Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • hunluki

    senior tag

    Csak ajánlani tudom.
    Anyósom (i3 2100, 4 giga ram, 120ssd, valami ősrégi 512-es AMD VGA asztali gép) tök jól elvan vele, barátnőm Pentium B960-as laptopja 8 giga rammal és SSD-vel tökéletesen használható vele, mindkettő 64 bites cinnamon.

    Olyan gépekre amikre már nem megy fel a W11 tökéletes alternatíva, steam/gog/epic szempontból játékra is teljesen jól használható, idővel nem lassul ahogy az az ablakos koma elkoszolódásával szokott lenni. Windowsról váltóknak első linuxnak teljesen jó, gyorsan tanulható, egyszerű mint a faék. Ki kell próbálni és ha beválik akkor használni :)

    [ Szerkesztve ]

  • hunluki

    senior tag

    válasz AtHoS #57 üzenetére

    Néhány saját példa:

    Anyósom aki full antiszámítógép beállítottságú kényelmesen elvan évek óta mint-el. Böngészik, videózik, varrásmintákat keresgél neten, fészbukfügg, telefonjáról képeket/videókat belőttem hogy szinkronizálja a gépére a resilio a háttérben.
    Előtte windowsos gépét 2-3 havonta mentem újrahúzni olyan szinten szét volt vírusozva meg tele volt mindenféle szeméttel. Amióta mint van nála azóta semmi gond a gépével, tök jól elvan vele, nem kell mennem takarítani/telepíteni, szóval az én szemszögemből mindenképp sikersztori.

    Párom laptopja is már nagyon nyekergett W10 alatt, ő is mintet kapott. Azóta teljesen jól elvan rajta, pedig ő sem számtech zseni, a kis gép érezhetően tempósabb és az aksija is tovább bírja mint W10 alatt. Ez kb fél éve történt, azóta semmi panasz.

    Nagyszüleim gépén 5+ éve mint van, mindketten közelebb a 80-hoz mint a 70-hez, mamával ugyanúgy tudunk hang/videóchatelni, ők is keresgélnek neten, papámnak a Wikipédia létezése egy egészen új dimenziót nyitott meg, mama pedig kezdi a TV-t YouTube-ra cserélni.

    Édesanyám macOS-ről jött, Ő ubuntut kapott mert az volt ismerősebb kinézetű. Ő is kényelmesen elvan egy nem mai csirke gépen (i5 2400, 8 giga ram, GT710 vga, SSD+HDD), elmondása alapján "gyorsabb és kicsit szokni kell de jó".

    Illetve az egyik legfrissebb a munkatársam akinek konkrétan sose volt PC-je, Ő már az a generáció aki telefonon nőtt fel, volt mellé egy konzolja és ezzel a kombóval ő kényelmesen elvolt. Aztán jött a HO, keresett magának gépet, nézte hogy minden q drága és arra hogy egy vpn+RDP+böngésző+slack kombóra ő nem verne rá sok pénzt. Javasoltam neki a klasszikus jótanácsot: nézzen egy használt asztali gépet 30k magasságában. Megtörtént, 4. gen i5 proci, 8 giga ram, 120 SSD 500 HDD, normális nem egyedi táp. Feltettem neki egy mintet, belőttem a melóhoz a dolgokat (kb negyed óra volt az egész), azóta használja és tök jól elvan vele és azóta is kérdezgeti tőlem hogy erről hogy nem tud senki hogy ilyet lehet.

  • hunluki

    senior tag

    válasz gidalight #69 üzenetére

    Amit keresel azt úgy hívják hogy appimage. Kb egy portable file, ott nyitod meg ahol akarod, minden függőség bele van pakolva.
    De van más megoldás is, pl flatpak hasonló módon össze van rakva, minden függőség benne van, az meg kb az "exe telepítő".

    Amúgy csomagkezelés szerintem kényelmesebb mint a netről vadászni. sudo apt install és már írom is sorban mik kellenek, szépen intézi az egészet, nem kell egyesével végignyomkodni az installereket. Szerintem ez kényelmesebb, de kinek a pap.

    Ha meg saját .deb-jeid vannak akkor berakod őket egy mappába, sudo dpkg -i *.deb, esetleg a végén egy sudo apt install -f és kész is vagy. Szerintem ez is kényelmesebb, de kinek mi.

    A helyzet erősen dől linux irányba ha több gépre kell több programot feltenni :)

    Amúgy nyáron amikor beütött a covid és túl sok időm volt akkor csináltam ilyen lokális gyűjtögetést, FB-on kiírtam hogy régi nem használt gépeket/monitorokat amik porosodnak összeszedem a környékről jótékony célokra. 15 laptopot és 28 desktop gépet sikerült összelegóznom, ment rájuk mint, oktatást segítő szoftverek, néhány free játék, alapvetően egy hasznos kis pakk (kilométeres apt-get szoftver1, szoftver2, szoftver3), egyszer összeraktam, onnantól kontrolcévé. Az installereket szerintem még most is nyomkodnám :)

    A sztori vége hogy az összes gép le lett adva a helyi gyermeksegítő alapítványnak ahol kiosztották a gépeket iskolákba, közösségi házakba, illetve olyan tanulónak akiknek nem futotta PC-re a távoktatáshoz. Onnan is rengetek pozitív visszajelzést kaptam. A maradék alkatrész pedig tovább lett adva egy hasonló projektben dolgozó embernek ingyen és bérmentve.

    (talán ez az utolsó sztori is mehetne a sikerek közé az előző kommentemhez).

  • hunluki

    senior tag

    válasz AtHoS #83 üzenetére

    Ez a cím pontosan ugyanaz amit minden tech cég ellő minden évben: Az idei a legjobb, legfrissebb, legfejlettebb. A cikk többi része inkább Linuxot használóknak szól, de egyébként egyetértek veled, valóban nem sok infót ad olyannak aki azt se tudja hogy eszik vagy isszák ezt az egészet.

    Az hogy nem tudod hogy mi az a flatpak az maximum azt mutatja hogy a technikai érdeklődésedének halmazának nem része a Linuxos programok világa, ha valóban váltanál vagy használnád kb 2 perc alatt meglenne hogy miről van szó.

    A pinás poént elengedtem, kb egyenértékű a winfosozással amit amúgy szintén gyerekesnek és feleslegesnek tartok.

    Amúgy a recept egyszerű: Van win specifikus programigény: Akkor windóz. Nincs? Akkor mérjük fel mi kell, tudja egy mint is? Tudja. Akkor go, max ha negatív a visszajelzés visszaállunk winre. Az én mérlegem eddig azt mutatja hogy 10-ből 9-re megfelelő választás, valószínűleg gyengébb régebbi gépeken is jól fog futni, mindemellett van rá rendes folyamatos támogatás, nem lesz ementáli sajt mint egy W10 2025 után.

    Ez egy opció amit ki kell próbálni és megnézni hogy beválik-e. Ha igen akkor használni, ha nem akkor meg lehet tovább keresgélni az irányt, legyen az almás vagy ablakosból új verzió ezeknek az új vas árával együtt. Vagy felrufusolni a W11-et és imádkozni hogy az MS nem lövi le ezen gépek supportját egy szép napon.

    Én egy kört mindenképpen javasolnék mindenkinek, az elmúlt 3 évben pl a játékok (proton) támogatása akkorát fejlődött hogy tényleg magam sem hiszem el. A döcögős 40 FPS-es Witcher 3-ból lett egy stabil 60FPS-es ami konkrétan simább mint W10 alatt volt ugyanazon a konfigon.

    Régi gépek általában azért lélegeznek fel a winhez képest mert itt nincs millió+1 háttérszolgáltatás ami majszolja a CPU-t a háttérben, frissítések is pillanatok alatt megvannak winupdatehez képest (ráadásul akkor amikor te akarod és nem akkor amikor a rendszer).

  • hunluki

    senior tag

    válasz Viktor77 #88 üzenetére

    Nem én voltam a rendszergazdája, örököltem ahogy bekerültem a családba, ördög tudja ki tákolta össze előtte. W10 volt rajta és mindig csak a factory resetet csináltam meg rajta, azt untam meg és lett belőle mint.
    Amúgy anyuka bár tagad, de a böngésző előzményeit tekintve hidd el volt oka annak a szegény defenderes windowsnak haldokolnia :D

  • hunluki

    senior tag

    válasz instantwater #134 üzenetére

    Mert amikor kolléga idekerült akkor már nem HO volt hivatalosan hanem hibrid office. Ez azt takarja hogy alapvetően ott dolgozol ahol akarsz de csak az irodában biztosítunk neked hozzá vasat, otthon old meg ahogy tudod. Ha megoldod tolhatod otthonról, ha nem akkor ott az iroda. Amúgy ami vicc hogy nincs kötelező irodai jelenlét, én idén háromszor voltam az irodában, kétszer ügyintézni, egyszer pedig csapatépítés előtt gyülekezni :P

  • hunluki

    senior tag

    válasz zsolt_64 #157 üzenetére

    mert itt van heti 1 kötelező irodai jelenlét. Ami kidobott munkanap, mert a hatékonysága kb 20%...

    Eleinte nálunk is így volt, aztán 2 hét után ment a levesbe mert bent mindenki megállás nélkül társadalmi életet élt. Kávé, cigi, reggeli, ebéd, uzsonna, családdal mi a helyzet, stb. Hatékonyság ugyanúgy nulla. Amúgy faramuci a mostani helyzet, a valaki bent valaki otthon nem működik a fentiek miatt, irodába már nem tudja visszarángatni a cég az embereket mert kb a kollégák 80%-a közölte hogy ha nincs full HO akkor ő köszöni szépen a lehetőséget, maradt a HO és az opcionális iroda ha valaki megunta hogy otthon van.

  • hunluki

    senior tag

    válasz Juhaszatti #163 üzenetére

    So-So. Én nemrég adtam el az asztali gépemet (i5 4690k @4,6ghz, 16 giga 1600-as ram, gtx1060 6GB vga és raklap SSD), ezen speciel már simábban futott egy manjaro/mint a W10-hez képest. Nekem az utolsó jó win a 7-es volt, azt tényleg úgy használtam hogy első verzió fel és utolsó hivatalos frissítésig, tökéletesen tette a dolgát, soha egy rossz szót nem tudtam volna mondani rá, tényleg álomélmény volt, bekapcsoltam, ment, király.

    8-as vonal kimaradt, 10-re is elég későn ültem fel, de amint felültem egyből jött is a gondolat hogy ez már nem olyan jó, előkerültek a random kékhalálok, pattogó hang, elvesztett network drive, megpurcanó nyomtató, frissítés közbeni bootloop, store nem szedte az updateket hiába mondtam neki... szóval messze a fenti 7-es elképzelt működésről.

    Aztán kicsit több mint egy évig ment manjaro rajta, előtte konkrétan gondolkodtam rajta hogy új gépet veszek mert megérett a cserére, de konkrétan mintha kicserélték volna a vasat olyan szinten minőségi előrelépés volt. Az egyik indok pont az volt hogy a wifi egy frissítés után elkezdett random leszakadozni, vagy ha fent maradt akkor egy ideig "eltűnt" a net. Minden timeoutot kapott, restart után megint működött, aztán újra random előjött. Linux alatt ennek nyoma sem volt, tényleg működött ahogy annak működnie kell észrevétlenül.

    A példákat amiket hozol jogosak a telepítés első 2-3 hónapjában. Utána érezhetően elkezdenek lassulni még normális használat mellett is. Talán ahogy írja a registry-t és nő a szemét amit át kell túrnia, talán egy winupdate a háttérben ami tovább tart a kelleténél, talán a defender ami mindig át akar nézegetni valami combosabb letöltött file-t, franc se tudja de így van sajnos.

    [ Szerkesztve ]

  • hunluki

    senior tag

    válasz zsolt_64 #166 üzenetére

    Tök hivatalos media creation tool, legál windóz, MS-től vett kulcs. A vasra azért nem gondolnám hogy rossz volt mert W7 alatt éveken át egy kékhalált nem kaptam, nem volt lassulás, se anomália, pingvin alatt szintén vasima. Illetve sok hiba jött-ment random winupdatek keretében, ezért úgy voltam vele hogy ez a jelek alapján bizony W10 hiba lesz. Nem szereti a vasat, valami driver nem fekszik neki, stb. Mondjuk érdekes hogy a wifi gond amit említettem javítható volt ha visszavontam egy winupdatet de idővel a kumulatív frissítések miatt felment ha akartam ha nem, én ott fejeztem be a W10-et mert napi szinten használhatatlan lett a random működő wifitől.

    #167: "Sajnos" már nincs körülöttem windóz. Vettem egy macbook air m1-et, összes x86 gép pedig már ubuntu/mint a környékemen. Az akadozó wifivel együtt kidobtam az ablakokat az életemből, játékokra meg vettem egy series S-t.

  • hunluki

    senior tag

    válasz zsolt_64 #171 üzenetére

    Az az igazság hogy nem érzem annyira nagy veszteségnek a win elvesztését. Macin mindent meg tudok oldani, amit meg linux alatt tudok kényelmesen arra ott van párom mintes laptopja. Játékra meg a már említett series s (+PS4 pro +switch).

    Ez az LTSC dolog is jól hangzik, ha másfél évvel ezelőtt mondod lehet utánamennék de most már sehol sem látom létjogosultságát a környezetemben.

  • hunluki

    senior tag

    válasz zsolt_64 #174 üzenetére

    2 gyerekem van, manapság a játék a gépes baszkurálás irányából áttolódott a matchboxokkal és duplóval való játékba :D
    Most a következő nagy kockaprojekt az lesz hogy a jelenlegi 32 bites raspbian-t átfaragni 64 bites ubuntura a pi-n és rákötni a 10 éves supportot, minden rajta futó cuccot pedig bezavarni docker alá. De ezt is csak azért hogy utána 10 évig ne kelljen hozzányúlni :D

    Ezt untam meg a winben is hogy valami apróságot de mindig baszogatni kell rajta. Pont mint régen egy linux desktop alatt. Saját tapasztalatom alapján fordult a kocka, egy jól belőtt linux desktop addig megy basztatás nélkül amíg el nem porlad alatta a vas, ellenben az ablakos komát néha azért le kell mosni hogy jól működjön.

  • hunluki

    senior tag

    válasz Busterftw #202 üzenetére

    Tudok közeli ellenpéldát is. Régi nyomtató/scanner ami csak xp alatt volt hajlandó működni egy friss minten annyi hogy bedugod és már nyomtathatsz/scannelhetsz. Aztán egy időben nagyon menők voltak ezek a digitalizáló USB cuccok, ami nekem van XP-vel hibátlanul ment, 7-en csak 32 bites rendszeren, egyébként se kép se hang. Minten VLC-vel megnyitom mint eszköz és már tudom is menteni a videót, de OBS is működik.

  • hunluki

    senior tag

    válasz Busterftw #273 üzenetére

    Az Office szinten, ne vicceljunk mar, a LibreOffice es tarsaira en is emlekszem korabbrol, egy doglassu kaosz volt mindenfele kompatibilitasi marhasagokkal es gyer funkcionalitassal.

    Szintén saját példa: Mostanában baromi sok hivatalos ügyintézés volt nálunk (2 gyerekkel kapcsolatban ezer dolog, támogatások, napelem, légkodni, kiskutyafüle), mindegyik LO-val volt töltve és mindegyik szépen át is ment probléma nélkül, ügyfélkapu is lazán felnyalta az összes doksit hiba nélkül.

    #269: 2 és fél éves kicsi fiam simán kinyitja a laptopot, megtalálja a rajzolóprogramot és a játékokat. A gyerek úgy működik hogy játszik és közbe tanul, a környezet akármi lehet, amin van játék azt meg fogja találni :D

  • hunluki

    senior tag

    válasz Busterftw #279 üzenetére

    Már ne haragudj de ez hol releváns így 2022 végén?
    Ingyen szépen a csomagkezelő lehúzgálja az új verziót, észre se veszem, szépen frissül a háttérben magától. Hivatalos ügyintézést meg tudtam vele csinálni? Igen.

    Innentől nem értem hogy jön ide bármiféle piaci részesedés vagy 11 évvel ezelőtti állapot.

  • hunluki

    senior tag

    válasz Busterftw #283 üzenetére

    Jah, engem tökre hidegen hagy hogy milyen piaci részesedés van.

    Működik minden amire szükségem van? Igen. Gyorsabban működik mint Windows alatt? Igen. Lesz még támogatás az általam használt gépekre 2025 után? Igen.

    Innentől nálam nem sok kérdés maradt. A piaci részesedés meg áll ahogy áll, váljék egészségére.

  • hunluki

    senior tag

    válasz MaCS_70 #364 üzenetére

    Röviden összefoglalva:

    Soha ilyen könnyű nem volt átállni. Ez valójában azt takarja hogy egyre jobb a kompatibilitás, kisebb az esély rá hogy valami falba ütközz, lásd az én példáim, hivatalos ügyintézés simaliba, napi használat barátnőtől anyukán át anyósig nincs panasz rá, működik.

    Flatpak --» Összecsomagolt program amiben benne vannak a függőségek emiatt nem kuszálja szét a rendszeredet, cserébe több helyet foglal.
    AppImage --» portable program, szintén összecsomagolva minden bele mint a flatpaknél csak még telepíteni se kell
    Auto ISO ellenőrzés: kb a Linuxos Rufus, de van rá okosabb megoldás is, pl ventoy, de arra elég hogy ha van egy pendriveod és ki akarsz írni linux telepítőt iso-ból akkor van rá beépített tool.
    Warpinator --» ez meg fájlküldözgető cucc amivel azonos hálóban tudsz küldözgetni fájlokat a többi gépre.

    Ki a célközönsége a cikknek? Szerintem mindenki, ahogy én is írtam ki kell próbálni és ha működik akkor juhú, van egy ingyenes oprendszered, nyertél privacy-t és szerényebb gépeden is kényelmesen el tudsz még lenni egy darabig úgy hogy van friss rendszered.
    Ha falba ütköztél akkor meg még nem állsz készen, próbát megért.

    Miért jó választás a mint?
    Konzervatív, nem változik különösebben, inkább csak reszelgetik a meglévő formulát. Szerintem ez egy nagyon jó irány, szükség van egy stabil pontra is a szoftverek között, a legtöbb disztró variálja a kinézetét, teleszórja mindenfélével a rendszerét, a mintnél nem fog meglepetés érni update után.
    Ahova nem ajánlott a mint: Friss gépek. Miért? Amit fentebb írtam, inkább a stabilitásra mennek és nem az új fícsörökre ezért a támogatás is később kerül be az újabb cuccokra.

  • hunluki

    senior tag

    válasz Akula #392 üzenetére

    Engedd el. Semmi szükséged nincs mint alatt olyanra amit az eset gyárt.
    Tényleg jó szándékból mondom, tökéletesen felesleges hétköznapi használat mellett, ellenben ha valahogy sikerül részben felszenvedned az okozhat gubancot.

Új hozzászólás Aktív témák