Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kozek1723

    csendes tag

    válasz PainKiller13 #30501 üzenetére

    Sziasztok!

    PainKiller-hez hasonlóan építkezés kellős közepén vagyok. Egy két lakásos társasház egyik lakásának tulajdonosa leszek 69m2-es területen. Az épület földszint + emelet osztásban 1 lakás fent, 1 lakás lent, jómagam a fölszinten. Az épület 30-as porotherm okostéglából készül, 10cm-es hőszigeteléssel, nyílászárói 3 rétegű üvegezéssel. Mivel a lakást ingatlanfejlesztő cégtől vásároltam, ezért sajnos az engedélyeztetés miatt nem tudtam hőszvattyús fűtést kérni, ezért kondenzációs gázkazánom lesz, amihez padlófűtést fogok kérni az épület teljes alapterületére. A lakásba eredetileg 1 klímakiépítés van tervezve, de szerencsére ezen tudok még folyamatában változtatni és kérhetek többet is. A tetőre 5 kwp méretű napelemet tervezek jövő tavasszal, ezért nem titkolt szándékom, hogy utána fűteni is szeretnék a klímával / klímákkal, minimálisra csökkentve ezzel a rezsimet. Az elképzelésem az, hogy a padlófűtéssel a kellemes hőérzetet biztosítanám alulról, de amennyire csak lehet a klímával tolnám neki.

    Nem vagyok gépész, se szakmabeli, ezért logikailag több szcenáriót gondoltam ki, azonban mielőtt a gépésszel találkozok, szeretnék egy kicsit képbe kerülni és nem hagynám magam rábeszélni a lehető legdrágább megoldásokra.

    1, a nappali ellátom egy viszonylag nagyobb teljesítményű (5kw) klímával, amivel tudom fűteni/hűteni a nappali+étkező+konyha+(előtér), mellé pedig zónáztatom a padlófűtést, és minden helyiséget külön hőmérsékleten tudnék szabályozni. Így a lakás kb 50%-át teljesen tudnám klímázni, két hálót pedig csak a padlőfűtéssel. A távolság nagy, több mint 10 méter, szerintem egy 5kw-os klíma nem tudna a hálóig behűteni/befűteni. Ennek a hátránya, hogy vehetek egy klímát kb 350-400e körül és mellé a kinézett Honeywell zónamenedzser+ hozzá az alkatrészek még 250e. Alsó hangon 600e.

    2, a nappali ellátom egy viszonylag nagyobb teljesítményű (5kw) klímával, amivel tudom fűteni/hűteni a nappali+étkező+konyha+(előtér), mellé pedig simán zóna nélkül fűtöm a lakást gázzal. Ekkora csak egy 350-400e-es kiadásom van. Ugyanakkor a termosztátot a hálóba kell tegyem, hiszen ha berakom a nappaliba és fűtök a kílmával akkor baromira fogok fázni a hálóban. Ha viszont a hálóba rakom és fűt a kazán, akkor a teljes lakóteret fűti, tehát a klíma fog leállni, szinte semmit nem spórolok.

    3, a nappali ellátom egy viszonylag nagyobb teljesítményű (5kw) klímával, amivel tudom fűteni/hűteni a nappali+étkező+konyha+(előtér), valahova elhelyezek egy második számú klímát, amit természetesen a másiktól külön tudok vezérelni, melléjük pedig simán zóna nélkül fűtöm a lakást gázzal (ha a két klíma már nem bírja). Itt 2 db klímát veszek, mondjuk 2x3,5kw vagy 3,5kw és 2,5kw, valami ehhez hasonló kombinációban.

    A nappaliban a klíma elhelyezés nem okozna gondot, hiszen a nyugati falra téve a két nyílászáró közé befújna közel 30-35m2-t. Azonban a probléma ott következik, a terven látható elrendezésben a lakás szobái egymás mellett nyílnak, szembefal pedig nincs ahova klímát tudnék helyezni. A hálók kicsik, 12m2 / db, az egyik ráadásul babaszoba lesz. Nem szeretnék beltériket elhelyezni a szobákban sem esztétikai okok miatt, sem egészségügyi (huzat, túl direkt befúvás, egyebeke) okok miatt. A két hálószoba keletit tájolású, a falazat 90 cm magasságig földben lesz, ezért nagy valószínűség szerint ezek hűvösebbek lesznek. A nappali+étkező+konyha teljesen nyugati, nagyon kellemes napsütés fogja érni.

    Segítségeteket szeretném kérni, hogy a fenti paraméterek ismeretében hány klímában gondolkodnátok, és mekkora teljesítményben figyelembe véve azt, hogy határozott elképzelésem a fűtés is. Természetesen tudom, hogy kb. 10e ft alatti gázszámlám lenne ha nem variálnék és csak a gázra bíznám a fűtést, de egyrészről hűtésre mindenképpen kell minimum 1 db klíma, de mivel MFB hitelből mindenképpen napelem lesz, akkor pedig miért is ne fogjam meg még azt a tízest is ha beruházok esetleg egy nagyobb vagy egy másik plusz kílmába. Mellékelek egy alaprajzot, amelyen minden paraméter látható. Előre is nagyon köszönöm, ha valaki tanáccsal, véleménnyel, hozzászolással segíti a gondolatmenetemet.

    [ Szerkesztve ]

  • kozek1723

    csendes tag

    válasz Rolly #30745 üzenetére

    A lakás teteje közös tulajdont fog képezni, viszont sikerült már most remek kapcsolatba kerülni a leendő szomszéddal, akinek ráadásul hasonló tervei vannak. Egymásnak beleegyező nyilatkoazoton engedélyezzük a beépítést, és így a tető mindkét felületére pakolunk majd 5-5 kwp-ot. Viszont mivel a szolgáltatónak a megtermelt áramot eladni nem akarom, ezért praktikus volna teljes egészében elhasználni.

    A jelenlegi havi fogyasztás két személy mellett egy 30%-kal kisebb lakásban (legkevésbé sem energiatakarékos fogyasztók mellett) 120-150 kw/hó. Úgy sejtem, hogy a 30%-os élettér növekedést valamint a fogyasztók számának növekedését fogom tudni kompenzálni azzal, hogy mindenből nagyon odafigyelek az energiabesorolásra és így végsősoron 150-200 kw/hó közé saccolom a havi fogyasztásomat. Erre kell rákalkulálnom az egy vagy több klíma fogyasztását, ami csak nyári időszakban történő hűtés mellett közel sem lesz annyi, mint amit egy 5kwp-os napelem rendszer megtermel egy évben. Ezért mindenképpen úgy kéne berendezkednem, hogy elfűtöm a maradékot, vagy teszek egy nyilvános elektromos töltöt az utcára :D.

    Sajnos pont azt nem tudo nagyságrendileg sem kiszámolni, hogy 1 vagy 2 extrém esetben 3 klíma évi szinten mit fogyasztana hűtés fűtés esetén ezen a méreten. Ha a hasamra kéne ütnöm, akkor minimum megduplázná a fogyasztásomat, ami így +2400kw/év. Az 5kwp napelem rendszer itt még mindig többletet csinál, ellenben a rezsimet közel nullázom.

    Hogy a klímás fűtés megéri vagy sem? Amíg a gáz ennyibe kerül, addig itt semmi nem éri meg. Ellenben ha hűteni mindenképpen akarok, akkor klímaberendezést (vagy többet) mindenképpen kell vennem. Így a beruházásom költsége fűtéssel vagy anélkül ugyanaz. Természetesen ha csak azt nézem, hogy mindössze havi 11ezret spórolok (évi 132e), de költök 2 millát egy 5 kwp-os solar rendszerre, akkor valóban elég soknak tűnik a 15 éves megtérülési idő. De az még mindig 6,6%/év. Ugyanakkor egy MFB hitellel inkább a törlesztőt fizetem a villanyszámla helyett és még zöld is vagyok :). A 2m-et pedig ha PMÁK-ba kötöm infláció+1,7%-ra, akkor a megtérülésem már 10% feletti, szóval majdnem 9 év alatt oké vagyok. Eléggé elkanyarodtam a témától de nagyjából ki kell, hogy jöjjön a matek.

    Holnap találkozok a gépésszel, fogok kérni klímára is ajánlatokat, úgyhogy kiváncsian várom mit fog javasolni. Milyen teljesítményt, milyen elhelyezéssel, milyen márkát és típust preferálva. Fisher Comfort Plus-ról mit gondoltok?

    https://www.klimaprofi.hu/fisher-comfort-plus-fsai-cp-120be3-fsoai-cp-120be3-oldalfali-mono-split-klima-3-5-kw?keyword=fisher%20comfort%20plus

    Ugyanez 5,2 kw méretben 326e. Nem lennék szomorú, ha 500e-ből megúsznám a klímakérdést.

  • kozek1723

    csendes tag

    válasz tboy72 #30763 üzenetére

    Tudsz nagyjából fogyasztási adatot mondjuk 1 évre visszamenőleg? Elég volt 2000-2500kw/év a 3 klímára? Illetve abszolút csak ezzel fűtöttetek vagy párhuzamosan némi gázt is használtatok a klímák mellett?

  • kozek1723

    csendes tag

    válasz looser #30769 üzenetére

    No, tegnap találkoztam végül a gépésszel. Hálószobai klíma elhelyezést nem javasolt, és 3,5kw teljesítményűt elégnek tart a nappaliba, ami egy légtérben van a konyhával valamint az étkezővel ami így kb. össz: 30m2. Innen még az előtér felét is befújná a klíma, ez kb. 5m2 pluszba.

    Ha csak a négyzetmétert nézem, akkor valóban elég a 3,5kw, de laikusként is érzem, hogy ezt felül kéne méretezni. Úgyhogy 4,6-5,3 közötti méretet fogok választani. Sokat visszapörgettem itt a fórumon és írtátok, hogy a legtöbb klímás a Gree-t javasolja több okból kifolyólag. Biztos, hogy nagyobb az árrésük rajta. Az én gépészem is a Gree-t preferálta, de természetesen ha mást szeretnék ők bármit megoldanak, de az árcédula jelentősen máshogy fog kinézni. Nézem a Daikin FTXP 5kw-os példányát, szerény 560e ft, ami tényleg elég meredek. A 3,5 kw-os kistestvér pedig 372e ft, ami 20%-kal többe kerül mint a Gree Amber 5,3kw vagy Comfort X 5,2kw. A Daikin csendesebb a leiratok alapján és sokkal jobb a SCOP-ja (4,64) a két Gree-vel szemben (4,1-4). De ha továbbra is combosabb rendszert szeretnék, akkor 560e vs. 300-320e. Ez azért jelentős különbség.

    https://www.klimaprofi.hu/daikin-comfora-ftxp35m-rxp35m-oldalfali-mono-split-klima-3-5-kw?keyword=ftxp

    https://www.klimaprofi.hu/gree-comfort-x-gwh18acd-k6dna1d-oldalfali-mono-split-klima-5-2-kw

    https://www.klimaprofi.hu/gree-amber-gwh18yd-k6dna1a-oldalfali-mono-split-klima-5-3-kw

    Néztem még a Lomo Pluszt, de csak kisegítő fűtésre javasolja a gyártó, nincs a kültéri egysége karterfűtéssel és csepptálcafűtéssel ellátva. -5 fok alatt a kondenzátora fűtési funkcióban lefagyhat, és hát azt köszi de nem kéne. A comfort -20 fokig, az amber -22 fokig szavatos, kültéri egységeik téliesítettek.

    Ami plus adalék, hogy el tudjuk vezetni a csövezést a padló alatt, és a kültérit nem falra fogjuk rakni, hanem földre szeretném telepíttetni az épület egy kieső részére. A gépész egyszerűen megúszta volna, és kirakná a lakás bejáratától 3 méterre, de inkább csövezzenek 10 méterrel többet és legyen esztétikus az oldalfal.

    Mi a véleményetek a fenti klímákról? Tudom, hogy szubjektív kinek mennyit ér a dolog, de azért 300e vs. közel 600e tényleg elég sok.

    Köszi.

  • kozek1723

    csendes tag

    válasz kelzsoca #30785 üzenetére

    Köszi. Néhány konkrét tapasztalatot is találtam az imént és ugyanerre panaszkodnak páran amit írsz.

    "Kényelmetlen a használata a saját hülyeségem miatt, meg amiatt, hogy hiába mondott millió teljesítmény kalkulátor 2. 5 kW-ot, hittem egy videónak és bebeszéltem magamnak, hogy egy 16 nm-es szobába kell ekkora klíma, hűtésben elég a 2. 5 kW, de fűtésben mivel nincs szigetelés, a minuszokban nem fog bírni a szobával. Ez nem igaz! A gyakoribb átmeneti időben ebben a kicsi szobában rövid idő alatt képes nyári kánikulát csinálni, bőven sok a teljesítéménye, főleg ha a házban egyébként működik a fűtés. Hiába van teljesen elzárva és hideg nálam a radiátor, akár van fűtés a ház többi részében, akár nincs, gyakorlatilag pont az inverteres mivoltja szűnik meg, mivel hamar eléri a beállított hőmérsékletet, viszont az inverter már nem tud lejjebb szabályozni, ezért a beállított hőfok + 2 foknál kikapcsol. Pont ez lenne az inverter lényege, hogy nem kapcsol ki, hanem a kompresszor szabályozásával tartja a beállított hőmérsékletet, így lesz jó a fogyasztása és a hőérzet is."

    Ergó erőltethetem a nagyobbat, csak épp nem lesz kiegyensúlyozott a teljesítmény. Egy másik vélemény is arra reflektál, hogy átmeneti időszakban ki-be kapcsolgatja magát, ahelyett hogy visszavenne. Valószínűleg van az a szint, amikor már nem tud visszább venni. No mindenesetre úgy tűnik, hogy a túlméretezés a saját hülyeségemmel szemben nem jó ötlet. Azt hiszem akkor a teljesítmény eldőlt.

    Köszönöm még egyszer aki hozzátette a magáét!

  • kozek1723

    csendes tag

    válasz windy #30790 üzenetére

    Köszönöm a válaszod. A szélsőség a maximum 4-5 fő, de jelenleg ketten vagyunk. Maga a lakás mérete sem teszi lehetővé, hogy ennél nagyobb brigádot odainvitáljak. Tartósan 3-4 embert kéne komfortzónán belül tartania. Köszönöm, hogy meggyőztetek, megnyugodtam és maradok a 3,5kw-nál. Mit gondolsz egyébként, a klímától 9,5 méterre lévő hálószobákig/ba eljut azért valamennyi kraft tárva nyitott ajtók mellett egy stabil klímahasználat mellett. Nyilván hűtésnél könnyebb a helyzet, de nyugatss meg hogy azért érezhető lesz ott is valamennyire ha odatolok neki :) Köszi!

  • kozek1723

    csendes tag

    válasz Chaser #30793 üzenetére

    Onnan középről kéne a lehető legtovább eljutnia. Nem lesz egy akadálypálya :D

Új hozzászólás Aktív témák