Új hozzászólás Aktív témák

  • Pacee87

    aktív tag

    Sziasztok!

    Eléggé döglött ez a téma, de megpróbálom feléleszteni és megosztani a kapcsolatos tapasztalataimat.
    Kis kihasználtságú nyomtatónál sajnos a fej beszáradása szinte elkerülhetetlen jelenség. Az átlagember számára talán egy olcsó egyszínű lézernyomtató lehet a legjobb megoldás, de mi van akkor, ha néha jó lenne kinyomtatni egy normális minőségű fotót, vagy közvetlenül a CD/DVD lemezre nyomtatni a címkét mindenféle egyéb megoldás helyett, amiért nem fogsz minden alkalommal nyomdába rohangálni, már csak az időszükséglet miatt sem. Ilyenkor földi halandó számára az egyetlen megoldás egy színes tintasugaras nyomtató lehet. Mivel előbbiek általában nem napi szinten jelentkező igények, sőt egy hétköznapi háztartásban talán még a sima egyszínű nyomtatás/másolás sem, sajnos könnyen előfordulhat a nyomtatófej beszáradása.

    A jelenlegi nyomtatóm használatba vételekor megfogadtam, hogy szembeszállok a beszáradás lehetőségével és létrehozok egy olyan szabályt, ami minden hónapban kétszer automatikusan kinyomtat egy olyan dokumentumot ami lehetőség szerint megdolgozza az összes patront. Nos ezzel a megoldással kb. két évig sikerült elkerülni a beszáradást, de már látom, hogy hol kell módosítani a dolgokon ahhoz, hogy még hatásosabban működjön a módszer. (Igény esetén kifejtem ezt a részt.)

    Mit tegyünk amikor már megtörtént a baj? Nos jelen pillanatban úgy tűnik, hogy némi internetes kutakodás után megleltem a megfelelő módszert, mert sikerült életre keltenem azt a nyomtatófejet, amiből csíkosan, majd már sehogyan sem jött a pigment fekete (szöveg) festék. A sok rizsa helyett egyszerűen belinkelhettem volna a nyomtassothon.hu megfelelő hivatkozását, mivel ők árusítanak komplett tisztítószettet ami valószínűleg tökéletesen működik és aki az ilyen "gyárias" jellegű megoldásokhoz ragaszkodik nyugodtan vásárolja is meg tőlük a tisztítószettet, majd kövesse az oldalon látható videók útmutatását.

    Kísérletezőbb kedvű fórumlakóknak viszont az alábbiakat tanácsolom.
    Amire szükség lesz:
    - isopropyl Alkohol (Például VMD Q89L) -- Gyógyszertári és egyéb fajta alkohol nem jó, teljesen más tulajdonságai vannak (...) Van egy sejtésem, hogy a bolti tisztítószett üvegcséjében ugyanez az anyag található.
    - fecskedő
    - gumikesztyű
    - 5-10 db papírzsebkendő
    - kis pohár/tál amiből a fecskendőbe tudod szívni az isopropylt illetve meg tudod benne mártóztatni a zsepiket.
    - megfelelő körülmények (türelem) és helyszín a munkavégzéshez.

    Mielőtt nekilátnátok a fenti linken található leírást és videókat azért érdemes megtekinteni, mert magam is az alapján végeztem a tisztítást! A legfontosabb dolog az elektronika óvása. Mivel korábban már pórul jártam egy ilyen tisztítási kísérlet során (igaz azt egy teljesen metódus alapján, más anyagokkal követtem el) érdemes betartani az erre vonatkozó útmutatásokat. Én a teljes tisztítási folyamat alatt a kezemben tartottam a fejet két oldalról fogva és még csak véletlenül sem érintve, vagy bármivel érintve az aranyozott csatlakozó részt.

    Gumikesztyűt felhúz és lássunk neki! Alábbiakban azokra a részekre szeretnék kitérni, ami más, mint a videóban. Amikor kivesszük a fejet a nyomtatóból a patronok felőli oldalon ahol a tinta a fejbe kerül ( nem vagyok benne biztos, hogy ez-e a rendes neve, most nevezzük adagolónak) Canon nyomtatók esetében valószínűleg találkozunk minden patron tálcában az adagoló körül egy-egy gumialátéttel. Ezeket érdemes levenni, majd később külön megtisztítani.
    Szívjunk fel a fecskendőbe az isopropylból és itassunk át egy zsebkendőt is vele. A fecskendőből nyomjunk isopropylt minden egyes adagolóhoz bőven. Ezzel az egyes patronok tálcáját is meg tudjuk tisztítani az esetlegesen oda szivárgott tintától. Ha sok tinta oldódik ki innen, azt érdemes leönteni párszor, amíg elkezd tisztulni a kép. Az adagolókkal a lehetőleg ne legyen semmilyen fizikai kontakt, ne kezdjük el dörzsölni meg hasonlók. Amikor a patrontálcák már tiszták, mindig csak egy-egy csepp isopropylt nyomjunk az adagolókra.
    Mindeközben a fúvókák oldalán az isopropyllal átitatott zsebkendőt gyengéden nyomjuk rá a fúvókákra, majd a zsebkendőn eszközölt gyengéd pulzáló mozdulatokkal próbáljuk meg elősegíteni a tinta kioldódását az adagoló és a fúvókák között. Ezt addig kell csinálni újabb zsebkendőkkel és isopropyl csepegtetésekkel, amíg végül már nem oldódik ki több tinta a zsebkendőre. Esetemben megesett, hogy egy színből egy ideig már nem került újabb paca a pzs-re, majd később mégis jött még belőle. Sokáig kell türelemmel csinálni. A fúvókákat szintén nem szabad dörzsölni, vagy más hasonló erőszakot alkalmazni velük szemben.
    Ha készen vagyunk mehet vissza a fej a nyomtatóba. Az isopropyl gyorsan elpárolog így szárításra külön nincs szükség, mehet vissza a nyomtatóba, de ne feledkezzünk meg a gumi alátétekről és óvatosan az adagolókkal! Miután visszahelyeztük a tintapatronokat is a nyomtatóba érdemes egy fúvókatisztítással kezdeni. Ne feledjük, hogy jelen pillanatban "üres", vagy akár levegős a rendszer, így az első pár oldal mutathat furcsa dolgokat, esetemben miután eljutottam 1-2 jó tesztoldalig utána ismét rossz jött, majd szépen minden a helyére került. A fúvókatisztítást érdemes lehet többször is lefuttatni.

    A fentieket mindenki saját felelősségére végezze! A módszer csak olyan nyomtatóknál alkalmazható, amelyekben nem monoblokk fej van, azaz külön nyomtatófejet és külön tintatartályt használnak!

    Sikeres tisztogatást mindenkinek!

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák