Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • BoB

    veterán

    válasz Shyciii #447 üzenetére

    Te most csak nézni akarod a pdf-eket vagy szerkeszteni?

    A libreoffice-nak sosem volt feladata a pdf-ezés.

    You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

  • Frawly

    veterán

    válasz Shyciii #447 üzenetére

    A PDF nem szerkesztésre kitalált formátum, hanem az egységes, eszközfüggetlen tipográfia és grafikai megjelenítés a célja. Ha szerkeszteni kell egy doksit, arra használj valami arra való dokumentumformátumot. Ha csak az egységes megjelenés a lényeg, akkor PDF. Pont ez az előnye is, ha valamit pdf-ben publikálsz, azt egyben le is véded, mivel nem szerkesztésre kitalált formátum, így ha valaki belegányol, jó eséllyel látni rajta. És ugyanúgy fog kinézni a doksi nyomtatásban, telón, táblagépen, mint a PC-n, nincs az, hogy az egyik gépen szétcsúsznak a sorok, meg átfolyik valami a következő oldalra, nem fér ki egy ábra, stb.. Elsősorban kiadványszerkesztésre tervezték, főleg nyomdáknak, átlag felhasználói körben elég sokára terjedt el a PDF.

    PDF nézőből sok van, Evince Gtk3-hoz, Okular Qt5-höz. Meg a kisebbek, pl. Zathura, amit én használok, ami villám gyors, nincs ablakkeret, nincs menü, nincs toolbar, csak a pdf-et látod, és billentyűzetről kell vezérelni, tud lynx-es és vi(m)-billentyűket is. De vannak még minimalistábbak is, xpdf, mupdf. Ezek szerkeszteni nem tudják a pdf-et, legfeljebb a nagyobb progik tudják kommentelni, pdf-es nyomtatványt kitölteni, stb..

    Amit esetleg könnyebb szerkeszteni, bár azt sem szerkesztésre tervezték, az a PDF elődje, a PS. Az egy elég jól olvasható, könnyen programozható nyelv, azt akár plain text editorban is lehet buherálni, mint a HTML, XML, (La)TeX formátumokat. Kicsit az SVG-hez hasonló.

    De a (La)TeX-nek is az a lényege, hogy valami leírónyelvvel eszközfüggetlen dokumentumot hozol létre, ami egységes megjelenésű, DVI, PS, PDF doksikat állítasz elő fordítás után. Kicsit olyan, mintha programozási nyelven megírt forráskódból binárist fordítanál. Ha meg szerkeszteni akarod, akkor a forrásfájlt szerkeszted, majd újra lefordítod. Bár mondjuk a TeXlive is be tud rántani egy csomó függőséget.

Új hozzászólás Aktív témák