Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Drizzt

    nagyúr

    válasz Predator2 #28557 üzenetére

    Energetikai tanusitvanyra nem a bank kotelez, hanem az allam. Raadasul pont most lesz csere, csak ujfajta energetikai tanusitvanyt lehet majd elfogadni. Azt, hogy az adasvetel folyaman kinek kell ezt ellenorizni, az jo kerdes. Gondolom foldhivatal? Illetve torvenyileg mar hirdetni is csak az energetikai tanusitvannyal egyutt szabad, talan januartol. Persze ezt bizonyos hirdetesi feluleteken eleg nehez lesz kikenyszeriteni.
    Ha jol olvasom, most meg januar 1-ig kotelezo is a HET-szam feltuntetese a szerzodesben: [link]

    I am having fun staying poor.

  • Madwe

    nagyúr

    válasz Predator2 #28557 üzenetére

    Az energetikaira kaptál választ, az első része kicsit egyedibb, sokmindentől függ s nincs rá ökölszabály. Szóval amit alább olvasol az csupán az én szájízemek való dolog :)
    Függ pl attól hogy mennyi a kereseted, mennyi a törlesztőrészlet nagysága s még a törlesztő nélkül átlag havi mennyi pénzt tudtál félretenni. Ehhez nyilván érdemes még hozzávenni hogy a megélhetési költségek most egy ideig még növekedni fognak amivel a fizetések nem feltétlen fognak lépést tartani, szóval legyen benne játéktér...
    Kérdés ebből kifolyólag az is hogy mekkora szabadon elkölthető összeged marad a törlesztőrészletet is figyelembe véve? Ha legalább mégegyszer akkora összeg mint maga a törlesztőrészlet, az az ideális, ha annál kevesebb akkor sokkal több megtakaritást képeznék elötte...
    Fontos azt is számításba venni hogy felújítasz, arra legyen elkülönítve az a pénz amibe kerül - legalább annak a másfélszerese, de sajnos sanszos hogy a vége inkább a kétszerese lesz :(
    Én hitel nélkül is minimum 3, inkább 6 havi megélhetési költséget tartok ildomosnak likvid tartalékként tartani (azaz nem 3-6 havi bevétel, hanem csak 3-6 havi kiadás összegét)
    Hitel esetén én ezen felél még minimum 6, jobb esetben 12 havi törlesztőrészletet tartanék valahol likvid formában.
    Illetve én inkább magamban bíznék s a tartalékaimban mintsem egy biztosításban, de ha a fentebbi megtakarítások nincsenek meg, lehet megfontolnám a biztosítást?

    [ Szerkesztve ]

  • JoinR

    senior tag

    válasz Predator2 #28557 üzenetére

    A tartalékot nem lehet pontosan megmondani, mert vagyoni helyzettől függ. Általánosságban fél évnyi költséget szoktak mondani, de ha pl. extrém magas a fizud, vagy van a szülőknél egy tucat ingatlan, teljesen más kockázat 15M, mint aki kicentizi a hitelt, nincs egyéb vagyon, a családban egyedül kereső, stb.

Új hozzászólás Aktív témák