Aktív témák

  • #40935168

    törölt tag

    Képminőség - az érzékelő (szenzor)

    Az érzékelők mérete
    Az érzékelők méretére angol elnevezésükkel hivatkozunk, ahogyan a gyártók is így hivatkoznak rájuk többnyire és a legnagyobbtól haladunk a kisebb fele.

    Full Frame: 36x24 mm
    APS-C: 23,6x15,6 mm (22,2x14,8 mm csak Canon)
    Micro4/3 17,3x13 mm
    1” 13,2x8,8 (itt csak a Nikon használja)

    Középformátum: feltöltés alatt

    Full frame - A kisfilmes formátum, amit gyakran 35 mm-es formátumnak is hívunk, 36x24mm-es képkockaméretet - illetve digitális gép esetében érzékelőméretet - jelent. A digitális gépek közül az ún. full frame-es gépek rendelkeznek ekkora érzékelőmérettel.

    Az APS-H formátum a full frame érzékelőnél kb. 1,3x kisebb érzékelőátlót jelent, a Canon palettáján találhatunk ilyen érzékelőméretű gépvázakat, pl. az EOS 1D szériában.

    APS-C: még kisebb érzékelőméretet jelent, a Canon APS-C kb. 1,6x kisebb érzékelőátlót, a Nikon, Pentax, Fuji és Sony által használt APS-C formátumú érzékelők kb. 1,5x kisebb érzékelőátlót jelentenek.

    Four Thirds, Micro Four Thirds (4/3, m4/3): négyharmad-os, mikro-négyharmados érzékelőméretű gépvázak. Nem csak méretben, de a kép oldalarányaiban is eltérnek a fentebb említettektől, előbbiek 3:2 oldalaránnyal rendelkeznek, míg a 4/3-os gépek 4:3-as oldalaránnyal. A Panasonic és Olympus gyárt ilyen rendszereket és érzékelőjük átlója kb. 2x kisebb, mint a full frame gépeké. Ez ugyan már lényegesen kisebb, mint a full frame érzékelő, de még mindig klasszisokkal jobb képminőséget adnak, mint az egészen pici szenzorral szerelt kompakt gépek.

    Mára oda jutottunk, hogy az APS-H-t kivéve minden érzékelőméretben találhatunk mind DSLR (tükrös), mind MILC (tükörnélküli) gépvázakat és a felhasználóknak egyéb paraméterek alapján kell mérlegelniük, melyik típusból választanak és milyen szenzorméretű rendszert.

    [ Szerkesztve ]

Aktív témák