésekkel és az ott dolgozók beszámolói szerint mint kiderült nem hogy jobbak, inkább rosszabbak. Azt sem én sem más nem írta hogy jótékony szervezetek, de azt bármikor állítom hogy ha megfelelő emberek kezelik ezt az ügyet akkor az ország számára pozitív a végső mérleg még az élelmiszerláncok esetében is.
    Adókedvezményeket leginkább az autógyárak és más iparági beruházók szoktak kapni itthon, nem egy Auchan vagy Tesco, kivéve ha vállalják hogy x milliárd forintot beruháznak itthon. Ugyanakkor egy élelmiszerláncnak is vannak olyan vonzatai amiről szemlátomást gőzöd nincs, mint a saját részre berendelt élelmiszer vagy más fajta termékmennyiség aminek termelési többletvonzata van és amiből exportálnak is az áruházláncak. Az építőiparra vonatkozó berendelések, a logisztikai munkaerővonzat és az útdíjjal a további adóterhek megfizetése. Más multiknál a technológiai know how meghonosítása, a munkaerő felszívása vagy éppen a munkaerő oktatása amit a magyar oktatási rendszer már nem tud ellátni megfelelő szinten, lásd nyelvtudás. (igaz a nyelvoktatást is ellehetetleníteni igyekeznek a cégeknél)

    Ezeket a folyamatokat sarokba dobni sokkal egyszerűbb mint végiggondolni, utánaolvasni, más országban hogyan működik, más ország mire jutott multik nélkül. Az energiamultik is remek példa, a non profit van aki tudja mit jelent itthon valaki meg nem. Teljesen más számviteli kötelezettségek vonatkoznak rájuk mint egy profitorientált cégre, többek között haza lehet lapátolni majd a pénzt a fejeseknek miközben beruházásra nulla forintot kell fordítani. Ezt valaki felfogja mit jelent, valaki nem.

    De lehet menni a multik ellen, én nem aggódom, nekem egy multi már megadta azt a szakmai tudást amivel le tudok lépni innen amikor akarok. Majd ha szépen eltűnnek és olyan munkanélküliség lesz itt mint pl a spanyoloknál akkor megnézem hogy melyik állapot a többletköltségesebb az ország számára, bár én ezt nem akarom ennek az országnak és baromira nincs kedvem elmenni sem innen.

    Haddent: mert tipikusan jellemző az hogy itthon vegyenek nagy értékű autót vagy más ingóságot a milliárdos magyar cégvezetők...ne röhögtess már.

Új hozzászólás Aktív témák