Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • darijoci

    csendes tag


    Szia! Én épp most vágtam bele egy szerződésbe. Illetve nem is egybe, mert kapásból kettőt kötöttem. Vagy az OTP-nél, vagy a Fundamentánál köss, az összes többi cég is velük köti (tehát ők ''közvetítők''). Ha csak befektetést szeretnél, még annak is megéri. Hallottam én is azokat a híreket, hogy tökölés van, meg nem időben fizetnek, stb. Rokonságban is van ilyen, őt ki is faggattam rendesen. Ezekben az esetekben általában az a probléma, hogy az ügyfél össze-vissza fizette a pénzt. Tehát befizette minden évben, amit vállalt, csak ingadozott a fizetéssel (pl két hónapig nem fizet, utána meg pótolja). Ezt szokták azzal tolerálni, hogy nem 3 hónapra, hanem később fizetnek. Ez egyébként benne van az ÁSZF-ben. Csak a lakáskasszával való igaz, hogy nem mész messzire, de nagyon jó alap ahhoz a rengeteg (egyébként agyonhallgatott) támogatáshoz, amit igénybe lehet venni.
    Na most így egyszuszra ennyi.

  • darijoci

    csendes tag

    Amint látom, kicsit megpezsdült a téma...

    Szerződésed letellte előtt 6 illetve 3 hónappal a Fundamenta küld egy levelet, hogy x idő múlva a szerződésed letelik, mit kívánsz tenni (hosszabbítás, akarsz-e hitelt felvenni, stb) Ezentúl ezekben a levelekben lehet korrigálni az esetleges hibákat, változásokat. Szóval nem váratlanul ugrik a pénz az öledbe, fél éved van előre tervezni a lakásvásárlást. Én spec nem tartom lutrinak, mert nem hiszem, hogy a bankok beintenének egy olyan rendszernek, ami az EUban már évtizedek óta működik.
    Ha 4 évre kötöd, és szeretnél még tovább takarékoskodni, megteheted. Dönthetsz úgy is, hogy 5 év legyen a futamidő (+1 év), illetve 8 év (+4 év). Ezekre az évekre is ugyanúgy megkapod az állami támogatást. Menet közben is módosíthatod. 4 évnél hamarabb nem bonthatod meg, illetve akkor ugrik a 30% (amit az állam tett hozzá). Ja, és ha 5 éveset kötsz, azt is kiveheted 4 év után (30%-al együtt).

    Én mondjuk hosszabb távra terveztem a lakáskasszát (8 év), és az én esetemben nem 1-200ezerről, hanem vmivel több mint egy milláról lenne szó. Ez 4 évre számolva is félmilla. Nagyon sok hiba elkerülhető egy kis odafigyeléssel. Persze nem csak az ügyfél, hanem a Fundamenta/OTP részéről is. Ha rendesen fizettél a szerződés alatt, és meggyőződtél róla, hogy minden adatod helyes, akkor tervezhetsz a három hónappal.

    Abba belemenni, hogy most a Viktorék alatt lett 30 a 40, szerintem felesleges. Mert a lakástámogatási rendszerük nekik lényegesen jobb volt. Fészekrakóba én biztos nem mennék bele.
    Szóval sztem itt ne politizáljunk. :(

    Na majd még ha eszembe jut valami, írom!

    Üdv

  • darijoci

    csendes tag

    Nekem két szerződésem van, mindkettő saját néven, csak az egyiknek húgom a kedvezményezettje. Így mindkettőre jár az állami 30%.
    Az EUban tényleg kevesebb állami támogatás van rajta, de ha csökkentik, az a már megkötött szerződéseket nem érinti.
    Ja, és Fundamentának van saját irodahálózata.

    ui: ha 2,5 év múlva vennél lakást, akkor bukta parti. :(
    Vagy kiveszed a pénzt, és ugrik az állami támogatás (de még így is magasabb kamat van rajta, mintha simán folyószámlán tartottad volna), vagy vársz még másfél évet.

    [Szerkesztve]

  • darijoci

    csendes tag

    Melyikre gondolsz, hogy téves? Nagyjából átszaladtam a hozzászólásaimat, de nem találom, hogy a kamattal kapcsolatban mit írtam...:(

    Lekötéssel kapcsolatban: az a gáz, hogy ha egyben kötnéd le, akkor elég szép kamatot kapnál. De havi 20ról van szó, akkor 7-8%-ot nehezen kapsz, főleg nem 1 hónapra.

  • darijoci

    csendes tag

    Köszi BosX, kb ilyesmi jár az én agyamban is, csak béna vagyok megfogalmazni...
    Amiben nem értünk egyet, az a támogatás mértéke. Szerintem csökkenni fog, és inkább más támogatásokkal fog kompenzálni az állambácsi.

    A lekötésekkel télleg ez a baj, hogy vagy változó kamatozásút választasz, és akkor ki vagy téve annak, hogy változik a kamat menet közben, vagy fix kamatozásúra kötöd le, de az meg nagyon keveset fizet (főleg havi 20ra). Nem mintha az előbbinél sokkal magasabb lenne a kamat...
    A legjobban még mindig takarékszövetkezeteknél éri meg lekötni, ott valamivel magasabbak a kamatok.

Új hozzászólás Aktív témák