Új hozzászólás Aktív témák

  • Tin

    veterán

    válasz #56573440 #85 üzenetére

    Nem helyezek, állítok valamit, amit én mondjuk átgondoltam, és elfogadok a saját világomban egyfajta "igazságnak", és ez ütközik itt egy másik ember "igazságával".

    Amúgy a példáid tökéletesek. Nem tudom, létezik-e 8 fejű gyíkember, én általában pont emiatt azt szoktam mondani, hogy lehet, de k.rva kicsi a valószínűsége. A bizonyíték ez esetben az állítás megcáfolása, vagyis ahogy mondod, lecsapoljuk, átvizsgáljuk. Akkor is lehet abban hinni, AKI átvizsgálta, de ha ezt mi ketten, saját magunk csináljuk, akkor kizárható ez is, következésképpen megcáfolható az állítás. A másik állításod nyilván szarkazmus.

    Az elv a hitre vonatkozik, nem annak mértékére. A tudományos közösségben azért hiszel (sokkal jobban, pontosabban annyira, hogy a végén tényként fogadod el), mert egy tiszta és világos levezetést, bizonyítást közöl, amiben semmi okod nincs kételkedni. Persze ahhoz, hogy 100%-ig biztos legyél, neked is el kellene végezned a kísérleteket, de minek, ha a normális életbeli működéshez elég a 90+% bizonyosság. És a tudomány felülvizsgálja magát, bővíti, néha kiegészíti vagy apróságokban megcáfolja önmagát, de ez így van rendben. Perze hogy más ez, mint a lapos Föld, de azok az emberek egyszerűen túl ostobák ahhoz, hogy megértsék (ezáltal elfogadják) a tudomány által állítottakat. Amíg nem ömlött rájuk a netről a hülyeség, ezek a vakhitek kevésbé tudtak működni, de amióta média, ésfőleg internet létezik, sokkal könnyebb ezekbe a véleménybuborékokba bezáródni.

    A vallás is hit. Főleg olyan esetekben, amit a tudomány nem tud vagy nem akar megmagyarázni, pl. a halál utáni élet.

Új hozzászólás Aktív témák