Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • envagyok

    veterán

    válasz Lex Icon #1062 üzenetére

    Ez biztos?
    Az üzletszerűség az Szja. törvény szerint: „gazdasági tevékenység: valamely tevékenység üzletszerű, illetőleg tartós vagy rendszeres jelleggel történő folytatása, amennyiben az ellenérték elérésére irányul, vagy azt eredményezi, és annak végzése független formában történik.”

    Na most itt a tartós és rendszeres az olyan gumiszabály, amit szinte bárkire rá lehet húzni.
    Mi tartós? 1 hét, 1 hónap?
    Navos ismerős azt mondta, ha 2 terméknél többet adsz el 1 év alatt, pl 2 zokni, már az lehet.

    Most ha nekem a több száz darab megunt cuccomat, gyűjteményemet évekig tart eladni, és abból bevételem származik, abból gond lehet, ráadásul az áru eredetét sem tudom igazolni, mert azt csak bizonylattal lehet (számla, esetleg 2 tanús adásvételi), és persze a gyűjtemény beszerzése is már sok sok éve történt, még a bizonylatmegőrzési határidőn túl, öreg, 10+ éves használt, magánszemélyektől vásárolt, megunt termékek ezek, de ha eladnám, határidő ide vagy oda, igazolnom kell egy ellenőrzés során az eredetet bizonylattal.

    Ellenőrzést kaptam most, meg is csapnak miatta.
    Hiába nyilatkoztam, hogy a termék 20 éve lett vásárolva, nem fogadták el, pár másikat leltárba is vettek, ott volt olyan, amiről csatoltam a paypal vásárlási nyugtát, használtan vettem eu-s magánszemélytől, külföldről, még azt se fogadták el.
    Hiába paypal vásárlás (nem utalás), hiába van ott a termék típusa közleményben+vételár szó, le se .....

    Egyszerűen elképzelésem sincs, mit lehet ilyenkor csinálni.
    Most olvasgatom a kata törvényt is, világosan ott van benne, hogy:
    "A kata-alanyiság megszűnéséről a NAV hoz határozatot:
     az adóalanyiság megszűnéséről rendelkező határozat véglegessé válása hónapjának
    utolsó napjával, ha az adóalanyiság időszakában elkövetett jogsértés miatt a kisadózó
    egyéni vállalkozó terhére a NAV
    o számla- vagy nyugtaadás elmulasztásáért,
    o be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatásáért vagy
    o igazolatlan eredetű áru forgalmazásáért
    mulasztási bírságot, jövedéki bírságot állapít meg"

    Most ez nálam átment WTF kategóriába.
    Magánszemélyként nem teheted, mert illegálisan kereskedsz.
    Vállalkozóként se teheted, mert az áru eredetét nem tudod igazolni.
    Igaz saját farkába harapó kígyós sztori...

    Új termékeknél érthető az eredetigazolás, hisz csempészett kínai, bóvli dolgok miatt érthető, hogy mutasd már meg, honnan van, ki lett-e fizetve rá a vám áfa, stb.
    De egy 25 éve készült újan valakinek eladott (akkor az áfát már befizették utána) termék eladásakor, amit nem cégtől, hanem magánszemélytől vettem, hihetetlen, életszerűtlen, hogy akár több tulajdonoson keresztül eredeztetni lehessen újkoráig.

    Lehet írok a NAV ÜFSZ-nek, hogy mondjon már rá valamit.

    Ennyi erővel a jófogás, marketplace 90%-át meg lehetne büntetni.

    Azt is most tudtam meg, hogy vezetni kellene leltárt, plusz az értékesítésekről nyilvántartást, minden eladásról bizonylatot írva 2 tanúval, még akkor is, ha nincs ott senki.
    Ezt most így elképzeltem egy bolhapiacon, és felröhögtem, annyira antirealisztikus volt.

    Ott a bélyeggyűjteményem is.
    40 éve vettem őket.
    Egyben kutya se venné, ha meg felönteném mind az 500-at jógogásra, kb egy hét múlva kopognának a próbavásárlók.
    Most jött ki valami mesterséges intelligencia alapú elemző szoftverük, jófogás, foxpost, stb adatbázisokból dolgozva kiszűri a gyanús elemeket, és küldi a listákat a megyei hivatalokba.
    Az ismeretségi körből utánam következő hetekben többnél is jártak.

    [ Szerkesztve ]

    Keresek 3dfx és régi ATI, Nvidia videókártyákat, Gravis, Creative hangkártyákat!

Új hozzászólás Aktív témák