Új hozzászólás Aktív témák

  • hadsz

    tag

    válasz boeing707 #2697 üzenetére

    Igen,az kétségtelen,hogy a KGB és a tényleges kormányzat nem ugyanazt használta.De hivatalosan a KGB egy kormányzati szerv volt,még ha a gyakorlatban a Szovjet Kommunista Párt irányította is.A 3003-as objektum ugyebár,csakúgy mint a 3001 és a 3002 ugyanolyan típusú tároló volt,mint a mi Tótvázsonyunk.Az is igaz,hogy Lengyelországban építettek ezekre a területekre Gránitokat is.Az NDK-ban,Csehszlovákiában és nálunk nem.Sőt,azt hiszem Bulgáriában sem.Az okát nem tudom,pedig biztos van rá valamiféle magyarázat.Pécel teljesen más tészta : отдельный полк правительственной связи.Érdekességképpen a csehországi híradó bázis esetében,amellett,hogy bunker szinte az utolsó centiig megegyezik a pécelivel,szintén volt egy Gránit.Igaz,azt egy fal belül kettéosztotta.Én el tudom képzelni,hogy Pécel esetében a Gránitok a mobil híradótechnika védelmére szolgáltak,csakúgy mint pl a Hajag esetében,de mivel a BARS egy jóval újabb építésű bázis volt,ezért ott már egy más "garázstípust" használtak,mint ahogy az összes többi BARS állomáson is.Van mégegy dolog,amit érdemes Pécelen megnézni,bár nem maradt sok belőle...A bunker főbejáratával majdnem szemben néhény méterre egy teleszkópszerűen kitolható antennának a több méter mély aknája van / ezt kékkel jelöltem a gugli képen/.Az aknát valamikor természetesen egy nyitható páncéajtó fedte.Ilyen típusú antennát csak rendkívül fontos objektumok /leginkább parancsnoki központok/ esetében használtak.Magyarországon ezen kívül csak kettőt láttam: Nagytevelen és Herenden a PDRC bunker mellett.Persze lehetett /sőt,szerintem volt/ ilyen még mondjuk Mátyásföldön is,de annak már fújhatjuk a nyomát... Valami hasonlót,igaz,kicsit kisebbet kell elképzelni,mint amit Zollye kolléga linkelt be pár napja : 1991!!!!!
    Az R-410-esek párban álltak: ÉNY-ra ~ 300° ill. NY-ra ~260° valamint K-re ~ 80°.Természetesen az értékek hozzávetőlegesek.Az energiát pedig a bunkerből közvetlen kapták,ahol 2 szép nagy dieselaggregátor működött.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák