Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • konkav

    csendes tag

    válasz fape #11727 üzenetére

    Ha egy faék egyszerűségű táp lenne (trafó+graetz+kondi), akkor elképzelhető lenne valami hasonló. A feszültség addig csökkenne, amíg az áramerősség el nem érné a maximumot (a fenti példában 14,6A-t, amihez kb. 10,27V-ra esne). Csakhogy. Egyrészt, egyáltalán nem biztos, hogy a tápban lévő diódák bírnák. Ha 6,25A a tervezett maximális áram, akkor kb. 10A-es diódák lennének benne, és ezek nem igazán tűrnék meg a másfélszeres áramot. Másrészt nem beszélve róla, hogy valószínűleg a trafót sem ekkora teljesítményre tervezték, és a vasmag már rég telítésbe ment, és ott már inkább melegszik, mint áramot szolgáltat. És akkor még nem esett szó arról, hogy nagy valószínűleg valami biztosítékot is beépítettek, és az ilyen tápoknál ez általában olvadó biztosíték szokott lenni.

    Ha egy huszárvágással fenti tápunkat lecserélnénk egy labortápra, akkor a trafó melegedését vagy a diódák átütését leszámítva, a "faék" tápnál leírt dolog történne: a labortáp 150W-nyi teljesítményt szolgáltatna (14,6A-t 10,27V-on), a fűtés ennyit fűtene el, és adott esetben ez akár elég is lehetne, ha mondjuk csak PLA-t nyomtat 60°C asztallal.

    Ha egy kapcsolóüzemű tápról beszélünk (gyakorlatilag erről van most szó), akkor abban már van túláram-védelem, vagyis az történne, amit @janek69 mondott, vagy el sem indul, vagy azonnal leáll.

    @kristof_ ha már szilikon fűtést veszel, vegyél 230V-t és akkor oda nem kell tápegység ami helyet foglal, nem lesz hangos ventilátor, és egyszerűen ráragaszthatsz az aljára egy hőbiztosítékot, ami 230V váltóáramra párszáz forint (20A egyenáramra meg nem biztos, hogy egyáltalán találsz), és akkor már van egy biztos "thermal runaway" védelmed, amely akkor is működik, ha a FET átüt, vagy a vezérlő szoftvere lefagyott, vagy bármi más miatt a fűtés nem kapcsol le.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák