Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Sk8erPeter

    nagyúr

    válasz brd #23108 üzenetére

    Szerintem nézz körül kicsit jobban HTML5-ös és CSS3-as megoldások terén. :P Nagyon komoly dolgokat lehet kihozni már szimplán HTML5+CSS3+JS trióval. Lejátszók terén is bőven vannak választási lehetőségek, kész megoldások. Igen, kevésbé "érett" a dolog, mint a Flash, nyilván van még hová fejlődni, még bugok is bőven tapasztalhatók vele, erőforrásbeli problémák is vannak/lehetnek (böngészőfüggő is lehet!), de én azt kívánom, hogy a Flash szép lassan tűnjön el a süllyesztőben egyszer és mindenkorra. Általánosságban semmiképp sem igaz, hogy a HTML5 "kényelmetlenebb" (ez hogy jött? ;)), lassabb vagy "nyomorékabb" (nyomorék megoldások pontosan ugyanakkora eséllyel léteznek Flash-es és HTML5-ös megoldások esetén is, talán nem meglepő módon attól függ, a fejlesztője hogy készítette el...).

    Flash:
    - plusz egy plugin,
    - függés az Adobe-tól,
    - olyan jellegű béna megoldások, mint pl. hogy sok full Flash-alapú weboldalon még csak a szöveg sem kijelölhető (mert szarul oldják meg a weboldalt, bár lenne lehetőség ilyesmire Flash-ben,de mégis ez a jellemző, és ha nem ez az alap, akkor van miért kritizálni a platformot is),
    - sokszor nagyon erőforrás-igényes (igen, a HTML5 is az lehet például éppen a videólejátszásnál, sőt, CSS3-as bugok is egyelőre tapasztalhatók bizonyos böngészőkben, de egyrészt ez böngészőimplementáció-függő is lehet (Firefoxnál pl. egy CSS3-as animációkkal kapcsolatos bug volt, ami izzasztotta a processzort durván; ezt most azért sorolom ide, mert a HTML5 sokszor kézenfogva jár a CSS3-as újításokkal), másrészt a Flash-nek igen hosszú a múltja a HTML5-tel szemben, utóbbi esetleges, folyamatosan javított problémái így kevésbé meglepőek),
    - a múltban már nagyon sokszor volt bugos (pont ugyanazok igazak erre is, mint az előbbi szempontra is, a HTML5 és CSS3-as megoldások is bugosak lehetnek, ahogy írtam, de ezek egyelőre frissebbek),
    - felhasználói szempontból is rettentő kényelmetlen, mert elkúrja a megszokott context menüt, a szokásos billentyűparancsok sokszor nem hatásosak (a context menüt és a billentyűparancsokat JavaScripttel is felül lehet bírálni, de nem az az alap, hogy ez történik, és általában ezeket indokolt esetben szokták felülbírálni, nem pedig ez az alapvető viselkedés, mint Flash-nél),
    - fejlesztői szempontból is szar, ha mondjuk egy oldalon keverednek a sima HTML+CSS+JS megoldások a Flash-sel (a szerveroldal most más tészta), mert a Flash-es fejlesztés totál másik "réteg", így például annak a viselkedése vagy épp megjelenése nagyon sok esetben nem is felülbírálható...
    ...és még sorolhatnám nagyon sok hátrányát, de most ezek jutottak eszembe így hirtelen.
    Ami max. előnye lehet, hogy nagyobb eséllyel néz ki ugyanúgy mindenhol, kevésbé függenek a megoldások böngészőgyártóktól, mint pl. a formelemek HTML5-nél (lásd pl. a date típusú elemet): http://diveintohtml5.info/forms.html.

    Mindenesetre ha választani kellene akár fejlesztői, akár felhasználói szemmel, mindenképp a HTML5-öt választanám a Flash-sel szemben, még akkor is, ha utóbbi "érettebb", és több kész/gyorsabb megoldás létezik hozzá (ami tény). Az is igaz, hogy a HTML5+CSS3 óta ontják magukból az emberkék a különböző kapcsolódó plugineket is (szerencsére).

    Mellesleg a YouTube-os videólejátszásnak, annak, hogy melyik extensionnel lehet rákényszeríteni a Flash-es vagy épp HTML5-ös lejátszást a böngészőre, semmi köze az általános előnyöknek-hátrányokhoz. :) Ha valamelyik böngésző több formátumot támogat, akkor amiatt viszont aztán végképp nem lehet ekézni. Szóval én egy hiányosságot nem tudok előrelépésnek tekinteni. ;)

    Az Internet Explorer-gyűlölet meg már szerencsére jóval kevésbé megalapozott, mint régen, mert így 2014-ben, az IE 11-es verziójánál már szerencsére nem csak félbolondoknak alkalmas az IE akár általános használatra. :D Hanem azoknak, akiknek aztán tényleg nincs sok igényük. A felülete egyszerű, mint a faék, még mindig butuska, én napi szinten nem is tudnám használni, de legalább már nem egy olyan égetnivaló raklap szar, mint korábban volt (úgy a 8-asig, max. 9-esig) fejlesztői szemszögből sem (bár az is igaz, hogy az IE azért még mindig szeret lemaradozni, CSS3-as és HTML5-ös újítások terén egyaránt van bőven behoznivalójuk, de legalább már beszélhetünk ilyenekről az IE esetén is).

    Szerk.:

    (#23109) utas666 :
    Hát igen, videólejátszásnál sajnos még lehet ilyeneket tapasztalni pár esetben, főleg gyengébb gépeken: tudja zabálni a CPU-t. Nem tudom igazából, mi az oka, lehet, hogy az, amit írtál. Gondolom csiszolgatnak rajta. Ettől függetlenül én támogatnám, hogy a kukába kerüljön a Flash végre. :D

    Jöhet mindenféle hasznos VLC-script, akármilyen mértékben OFF is. :DDD

    [ Szerkesztve ]

    Sk8erPeter

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés