Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz ubyegon2 #18121 üzenetére

    Ezt szerintem csak páran, a laikusabbak közül vettétek ennyire mélyen a lelketekre, mert nem értettétek miről volt szó. Igazából nem volt ez olyan nagy ügy. Nem fordult le forráskódból egy kisebb hobbiprojekt, és betettem ide a topikba okulásra. Ennyi, nem kell bele semmi többet látni, nincs senki becsavarodva. Nem nagy ügy, mint írtam, láttam már rosszabbat is. Végül is sok időt nem tettem bele, kb. 30-45 percet.

    A minimalizmus most annyiban érintett, hogy a bloatabb megoldásokat nem kell forráskódból pörgetnie usernek, mert azok benne szoktak lenni a legtöbb disztró tárolójában már lefordítva, mivel többen használják, elterjedtebb. Meg még annyi az összefüggés, hogy a bloatabb, fullosabb GUI programok bonyolultabbak, és annyira nagyon amatőrök nem nagyon próbálkoznak, hogy abban a műfajban gányoljanak, legalábbis ritkább, inkább csak a webes fejlesztésnél jellemző. Általában komolyabb GUI-s projekteket nagyobb cégek és alapítványok visznek, Gnome projekt, KDE közösség, GIMP, Red Hat, Google, Cannonical, Mozilla, ezek meg vannak olyan nagyok, hogy annyira nem tudnak teljesen amatőrök lenni, mivel céges stratégia mentén fejlesztenek, meg hivatásos fejlesztőket meg tudnak fizetni, többet is, van hozzá kellő tőkéjük. Na meg ott a Linux kernel, az is egy nagyon nagy projekt, sok fizetett fejlesztővel, meg ott Torvalds személye is garancia, hogy ilyen Karloszka-féléknek esélyük nincs a kódba teljesen szemetet beletolni, mert Linus be sem emeli az ilyen commitokat, törli őket lényegében egy kattintásra, azt is annyira villám gyorsan, hogy nyekkenni nincs idejük.

    A minimalizmussal semmi baj nincs egyébként. Csak sikerült most kifognom egy amatőrebb projektet, aminek nem a minimalizmus volt a baja, hanem hogy amatőr fogott bele olyanba, amihez nem sok affinitása volt. Azért nehogy ilyen alapján vetítsünk ki téves következtetéseket.

    Annyiból egyébként a githubot, gitlabot, stb. git-es oldalakat annyiból tartom felelősnek ilyen szempontból, hogy bárki feltölthet rájuk bármilyen amatőr szemetet, nincs moderálás, nincs minősítési rendszer, nem lehet írni hozzá kritikákat. Pl. az Arch AUR-ba is bárki feltölthet akármilyen szemetet, de mégis ritkán marad fent ilyen, mert az Arch fejlesztők törlik, ami rosszindulatú kódos, meg annyira gányolás, a maradékot meg a userek minősítik, hozzá lehet szólni minden AUR scripthez a saját aloldalán, és ott jelezni szokták, hogy ha elavul, nem lehet valami külső oldalról egy részét letölteni, nem lehet működőképesre megjavítani, így más már nem fogja letölteni, mert kapásból látni fogja, hogy egy használhatatlan hulladék. Ha meg menthető kód, akkor meg szokták írni a felhasználók, hogy mi kell hozzá, hogy leforduljon.

    Ilyen gites oldalaknál viszont nem lehet minősíteni, nincs moderálás. Elvileg felhasználók nyithatnak Issue-kat, bug reportokat, de azt a projekt fejlesztője vagy törli, vagy nem, vagy kezd vele valamit, vagy nem.

    Ilyen programkódoknál is kéne lennie pont olyan minősítési rendszernek, mint az imdb-n, tv.com-on, meg az appstore-okban, ahol lehet értékelni a szoftvert, meg felhsaználók véleményt írhatnak róla, hogy a többiek okuljanak belőle. Ahogy pl. Amazonon, eBayen is szokás értékeléseket hagyni, a termékre és az eladóra vonatkozóan is, meg lehet a csalókat, és inkorrekt eseteket jelenteni. Na, ez kéne forráskódoknál is.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák