Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • stoneradamf

    csendes tag

    válasz Speciali #2927 üzenetére

    Nagy mázlid volt, most meg már csak az jut be akit "egy tiszt enged be", vagy ha beszöksz hátulról körülnézni :)
    És miért volt undorító a hely? Miben nyilvánult meg? Valami érdekesség maradt, akkor amit az oroszok hagytak ott mert már nem fért a teherautókra? :)

  • stoneradamf

    csendes tag

    válasz Speciali #2929 üzenetére

    Nagyon köszi az infót, végre Valaki aki 2 mondatnál többet beszél róla.:)
    Így abszolut megértem a véleményed, de azért parancsnok nélkül jó világ lett volna nem?:)
    A lakó részt, és a bunker részt elválasztó drótkerités ill. betonfalon túlra besem tettétek a lábatokat? Vagy csak a bunkerekbe nem volt bejárásotok?
    De az sem semmi h pár orosz emberke is volt még akkor itt, talán ők felügyelték a bunker részt? A szétlopásról is hallottam, meg arról h a városkától távolabb lévő tárolóbunker évekig nyitva állt miután az oroszok távoztak, ez igaz lehet, vagy Te oda már nem jutottál? Ha mégis van ötleted, akkor azt miért hagyták nyitva a másikat meg hétlakat alatt? A erdőfelőli keritést, ill hátsó bejáratot is biztositottátok régen?
    És ha valaki bejutott vagy arra tévedt akkor mi volt az eljárás a "behatolóval" szemben, részetekről? Történt ilyen amúgy?

  • hadsz

    tag

    válasz Speciali #2929 üzenetére

    Üdv!

    Teljesen meg tudom érteni,hogy a HŐR-nél tapasztalt nagyobb lazaság,kaja,szolgálat stb.miatt sokkal szívesebben gondolsz vissza arra helyre mint Tótvázsonyra.A környezet -persze ez szubjektív - szerintem itt is nagyon szép.Mondom ezt úgy,hogy jártam azon a határvidéken több HŐR laktanyában.A bezártságot sehol nem viseli jól az ember.

    Az említett "mendemondáknak" ne higgy,mert nem maradt ott semmi olyan,amit annyira titkolni kellett volna.A tárolókból már jóval a kivonulás előtt elvitték az atomfejeket.

    Amúgy ahol atomfegyvereket tárolnak, ott a talaj is szennyeződik. Szóval én nem csinálnék ott semmit, a következő pár száz évben...

    Ezeket a fegyvereket nagyon precíz és szigorú normák szerint tárolták mindenhol.A talaj sokkal inkább szennyeződött mondjuk egy ÜZA vagy GK telephelyen,reptéren stb.Ott,ahol atomfegyvereket tároltak,tuti nem volt szennyezett a talaj és a környezet.Egyáltalán,mivel szennyeződött volna? Pusztán kíváncsiságból /mivel már előre biztos voltam az eredményben/ több tárolóban /nem csak Tótvázsonyban/ GM számlálót is használtunk,de az érték sehol nem volt számottevő.Sőt,állítom,ha az utcán,vagy bárhol mérünk,legalább olyan adatokat kapunk mint ezekben a bunkerekben.Tótvázsonyban konkrétan a leszorító kampókra is rámértünk,pedig annál kevés dolog volt közelebb a fejhez.Németországban például az egyik reptér atombomba tárolója,ma múzeumként működik...

    A legutóbbi látogatásunk alkalmával két,egykor ott szolgált sorkatona is eljött velünk,Ők teljesen másképp gondoltak vissza az ott eltöltött időre...

  • boeing707

    csendes tag

    válasz Speciali #2937 üzenetére

    Messze áll tőlem, hogy a nevezett objektumban egykor őrszolgálatot ellátó szakemberrel vitatkozzak olyan dolgokról, amelyekben személyesen nem vettem részt.
    De szeretnék néhány szerény észrevételt tenni:
    -a nevezett objektum tárolóiban soha nem tároltak vegyi anyagokat,
    -ha egy talajmintát bármelyik Egyetem laboratóriumába bevisz valaki, akkor nem "hozzáértő atomfizikusoknak" kellene megnézni, hanem a sorban legutolsó laboráns, természetesen megfelelő eszközök használatával, azonnal eredményt produkál, főleg ha azt is tudta, hogy az adott mintát miért vitte be valaki, vagyis mire kiváncsi!
    -egy mai, vagy tegnapi korszerű repülőgép mellett állva, megint csak természetesen a mérni kívánt sugárzás észleléséhez megfelelő műszerrel, mert univerzális sugárzás mérő nincs, a normál háttérsugárzás többszörösét lehet mérni. Az már egy más kérdés, hogy milyen egységben és fajtában kapom az eredményt.
    -az ilyen tipusú objektumokban számottevően a neutron sugárzás jelentkezhetett, viszont ezt utólag mérni, az objektum kiürítése után, több mint fantázia.
    -ezen objektumokban sosem volt készre szerelt, vagyis felhasználható töltet, minden részét külön-külön tárolták. Ennek illusztrálására egy példát a napi életből: nagyon nehéz egy olyan személygépkocsival cserbenhagyásos közlekedési balesetet okozni, amelynek a karosszériája Sopronban van egy raktárban, pecsét alatt őrizve, a motorját Nyíregyházán őrzik hasonló módon, a kerekei Pécsett vannak, a benzin tankja meg Szegeden. A kormányműve és a fékrendszere pedig valahol az Autókernél. Első hallásra egészen meggyőző, de ismerve a magyar ember találékonyságát, talán mégis lehet.
    -ami a talajszennyeződést illeti, mindig kétkedve fogadtam az adatokat, még a MN objektumaiból is. Szerinten éppeszű katona nem a földre engedi a gázolajat, hanem inkább eladja, a fáradt olaj kérdése már más megvilágítást igényel. A "rendkívüli" talajszennyződésről írt jelentések csak a mentesítő, talajcserét végző cégeknek kedvező, s az utóbbi hónapok HM botrányait elolvasva, szerintem egyenruhásoknak is jutott ebben megfelelő szerep. Az említett objektumban viszont kizártnak tartom, hogy valaki, magyar részről, szemtanúja lett volna a szándékos szennyezésnek. Elképzelhetőnek tartom, hogy valahol kis hazánk egy-egy távoli erdejében megbúvó objektumban, a hidraulika cső repedése miatt kifolyt, erősen szennyező és mérgező AMG-10 folyadék nem minden cseppjét itatták fel itatós papírral, de ez sajnos ugyanígy volt az MN alakulatainál is.
    Nem vitaindítónak szántam az észrevételeimet, részemről ezzel lezártam a témát.
    Köszönöm, hogy elmondhattam.

  • hadsz

    tag

    válasz Speciali #2955 üzenetére

    Nagytevel:

    A DHDSCs vezetési pontja,helyzet esetén ide vonult volna le a törzs Mátyásföldről.
    Rádió hívójele: гвоздевой
    A 60-as években épült /valószínűleg a második felében/ Granit,USzB,SzBK,U2 elemekből.
    A bunker egy "L" alakot formál,a hosszabb folyosó mintegy 190m,az erre merőleges rövidebb 80m hosszú.A folyosókról merőlegesen nyílnak a kisebb-nagyobb helyiségek,termek,és ezek túloldalán egy keskeny szervízalagút fut párhuzamosan a főfolyosóval.
    Pár éve felmértem egy lézertávmérővel,a modellről képek itt:
    [link]
    fotók itt: [link]

    Rejtett,titkos alagútak nincsenek.Egy Granit van két szintre osztva,egyébként az egész hatalmas komplexum egyszintes.Ezt azért említem,mert voltak olyan legendák is,hogy alatta van még több szint is,de betemették,lezárták,stb.Alagút köti össze a teveli tóval,lifttel lejutó teherautók,meg még jónéhány marhaság...Ami a röhej,hogy valakik ezt annyira komolyan vették,hogy az egyik teremben,konkrétan ahol a dieselmotorok voltak,elkezdtek ásni.20-30cm után feladták,de a helye az tisztán megvan. :-)
    Ami viszont igaz,hogy a bunkernek közvetlen földalatti kábelösszeköttetése volt a Herend melletti PDRZ / rádió hívójel :спешка / objektummal /nem a BARSZ!/.Ez légvonalban úgy 16km,és Németbánya mellett az erdőben volt ennek egy átjátszó,jelerősítő állomása /NUP/ szintén a föld alatt.Ez is megvan még,és jó darabon kristálytisztán követhető a kábelárok.Sajnos a fémgyűjtők is megtalálták valahogy,és a kábel jelentős részét felszedték,kiásták.Azért itt-ott még előbukkan a földből persze. :-)

    A bunkert '92-ben nyitották fel,miután a szovjetek a kivonuláskor lezárták a bejáratokat.Valóban volt ezután valamikor egy nyílt hétvége /ha jól emlékszem/.Valahol még fotóm is van a tábláról. :-)

  • hadsz

    tag

    válasz Speciali #2988 üzenetére

    Igen,az alezredes úr is felhozta a gyűjteményét és az egyik garázsban volt kiállítva - nagy sikerrel.A riportokat - nem meglepő módon - eléggé megvágták,ennél azért lényegesen többről beszéltünk. :)

  • hadsz

    tag

    válasz Speciali #2990 üzenetére

    Igen,alesként ment nyugdíjba.Nyilván más szemmel látod Te,mint egykori parancsnokot,és más szemmel látom én,mint civil ismerőst.Ez természetes.
    A bejáratot nem mi ástuk ki,már így van egy ideje,de ezen kívül van egy akna a keleti toronynál.Először ott lett volna a "hivatalos" lejárat a rendezvényen,de egy barlangi mentő sráccal egyeztetve végül is a filmen is látható nyíláson mentek le az emberek.A gyerekek miatt ez így sokkal biztonságosabb volt.
    A narrátor viszont néha hülyeségeket beszél...
    Igen,a lépcsőn én vagyok.

Új hozzászólás Aktív témák