Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kor_kor

    újonc

    Kedves Fórumlakók!
    Örömmel számolok be róla, hogy 7 napja üzemel nálam is a rendszer: 4,62 kWp, 14x330 wattnyi mono panel dolgoztatja P404 optimalizálókkal az SE5K invetert azimut 180 fokon 35° dőlésnél, azaz tökéletes tájolással. Eddig a napi max termelés 32 kWh volt, pár napja a hideg szélben. K és Ny felől nem túl távoli domboldalak árnyékolják sajnos a kis völgyet, ahol a ház áll az utcában, de a déli benapozás tökéletes. Megdöbbentett, hogy ma este negyed kilenckor 12 Wh (!) energiát termelve még 'életben volt' az inverter szórt fényben full árnyékban, csak az alatt ment aludni. Régóta olvaslak Titeket hozzászólás nélkül, az itt 'ellopott' tudásért, hasznos információkért és a jó hangulatért pedig tartozom Nektek egy beszámolóval. Hétvégén hozom!

  • kor_kor

    újonc

    válasz kor_kor #16778 üzenetére

    Sziasztok! Akkor, ahogy ígértem, a saját beszámolóm:

    Az igény felmerülésétől hogy jutottál el a kivitelezésig?
    Én is azt gondolom, hogy a fenntartható fejlődés és utódaink egészsége érdekében mielőbb csökkenteni kell a sok egyéb szemét mellett a CO2 és a többi savas/kénes/miegymás típusú környezetromboló kibocsátásunkat, ipari/nemzetgazdasági és egyéni helyi szinten egyaránt. A saját környezet, lakóház esetén ha megvan a lehetőség tudatosulása, a felelősségérzet, akkor saját döntéssel (meg anyagi forrással…) ez megvalósítható. Az MFB 0%-os hitelt kihasználva mi ezért döntöttünk a saját HMKE megvalósítása mellett. Az is igaz, hogy a későbbiekben az akkumulátor-technológia fejlődésével és az árak prognosztizálható csökkenésével, a szaldó nem várható de esetleges gyors megszüntetésével (itthon minden és akár azok ellentéte is villámgyorsan megtörténhet) csendben szoktatom magam az éjszakai saját energia-ellátáshoz is, természetesen nem a szolgáltatóról végleg leválasztódva és egész évre vonatkoztatva, de főleg a napos hónapok idején jelentős mértéket elérve. Tehát napelemes rendszert telepíttettünk.

    Hol kértél ajánlatokat?
    Az MNSZ árajánlakérős lépésig el sem jutottam: ismerősök, kollégák közelmúltban megvalósult rendszereinek tapasztalatai alapján kerestem fel az általuk ajánlott helyi céget (Zalaegerszeg). A képbe természetesen meglehetősen erőszakosan bele próbált kerülni a nagy hazai Growattt-inverteres cég a „kellemetlenül nyomulós Solar Kft.” is: nekik átnéztem az ajánlatát, addigra megtaláltam ezt a topicot és seperc alatt kijött, hogy velük nem, több okból sem… Küldött ajánlatot az E-on is: ha nem lett volna benne, hogy 3 napom van elfogadni és szerződést kötni, talán meg is néztem volna, de ettől megint úgy felment a pumpa, hogy azután már esélyük sem volt.

    Mi alapján szelektáltál?
    Ne az ország másik feléből érkezzen a kivitelező, legyen hiteles helyről pozitív tapasztalat, természetesen korrekt árak és műszaki tartalom –ééés nálam számít, hogy ne próbáljon rámerőltetni valamit amit nem akarok (pl. invertertípust), legyen idő és lehetőség egyeztetni, részleteknek utánajárni, előkészíteni. Az említett két cég a kényszerités érzetével töltött el, nálam visszataszító hatást elérve.

    Hol informálódtál?

    Főleg az elején külföldi, leginkább ausztál tapasztalatokat és véleményeket olvasgattam.
    A későbbi kivitelezőm még csak árajánlatadó státuszában is végig informatív és kommunikatív volt. Mellettük pedig főleg itt a fórumon, a keresővel gyorsan utána lehet járni a dolgoknak ebből a topicbeli hatalmas tudásanyagból. Köszi és gratula!

    Kik segítettek (akár nyilvánosan, akár privátban)?

    Konkrétan senki és mégis mindenki… A topic egésze segített.

    Mik voltak a fő szempontok?

    Tartalom, ár, korrektség, elérhetőség.

    Miért azt a műszaki tartalmat választottad, amit?

    Rövid időre képben volt a Fronius stringes megoldása is, mert Amúgy tökéletes lett volna az is: 35 fok dőlésű árnyékmentes déli tető… De: később egyszerűbb bővíthetőség (plusz panelok illesztése), több tetősík használata (a keletit biztosan, a nyugatit talán használom majd), a panelenkénti monitorozhatóság és a hosszabb alapgarancia (12 év) az SE felé terelt. Mellesleg a törlesztőben ez havi pár száz forintot jelent, szóval az ártényező itt nem játszott jelentős szerepet. A Fronius és az SE mellett más gyártónak esélyt sem adtam.

    Miért azt a kivitelezőt választottad, amit?

    A KVA Kft. mindenben megfelelt: helyben van (kiszállási díjak, garancia intézése, személyes ügyintézés kérdései), korrekt ár, türelmesen többször változtatott végleges műszaki tartalom. Csak pozitív véleményt hallottam a PV-telepítéseikről, első kézből, kollégáimtól. Eladta az ajánlatát, de nem volt túlzóan erőszakos, kivárta a döntést. Az első helyszíni felméréskor már egyeztettünk a ház fázis –és teljesítménybővítéséről (1x32A helyett 3x25A) és ezt is bevállalták, ügyintézték, kivitelezték. Rugalmasak és minden egyben volt.

    Mit csinálnál másképp?

    Az elején túl sokat akartam: 4 féle tétel szerepelt eredetileg az első mozzanatnál, az energetikai tanúsítványnál: napelem, nyílászárók cseréje, fűtési gépészet és hővisszanyerős szellőztető. Az árajánlatok, készletezett eszközök – behozatal, szerződések, határidők egyeztetése a Covid alatt (2020) lehetetlenné vált az MFB pályázat előírásaihoz a villamos bővítés magában is elhúzódó, körülményes folyamata alatt. Bankom, az OTP sem volt a helyzet magaslatán. Sok idő elment, hosszú határidők, lassú válaszú hivatalok, így csúszott a napelem is. Egyszerűsíteni kellett: maradtak a napelem és a nyílászárók.

    Mi volt, ami bosszantott?

    1: Covid, 2: a bank töketlensége, időhúzása, hányavetisége, és ez nem mind a pandémia miatt volt… Amúgy alapból a túlbonyolított és ezzel együtt elhúzódó hazai bürokratizmus, tisztelet a kivételnek. EON: a „régi” digitális órát lecserélték 3 fázisúra, majd a frissen cseréltet nem sokkal rá 3f oda-vissza mérőre, holott tudták előre hogy hálózatra tápláló napelem lesz. Siralmas…

    Mit tapasztaltál az ügyintézés során?

    Az energetikus és a kivitelező előtt le a kalappal, az EON a hálózatbővítést és az óracseréket nem túl gyorsan megoldotta. A bank részéről semmi jót nem tudok mondani. Egy plusz az EON.nak: a végén a villanyóra időpont-egyeztetésénél kértem, hogy P1 portos órát hozzanak, úgy is lett, öröm!

    Mennyi idő volt mindez?

    Az elhatározástól a megvalósulásig másfél év…

    Mi volt, amit szerettél volna, de nem valósult meg?

    Gyorsabb megvalósulás, és ha lett volna esély a kiesett két elem bentmaradására az MFB 0% pályázatban (gépészet, rekuperációs szellőztetés). A PV-rendszer ok.

    Mi volt, amit nem terveztél, de végül mégis meglett?

    P1 port, erről is itt olvastam :R

    Mik az elvárásaid?

    Sok-sok évig hibátlan működés, biztosítsa a ház fogyasztását, télen COP3 feletti ’melegebb időben’ a fűtőklímákat is beleértve. Van még bővítési potenciál, szeretnénk a jövőben e-autót is.
    Technikai részletek:
    SolarEdge SE5K + P404 optimalizálók
    14 db Winaico 330W mono WST-330M6 PERC

  • kor_kor

    újonc

    válasz 7Heads Drago #16882 üzenetére

    Természetesen én sem a pí-vízre gondoltam, és a rezsicsökkentés nálam is szempont volt. De ha itt (kis falu) mondjuk hirtelen sokan tudnának szaldó-napelem-hőszipka v. fűtő légkondival fa helytt télen fűteni, azt egyből megérezném

  • kor_kor

    újonc

    Nálam először lett 1f helyett 3 fázis, még napelem nélkül. Amikor az is felkerült, és jött az Eon órát cserélni, a szakik bekapcsoltatták az invertert, megnézték műxik-e, aztán próba: óránál biztosítékok le, hogy lássák inverter is lekapcsol, nincs a hálózatra feltáplálás. Aztán biztik újra fel és nézték, eltelik-e min. 1 perc amíg újra termelni kezd. Alaposak voltak, nem volt hiba.

  • kor_kor

    újonc

    válasz korcsi #16926 üzenetére

    Maga a villanyóracsere talán ha egy óráig tartott, a készre jelentéstől nagyjából mint wonka írta előttem. Szintén Zala.

  • kor_kor

    újonc

    válasz 7Heads Drago #17077 üzenetére

    Ma kaptam e-mailt: "Tisztelt Ügyfelünk!
    Üdvözöljük energiatermelő ügyfeleink körében! Tájékoztatjuk, hogy a(z) .... felhasználási helyén a háztartási méretű kiserőmű üzembe helyezéséhez 2021.06.08.-án/én elvégzett mérőcserét/mérőprogramozást számlázási rendszerünkben feldolgoztuk.
    Elkészítettük és elküldtük Önnek az elszámoló számlát, mellyel a rendszer üzembe helyezését megelőző időszakot zárjuk le." (eon, Zala)
    -vagyis a malmok azért őrölnek lassan-lassan, a mérőcsere/PV-rendszer bekapcsolás után megy a papírmunka is

  • kor_kor

    újonc

    válasz kardkovacsi #17349 üzenetére

    8+1, mindenki gondolhat persze amit szeretne, de ez bizony nálam is szempont volt...mármint a túl nagyra nőtt trójai...

    [ Szerkesztve ]

  • kor_kor

    újonc

    válasz Zizi123 #17713 üzenetére

    Szia! Rettentően sajnálom, ahogyan jártál -és egyben felháborító is az ügy 'elintézése'. Azt külön sajnálom, hogy nem informáltak előtte úgy, ahogyan engem az én telepítőm: előre mondta, hogy az 5 kW invertert csakis három fázisra javasolja (akkor még kérhettem volna 1 fázisra is), mert a nagyváros mellett az ilyen pici falvakban (eon, Zala) annyira sz.r az elektromos hálózat, hogy csak szívni fogok vele, nála már voltak ilyen tapasztalatok. Emiatt álltam át 3 fázisra, plusz nem kevés zsetonért, de be kell látnom, igaza volt. Ne add fel, talán öszefognék -ha vannak- a közeli PV-tulajokkal és szomszédokkal, hátha a több panasznak több lesz a foganatja.

Új hozzászólás Aktív témák