Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • aujjobba

    addikt

    válasz robi212 #81399 üzenetére

    Nalunk 5M amit viszonylag likviden tartunk forintos allampapirban van (PMAP, 2023/C es DKJ-k, kb. 2-2-1 aranyban).
    Az osszes tobbi buy&hold tipusu ETF-es cucc, havonta-kethavonta valtok EUR-t, megveszem az alapot, hatradolok.

    Magas hozamokat biztosra igero draga alapokat nem erdemes venni, UL biztositasokat kerulni kell, ONYP kizarolag az allami kiegeszites miatt eri meg szerintem, anelkul azok se hatekonyak, dragak, es a teljesitmenyuk se tul jo.

  • Lex Icon

    senior tag

    válasz robi212 #81399 üzenetére

    Ha gyarapodna közben, az tök jó, de inkább a megtartása lenne a lényeg, hogy ne nyúljunk hozzá.

    Korábban már kaptál több tanácsot is.
    Szerintem, ha legalább 1 évig nem nyúlsz hozzá, akkor PMÁP 2029/I. Így nem jár le, mint a DKJ, ezért nem kell foglalkozni vele és nem is lesz ingerenciád elkölteni.
    Ha magasabb hozamot akarsz, akkor min. 15 évre kell befektetni.

    [ Szerkesztve ]

  • stingy2

    senior tag

    válasz robi212 #81399 üzenetére

    "melyik irányokba egyáltalán ne induljak" Ez nem bonyolult: a befektetés hosszútávú hozamára legnagyobb hatást annak költsége okozza. Magyarul: a lehető legkisebb költséggel kell befektetni. Itt aztán minden játszik: számlavezetés díja(i), alapkezelői díjak, meg minden egyéb, amivel a "kedves" bef. szolgáltatók le akarnak húzni. Ezért alapból kiesik pl az UL, befektetési jegyek, főleg az "alapok alapjainak az alapjai :) , meg minden, aminek pár tized %-nál magasabb a költsége. Hazai specialitás a TBSZ, ezt mindenképpen figyelembe kell venni befektetési döntésnél, mert az adómentesség simán kompenzálhatja a költségek egy részét, vagy egészét. B&H esetén pl. inkább TBSZ, ha meg kereskedik is az ember, akkor ki kell számolni, mennyi az annyi. Egy olcsó ETF azért jó, mert az alapkezelő egy halom dolgot levesz a válladról. Pl: diverzifikáció, piaci súlyozás, költségoptimalizáció. Hosszútávra alapvetően nem egy agysebészet a befektetés: szétdobod 1-2-3 eszköz között a pénzed, a kockázatvállaló/kerülő mentalitásodnak megfelelően. Pl egy SPY 50%, TLT 30%, GLD 20% portfólió az elmúlt 18 évben évi 7,78% hozamot biztosított 23% drowdown mellett. Egy full részvény portfólió (SPY 100%) ezen idő alatt 8,33% hozam 51% maxDD mellett. Azt meg neked kell eldöntened, hogy mennyire vagy kockázatvállaló, és többlethozamért hajlandó vagy-e nagyobb visszaesést tolerálni. Az alap, hogy minél nagyobb a hozam, annál nagyobb a kockázat. Nincs ingyen ebéd.
    Konkrét tanácsokat meg azért ne várj, mert azt rajtad kívül senki sem tudja itt, hogy az n+1 befektetési lehetőség közül mi "passzol" a Te személyiségedhez. Két véglet van: full részvény (nagy nyereség, nagy kockázattal) és full kp(tuti veszteség, kis kockázattal). Ezek közt meg rád van bízva, a lehetőségek végtelenek.

    INTJ

Új hozzászólás Aktív témák