Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Degeczi

    nagyúr

    válasz Ukraan #27901 üzenetére

    Még kézzel dolgozva rajta is nagy munka jó eredményt elérni PDF forrásból, hát még automatikusan! Mindig a legutolsó választás, csak ha semmi más nincsen - de ha van EPUB, akkor nincs kérdés, az tökéletes.

    (semmi köze az e-könyvhöz a PDF-nek, pont a fordítottja: egy e-book lényege a szabadon alakítható tördelés, hiszen az eltérő méretű kijelzőkön, egyéni betűtípus, margó, stb beállításokkal folyton újra kell tördelni, míg a PDF elsődleges célja éppen a fix, készre tördelt formátum...)

  • válasz Ukraan #27901 üzenetére

    Ahogy tanult kollégáim korábban írták, a PDF abszolút más igények alapján lett annak idején megtervezve. Tulajdonképpen egy kibővített/felfejlesztett postscript fájl, lényege, hogy platformtól függetlenül mindenhol ugyanúgy nézzen ki. Nem véletlenül szeretik minden olyan helyen, ahol valamit ki kell nyomtatni, mert nem szükséges corel-t, photoshop-ot, illustratort, vagy bármi más fájlt olvasni tudni, hiszen minden programból lehet PDF-et exportálni, ami bármilyen gépen olvasható és nyomtatható.

    Évekig kiadványszerkesztő voltam, én aztán tudtam értékelni, ha az ügyfél egy minden gépen másképpen kinéző doc fájl helyett PDF-et hozott magával. ;) Azt csak kiküldtem nyomtatásra, nem kellett még 10 percig szerkesztgetni, amíg végre ugyanúgy nézett ki nálunk is, mint az ügyfélnél otthon.

    Fentiekből következik viszont, hogy abszolút nem ebook barát formátum. Mert az ebook képernyője nem A4-es, amire a legtöbb PDF dokumentum méretezve van, hanem sokkal kisebb. Tehát a PDF-et tördelni kéne, amire az viszont nem igazán alkalmas.

    Én eléggé sok cisco-s szakkönyvet olvasok, és azok régebben csak PDF-ben voltak megszerezhetőek elektronikusan. A PDF-et viszont a sok kép és a viszonylag nagyalakú oldalméretre való tördelés miatt egyszerűen lehetetlen volt könyvolvasó kompatibilis formátumra konvertálni. Így sokszor kénytelen voltam őket papíron megvenni, de ezek a könyvek baromi vastagok és nehezek, roppant kellemetlen volt a BKV-n olvasni. Viszont az utóbbi időkben már epub-ban is megvásárolhatóak, szóval azóta már azokat is tudom a Kindle-n olvasni.

    Egyébként ha valamilyen könyvet csak PDF formátumban tudsz beszerezni, akkor próbáld ki azt a módszert, hogy úgy küldöd ki az olvasódra, hogy a tárgy mezőbe beírod a "convert" szót, és akkor az Amazon szerverei átkonvertálják neked. Sokszor működik, főleg ha csak simán betűket tartalmaz a PDF, és azok valóban betűként vannak tárolva. Ha képként, akkor reménytelen.

    Szóval ebook szempontjából kb. bármi jobb formátum, mint a PDF, egy mezei doc vagy RTF is. De természetesen az epub a legjobb, főleg mert a Kindle is natívan támogatja már. (Az már más kérdés, hogy azt viszont nem értem, hogy mobi-t miért kellett kivenni a támogatott formátumok közül. Tíz éven keresztül kb. minden könyvemet mobi-ra konvertáltam, mondván az kiváló formátum a Kindle-nek. Most minden ilyet át kell raknom epub-ba, ha újra akarom őket olvasni.)

    [ Szerkesztve ]

    The Amiga, Born a Champion

Új hozzászólás Aktív témák