Elnyomja a riválisokat a Visa, beperelte az USA

A betéti kártyák piacának monopolizálásával vádolja az USA a Visát.

Az USA igazságügyi minisztériuma pert indított a Visa ellen, és azzal vádolja a céget, hogy monopolizálja a betéti kártyák piacát, elnyomja a versenyt, és magas díjakkal fenyegeti a kereskedőket, valamint lefizeti a lehetséges riválisokat.

A Visa a világ egyik legnagyobb fizetési hálózata, az USA betéti kártyás tranzakcióinak több mint 60 százalékát bonyolítva évi 7 milliárd dollárnyi díjat kap. Az USA szerint domináns helyzetét egyezményekkel védi, amit kártyakibocsájtókkal, kereskedőkkel, versenytársakkal köt.

A Visa szerint a piacon virágzik a verseny, a vádak alaptalanok. Szerintük az ügyfelek a biztonságos és megbízható hálózatuk miatt választják őket, valamint az értékük és a világelső csalásvédelmük miatt.

A jelentések szerint a Biden-kormány a növekvő fogyasztói árak miatt eleve letörné ezeket a díjakat, a téma pedig eleve érzékenyen érint sokakat az amerikai választások előtt.

Merrick Garland legfőbb ügyész szerint ráadásul ez minden árára hatással van, mert a kereskedők és bankok az ilyen költségeket a fogyasztókra hárítják.

A Visa versenyellenes viselkedése állítólag 2012 táján kezdődött, a rivális cégekkel megállapodtak, jövedelmező egyezségeket kötöttek az Apple, PayPal, Block, Square cégekkel is, hogy ne adjanak ki őket veszélyeztető termékeket. Azon kereskedőket pénzügyileg büntetik, akik nem hozzájuk irányítják a tranzakciókat, állítják a perben. A vizsgálat 2021-ben kezdődött, amikor blokkolták a Visát a Plaid fintech felvásárlásával. A Mastercard akkor jelezte, őket is vizsgálják. 2019-ben a két óriás 5,6 milliárd dollárral kárpótolta azokat az amerikai kereskedőket, akik beperelték őket versenyellenesség vádjával.

A Visa egyébként meg nem nevezett összegért pont most vásárolja fel az AI-ra koncentráló Featurespace-t.

Előzmények