Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Hi!King

    őstag

    válasz ddekany #13 üzenetére

    Amúgy ezzel kapcsolatban kétségeim vannak, mármint hogy az eszköz buzdítana a visszaélésre. Már kamerák nélkül is volt példa totaliarista diktatúrákra, és mindig volt lehetősége is visszaélni a vezetésnek a hatalmával. A technológia fejlődésével nem lett összességében diktatórikusabb a világ, pedig így vagy úgy mindenütt élnek a technológia nyújtotta lehetőségekkel.

  • Hi!King

    őstag

    válasz ddekany #33 üzenetére

    Kínában sokkal keményebb diktatúra volt a Mao korszakban ilyen lehetőségek nélkül. Nem a technika, hanem a szándék építi a diktatúrát. Nem feltétlemül csak# a hatalom szándéka, vannak alattvalók, akik szeretik a diktatúrát.

    Ugyanezt a problémáa vetette fel az USA-ban az, hogy eredetileg a fegyvertartás joga a zsarnokká váló hatalom ellen lett kitalálva, a 20. század fegyverkezése ezt viszont értelmetlenné tette, mivel a hadseregnek nagyságrendekkel komolyabb fegyverzete van. Mégsem torkollott diktatúrába, sőt Nyugat-Európában sem, ahol szigorúbbak a fegyverviselési szabályok.

    A telefon hálózat sem hozott nyugaton diktatúrát, míg keleten visszaéltek a lehallgatás lehetőségével (pl. Romániában).

  • Hi!King

    őstag

    válasz dolon75 #37 üzenetére

    De épp az az, hogy a nácik a mai technika nélkül is megdönthetetlen hatalmat tudtak kiépíteni, nem belülről buktak meg, hanem a háborúban erősebb volt a másik tábor. A spanyol diktatúra pedig fokozatosan enyhült majd szűnt meg, szintén függetlenül a technikától. A Szovjetunió meg gazdaságilag roppant meg.

    Egy központilag vezérelt diktatúrában eleve egy rakás gazdaságot hátráltató tényező van, ha folyamatosan kézzel irányítanak mindent, akkor nincs kreativitás, nincs innováció, nincs vállalkozási kedv. Igen, ha ehhez hozzájönnek a modernebb megfigyelési eszközök, akkor még szörnyűbb lesz a rendszer, de semmivel nem lesz fenntarthatóbb, semmivel nem javulnak az esélyei a fennmaradásra, mivel a teljesítmény még tovább is romolhat a totális megfigyelés miatt.

    Egyébként a náci diktatúra akkor lett volna igazán szörnyű, ha mindenütt hatalomra jutnak a világon, vagy olyan országokban, amelyek együtt akkora katonai és gazdasági erőt képviselnek, hogy a világ vezető hatalmává válhatnak. Technikától függetlenül. Szvsz ez a forgatókönyv bármikor megtörténhet, a vége viszont technikától függetlenül idővel a diktatúra enyhülése lenne.

  • Hi!King

    őstag

    válasz #95462144 #40 üzenetére

    "Teljesen értelmetlen amit írtál. A fele sem igaz! Az NSDAP egy orientált ideológiára épült az határozta meg, amiben a lakosság nagy része hitt és azért hitt, mert a világválság és az első VH okozta kártérítés berogyasztotta a gazdaságot, ez a hatalomra kerülésükkel megszűnt."

    Ezzel pont azt támasztottad alá, amit írtam, ugyanis azt írtam, hogy nem a technikából, hanem a szándékból fakad a diktatúra. Megvolt rá az igény. Ha van rá igény, akkor technikától függetlenül diktatúra lesz, ha meg nem lesz rá igény, akkor nyugodtan figyelheti az AI, hogy ki töri fel az autót.

    "Ez is butaság. A náci tudósokat és mérnököket nemcsak kegyelemben részesítették, hanem foglalkoztatták is őket. Nyilván nem Mengeléről van szó.
    Náluk jelent meg először az első sugárhajtású gép, az első irányítható rakéta első helikopter, az első programozható számítógép a gyógyszeripar is forradalmi volt náluk és óriási innováció volt minden téren."

    Azok a tudósok nem diktatúrában születtek és nőttek fel. Hosszútávon a diktatúrának ki is kellene nevelnie a következő generációt. Ok, a szovjeteknek is voltak jó tudósaik, de az csak a jéghegy csúcsa, ráadásul a jó kutatók előjogokat is élveztek az átlagemberhez képest, emellett a kevés utak egyike volt, ahol kitűnhettek. A diktatúra viszont a legtöbb utat elzárja az emberek elől a fejlődésre. Kiváló tudósok szoktak lenni diktatúrában meg kiváló sportolók, nagyjából ennyi, hacsak nem támogattak célzottan további területeket. De az innováció, a jobbra törekvés nem csak ennyiből áll.

    Szerk.:
    Ráadásul azt is figyelmen kívül hagyod, hogy a náci diktatúra konkrét háborús célok mentén fejlődött egyetlen évtizeden át, egyáltalán nem tudjuk hogy nézett volna ki az erodálódása, amit láttunk a Szovjetuniónál, de a Franco diktatúra is jó példa, ahol gazdasági nyitás majd lassú demokratizálódás zárta le a diktatúrát.

    [ Szerkesztve ]

  • Hi!King

    őstag

    válasz #95462144 #42 üzenetére

    Ja, bocs, kezdhetted volna azzal, hogy troll vagy, akkor elsőre sem reagálok.

Új hozzászólás Aktív témák