Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Speciali

    tag

    válasz hadsz #2923 üzenetére

    Én itt voltam katona. Közvetlenül az oroszok kivonulásakor vettük át a bázis őrzését. Undorító egy hely.

    Tótvázsony-Kismoszkva

    [ Szerkesztve ]

  • Speciali

    tag

    válasz stoneradamf #2928 üzenetére

    Előtte az osztrák határon voltam határőr. És az utolsó 6 hónapot itt töltöttük el. Azért volt undorító, mert a határőrségnél viszonylag nagy szabadságunk volt az őrsön, naponta jártuk az erdőt mezőt, jó időben lóháton, első osztályú kajánk volt (ma nem eszek olyan ételeket), szóval nem volt rossz sorunk.
    Itt meg be voltunk zárva egy nyomasztó, atom bázisra. Kaja pocsék, parancsnokunk debil, szolgálat beosztása is szopás volt a határőrséghez képest.

    De a leginkább az a nyomasztó környezet volt ott a legrosszabb. Ezt nem igazán lehet leírni, de hónapokig ott lenni egy ilyen helyen, nem szívderítő.
    Amikor mi oda kerültünk, még volt ott pár orosz katona, eléggé barátságtalanok voltak, tartottunk is tőlük.
    Pár éve visszamentem oda, hogy majd körül nézek. De nem engedtek be a biztonsági őrök.
    Ja, amúgy a bunker részébe mi nem mehettünk be, sőt, a parancsnokaink sem. Valami országos fejes nyithatta ki csak a vasajtót.
    Valami nagy titok volt még ott akkor is, mendemondák keringtek, hogy "maradt még ott valami", ami lehet hogy igaz is volt, ezért volt a nagy titkolózás.
    Szerintem ez is közrejátszott abban, hogy nem hasznosították idáig azt a területet.
    Amúgy ahol atomfegyvereket tárolnak, ott a talaj is szennyeződik. Szóval én nem csinálnék ott semmit, a következő pár száz évben...
    Érdekesség maradt ott jó sok minden, de már a mi időnkben megkezdődött a hely szétlopása, szóval nem sok minden maradt meg. Akkor még minden működőképes, és jó állapotú volt.
    Csak az az orosz stílus, ahogy ezek megoldották a dolgokat, mindent vasból, azt is lehetőleg rondán. :)
    Volt egy szabadtéri medence, ezt nyáron feltöltöttük, és fürödtünk benne, ez jó dolog volt. Igaz, az egész bázison nem volt víz miatta. :)
    Aztán a lefolyót nem tudtuk kihúzni, és bealgásodott, büdösödött a víz, ami után már nem fürödtünk benne. Hogy hogyan eresztették le később, azt nem tudom, mert leszereltünk. :)

    [ Szerkesztve ]

  • Speciali

    tag

    válasz stoneradamf #2932 üzenetére

    az egyik bunkerban atom, a másikban vegyifegyvereket tároltak, nekünk anno ezt mondták. Talán ez lehet a magyarázata hogy egyiket őrizték csak később jobban. Mi mindegyiket őriztük, le volt pecsételve mindkét zár.

    Nem csak a lakó részre mehettünk be, hanem mindenhova. Mármint kerítésileg. Ezt úgy kell érteni, hogy a két bunker külön be volt kerítve, oda csak őrszolgálat alkalmával mehettünk, mindkét bunkert őriztük. Amúgy az összes többi területen nyugodtan mászkálhattunk. Tehát csak konkrétan a bunker belsejébe nem mehettünk. És pecsét is volt az ajtón. Lehet hogy valóban nem volt ott semmi, és csak merő fontoskodásból volt ez a nagy hajcihő, meg talán akkor még frissiben nem tudták, mi is van ott, vagy mi nincs, és jobb a túllihegés, mint hogy egy fémgyűjtő egy radioaktiv akármivel távozzon a helyről.

    A városkától távolabb lévő tárolóbunkerről nem hallottam, azt mi nem őriztük.Nem is tudom hol van, hogy van e egyáltalán. Pár éve tekeregtünk arra az erdőben, de csak külső géppuskafészkeket találtam.

    Az egész objektumot körbe őriztük régen. Egyszer be akart jönni lopni egy környékbeli, ott ahol őrségben voltam, nappal, azt hitte, be fogom engedni. De elzavartam a fenébe.Nem jelentettem senkinek, erre meg volt az okom, ami nem publikus.
    Egyéb incidensre nem emlékszem, a társaktól sem hallottam ilyet.

    [ Szerkesztve ]

  • Speciali

    tag

    válasz hadsz #2931 üzenetére

    Nem a lazaság volt nagyobb a Határőrségnél, hanem valahogy az egész szervezettebb volt, és nem hülyegyerekként , élő robotként kezelték az embert. Ezt igazából csak azt tudja, aki megtapasztalta mindkettőt.
    Az már csak szubjektív, hogy mi határőrként lenéztük a nyulakat, és bazz, mi is azok lettünk, persze lélekben mindvégig határőrök maradtunk.:) Már csak azért is, mert az egész század volt őrsi határőrökből állt össze, és mindenki tudta a dörgést, és egy kerékre járt az agyunk, tehát volt összetartás.
    A terület szépségével nem volt bajom, hanem a már említett bezártsággal, noha egy kisvárosba voltunk bezárva, nem egy szűk laktanyába, de azért ez mégsem ugyan az volt, mint előtte.
    És mi megszoktuk, hogy egyben húztunk le 4, 6, vagy 8 óra szolgálatot, nyugodtabban lehetett így aludni szolgálatban is,:) és utána is. Itt meg ez a szaggatott szolgálati ritmus, sokkal rosszabb volt.

    A talaj szennyeződéséről annyit, hogy én akkor onnan, az egyik bunker oldalából vittem be földmintát, az Egyetem Radiológiai Szakára, vizsgálatra. És a normálnál magasabb gammasugárzást mutattak ki. És az nem is lehet vita tárgya, hogy ahol atomfegyvereket tárolnak, ott akármilyen nagy az óvintézkedés, ott megnő a háttérsugárzás, és ezt az Egyetemi mérés is alátámasztotta. Kézi mérőkkel mi is mászkáltunk a területen, a bunkeroknál nagyobbat mértünk mindig, de ezekben én nem bíztam meg, ezért vittem mintát az egyetemre, ahol normálisan, hozzáértő atomfizikusok nézték meg.

    Abban igazad van, hogy egyéb helyeken is szennyeződik a talaj, benzinnel, olajjal, egyébbel, ez attól függ, mi van épp ott, ami szennyezhet. És ahol az oroszok voltak, ott mindenhol szennyeződést hagytak maguk után. Nem a precízségükről voltak híresek, tojtak magasról az elővigyázatosságra. Azt gondolom, ez közismert mindenki előtt, ez nem élő-, hanem utóítélet.

    Akiket említettél, hogy ott voltak sorkatonák, szerintem ők eleve a Honvédséghez kerültek, és nem volt mihez hasonlítaniuk. Amúgy a Honvédség egyéb részeihez képest lehet hogy jó hely volt Mаленький Mockba .

    Nosztalgiázni visszamennék szívesen, épp mostanában jártam be a régi Határőr helyeket is.

  • Speciali

    tag

    válasz boeing707 #2940 üzenetére

    Véleményed alá is tudod valami konkrétummal támasztani? Mert így csak egy szubjektum.
    Persze hogy inkább eladják a gázolajat, nem a földre engedik. De a gázolajat, ha már ezt hoztad fel, nem csak üzemanyagként használták, hanem mosásra is.
    De egy csomó eset lehet, amikor inkább kiengedik a földre az anyagot. Nem lehetett mindig mindent eladni. Van, amikor meg kellett tőle szabadulni.

    Azt meg nem értem, miért nem tök mindegy, hogy egy egyetemen ki mérte meg a talajminta szennyezettségét?
    Nekem gamma sugárzást mondtak, akik megmérték. Szerinted meg neutron sugárzás lehetett csak. Szerintem neked van erre az egészre egy teóriád, és arra építed az egész véleményed. Én akkor, 21 éve mérettem meg a talajmintát. Én ott voltam, tapasztaltam , láttam ott a dolgokat, fél évig. Tényleg érdekelne, mire építed a véleményedet.

    Másik, honnan tudod, mit tároltak ott, vagy mit nem? Ezt konkrétan szerintem senki nem tudja talán a mai napig sem.
    Az oroszok nem voltak valami közlékenyek ezt illetően...
    Amúgy meg harckocsi alakulatnak volt álcázva az egész bázis.Ezt sem ők mondták természetesen, hanem csak körül kellett ott nézni.

    Nem tudom, volt e ott készre szerelt töltet vagy sem, szerintem ez mindegy.

    A hivatalos "tényekről" meg csak annyit, hogy elvileg az országban nem is volt atomfegyver, tehát ami infót esetleg a hivatalos forrásokból szereztél be, azt nem kell túl komolyan venni. Akkor is hazudtak, most is hazudnak.

    [ Szerkesztve ]

  • Speciali

    tag

    válasz U.T. #2948 üzenetére

    én anno 2003-ban voltam lenn kétszer. Akkor még a normál bejáraton le lehetett menni, amit most leföldeltek. Amin meghökkentem odalenn, hogy egy pékség maradványait véltem felfedezni.
    Akkor még a külső kerítés is megvolt, és az őrszoba mögötti bunker óriási vasajtajai is a helyükön voltak. Aztán pár évvel később kitettek egy táblát, hogy magántulajdon, belépni tilos. És a vastornyokról is levágták a létrák alját, hogy ne lehessen felmenni, pedig a kilátás gyönyörű.

    Mára már nagyon lepusztult minden ott.

    A Nagyteveli bázisról, alagutakról tud valaki infot? Anno kb 20 éve volt nyílt nap vagy ilyesmi, és látogatható volt.
    Legendák keringtek róla, hogy alagutakon különböző közeli bázisokkal volt összeköttetése.

  • Speciali

    tag

    válasz hadsz #2959 üzenetére

    több olyan állványt láttam ott, amire a kenyereket rakják. Már nem nagyon emlékszem hogy pontosan hogyan néztek ezek ki, de valami rácsos cucc volt, akkor nekem egyértelmű volt, hogy azt kenyerek sütésére használták. De ha konyha volt, vagyis főzni tudtak, akkor a sütés sem nagy kaland.

  • Speciali

    tag

    válasz hadsz #2983 üzenetére

    Az előbb volt a tv2 Híradóban az összejöveteleől. Kicsit vicces volt, hogy a műsorvezető szerint, most lehetett először bemenni az objektumba. :)
    Megszólalt a műsorban, az egykori KisMoszkvai parancsnokom, az őrnagy úr. Szinte semmit nem változott az öreg, csak kicsit fehérebb lett a haja.

  • Speciali

    tag

    válasz hadsz #2989 üzenetére

    Nocsak,alesként ment nyugdíjba?Fura egy ember.

    Aki a bunker lépcsőn nyilatkozott,az te voltal?Kiastátok a betemetett bejáratot?

  • Speciali

    tag

    válasz hadsz #2991 üzenetére

    Kb 10 éve találkoztam vele egy leendő munka kapcsán ,én hülye meg elárultam a feleségének hogy a férje a parancsnokom volt. Az asszony reakciójara máig emlékszem,ez volt: ajaj,a férjem kemény katona volt.(megjegyzem,a keménység az valami más :) )És persze a munkaból sem lett semmi.Valahogy azt éreztem,félnek hogy valami bosszút állok vagy mit.:)
    Kora tavasszal még földkupac zárta el a lejáratot.Most kinek a tulajdona a terület?

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák