Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #Morcosmedve #462 üzenetére

    Engem az érdekelne i5 vs. i7 viszonylatban, hogy kevéssé szintetikus, hétköznapibb tesztkörnyezetben lehet-e haszna a HT szálaknak olyan szempontból, hogy ha pl. játszom a nagy kijelzőn, de mellette egy kis monitoron ki van rakva egy Chrome böngésző, amiben kvázi-realtime frissül egy fül (grafikont rajzol, üzenetek pörögnek, stb), netán közben eszébe jut a Windows-nak vagy másnak frissítéseket töltögetni/telepíteni, a vírusirtónak file-okat nyálazni, stb (szóval ilyen random vegyes CPU terhelések), akkor ezen segítenek-e a HT szálak, vagy azokat szigorúan csak akkor tudja kamatoztatni a rendszer, ha úgymond "HT optimalizált" egy program, ami egymaga terhel egyszerre sok szálat. Szóval simábban fut-e a játék olyankor i7-en, ha "ottfelejt valamit a háttérben" az ember. Én pl. a Chrome-ot sohasem zárom be játékindítás előtt, akkor sem ha nem húzom át / be sem kapcsolom a kis monitort, pedig van némi CPU terhelése és néha látom játék közben, hogy felszalad minden mag (most i5-2500K van) fix 100%-ra, picit akad a játék (60 fps ide vagy oda, nem érződik olyan simának), aztán ez megszűnik és sokáig 50-80% csak a magonkénti terhelés és minden simán fut. Ha ezt megúsznám i7-el, talán már megérné játékra is.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Chaser #526 üzenetére

    +33% magot/szálat ritkábban/nehezebben tudsz kihasználni, mint +20% órajelet (ha általános, és nem specifikus célra épül a gép) és a picit jobb IPC, valamint <100% multi-thread skálázódás mellett már közel egálban lesz sok szálon is (kevésen pedig nyilván nyer).

    A fejlesztés kérdésével pedig általában azok riogatják a népet, akik végül mindig megveszik a legdrágább új alaplapot egy szebben csillogó USB csatlakozóért, miközben azok akiknek a tanácsot osztják ellesznek egy lap+cpu kombóval 3-5 évet, így ez számukra irreleváns (addigra úgyis tényleg megéri a cserét a lap, foglalat/kompatibilitás ide vagy oda).

    + ez esetben most néhány év távlatában szerintem az AM4 fejleszthetősége nem extraként jelenik meg, hanem egy fontos elem abban, hogy pillanatnyilag versenyképesnek minősüljön az AMD (ezt most nem ajándékba kapod ingyen pluszba, hanem szükség van rá a mérleg piros nyelvén, hogy ne billenjen a kék felé), és ha tényleg élsz a sűrű csere lehetőségével, akkor végül nem lesz olcsóbb (átlagban pedig azt kapod mint ha ülsz a Coffee-n: egy darabig gyorsabb, aztán egyforma, aztán lassabb = átlagban egál 3 generáción belül, ami alatt mindkettő kiszolgált...).

    ... mindazonáltal ... most mégis van egy érv a pirosaknál: gyakorlatilag sehol sem kapható a CoLa, főleg nem racionális áron. :O
    Szóval türelmesen megvártam a CoLa-t, most mégis "dühből" fontolgatom a Ryzen-t. :DDD

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz sb #567 üzenetére

    Tudom, hogy az igazi real-time az egy másik nagyságrend, de játékoknál nem jöhet esetleg elő hasonló probléma a késleltetésből, hogy az fps számok jobbak, de mondjuk a frametime értékekben megjelennek magasabb kiugró értékek (HT)?

    Az a baj, hogy ezekkel a "játék simaság" dolgokkal annyiféle eredményt látok, ahány tesztet találok, főleg ha még a Ryzen-eket is bevonjuk a képbe, hát még ha a memóriatuningot is variáljuk a Ryzen-ek mellett... komolyan annyi eredmény, ahány tesz, akár egy tesztelőnél is ahányszor újramér mindent kis tweak után... :U

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz -Solt- #600 üzenetére

    Hogy ne lenne? Te sohasem futtatsz semmit, ami 1 szálat terhel, de azt emberi léptékben észlelhető időre ~100%-ra? :U

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz hackeeeee #672 üzenetére

    A LinX alatt is Linpack fut, csak már elfelejtettem legfeljebb melyik hivatalos Intel bináris verziócsomagig lehet kézileg elfrissíteni (letöltöd az intel.com-ról ZIP-ben, és kicseréled az EXE illetve DLL file-t a LinX mappában, ami csak egy GUI), a LinX írója pedig már rég nem foglalkozik a progival.
    De lényegében ugyan ez a helyzet az IntelBurnTest-el is. Akkor készült a LinX, mikor nem frissítették tovább az IBT-t.

    Szerintem lassan esedékes lenne már egy új GUI, de legalább is frissíteni valamelyiket az új linpack-hez. Ezek még nagyjából a 2., illetve 4. generációból maradtak ránk (sandy, haswell). Egy ideje jobban bízom a Prime95-ben.

    Azzal pedig egyetértek, hogy fontos a szélsőséges stress teszt, különben mindenféle fura dolog történhet véletlenszerűen hosszú távon, beleértve akár filrendszer összeomlások és adatvesztések, mikor itt-ott "szemetel" a vakon egekbe rántott CPU.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Én most az alaplap választáson érzem, hogy "öregszem". Olyan, mint ha bővebb instrukciók nélkül leküldtek volna betétet venni. 3+ gyártó, fejenként akár ~10 lappal. Beletelt legalább egy órába, mire nagyjából leszűrtem, hogy igazából 2-3 lap van gyártónként, csak mindre van 2-3 "színvariáció", és még ezután sem igazán tudok dönteni, hogy melyik jó nekem. A weboldalak marketinginformációjának a logikája már teljesen elszédít (annyi benne a "zaj", hogy nem tudok belőle "információt" kiszűrni), elindulni is nehéz velük (már eleve a weboldalak felépítése is rémisztő, hogy nem sikerül rögtön egy részletes keresőhöz menni, hanem "költői vonalak mentén orientál", válasszak magamnak fantázianevek közül mielőtt tudom melyik mit jelent...). Melyik alaplapot #83642

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz salytmasztor #740 üzenetére

    Szerintem a SandyBridge-et játékos szempontból valójában már az előző VGA generációhoz le kellett volna cserélni, a mostanihoz pedig már bűn megtartani. Ha csak az átlag fps értékeket nézed, és még azt is csak addig, hogy 60 alatt vagy felett van (vagy persze ki hogy, kijelző és igény függvényében), akkor nem feltétlenül érzed sürgetőnek a cserét. De szerintem igazából mégsem ideális dolog folyton vegyes limittel játszani.

    Nézd meg úgy is a kérdést, hogy példaképp egy GTX1070 is jelentősen drágább, mint egy 8600K, de egy 290X sem jön ki a régi 2500K árából. Én is végigjátszottam az említett kártyákkal 100-200 órát az utóbbi pár évben úgy, hogy nem csak a GTX1070, de már a 290X alatt is szinte végig ~100% volt a CPU terhelés (játék és jelent függő, de gyakori), csak úgy voltam vele, hogy nem baj az, mert 1080p60-ban Vsync-el is mindig 60-at mutat az fps számláló, szóval biztos elég. Pedig volt néha olyan érzésem, hogy az új játékok "lagosabbak", mint a régiek, vagy hogy "megtorpan a kép", mikor hirtelen nagyot rántok az egéren (vagyis olyan érzés volt, mint ha közel sem lenne stabil fix 60 fps, vagy hogy az a Vsync mellett is túl egyenetlenül van elosztva).

    A legnagyobb baj itt szerintem az volt, hogy vegyeslimit-dilemma és akár még pénz is ide vagy oda, a KabyLake előtt még nem is igazán volt mire váltani, mert közben stagnált az órajel, és leállt az IPC növekedés, illetve nem nőtt a magszám se (és viszonylag újkeletű dolog, hogy kezdik értékelni a játékok a magokat 4 felett). Szóval hiába szántam is volna rá magam, sokkal jobbat nem tudtam volna venni. Még HEDT vonalon is csak több magot kaptam volna, de azzal sem mentem volna régebben túl sokra. Ezért nem is annyira zavartattam magam, feleslegesnek tűnt CPU-ra költeni. Legelőször a Kaby kezdett már meggyőző lenni, mert a SkyLake után nőtt még kicsit a jellemző órajel, és így már kezdett számottevőre nőni a különbség a régi CPU-khoz képest (mint pl. a 2500K és 7600K közt, ha mindkettőt plafonig tuningolod).

    A 8600K pedig most reményeim szerint az új 2500K: van most akkora ugrás egy csere régi CPU-ról, hogy legyen esély megérezni (nem csak meggyőzöd magad, hogy 2-3% itt, 3-4% amott, és az már "mekkora jó", a nyers erő itt már + ~100%, még ha nem is tudod mindig rendesen kihasználni), illetve valószínűleg 3+ éven át bőven kiszolgál (nem kell néhány évig a 2-4% itt, 3-4% dolgokat keresgélni, nyugodtan lehet ülni).

    A HT viszont szerintem most sem éri még meg játékra. Lesz, mikor akár kifejezetten lassít picit, és máskor is legfeljebb 10-20% remélhető tőle a HT szempontjából kedvezőtlen párhuzamosítás miatt. Ahhoz, hogy ki lehessen hozni majdnem akkora gyorsulást a HT-ból, mint az árkülönbözet, ahhoz specifikusan "HT barát optimalizálás" kell, aminek pedig előfeltétele még, hogy az adott munka, amit a program végez, az legalább elméletben elvégezhető legyen ilyen leosztásban (ami játékoknál nem mindig jön igazán össze).

    Én kicsit megdöbbentem nemrég, mikor kicseréltem az 1080p60-at 2160p60-ra (ami 1080p120-at is tud), hogy még 4k-ban is ugyan úgy vegyes limit van azokban a néhány éves játékokban, amiket tesztképp elindítottam, hogy összevessem miként viselkednek így. Most is szépen 100%-ra tudják tekerni a CPU-t 60fps körül, és váltogatni a szerepeket, hogy épp mikor melyik "vár a másikra". Aztán átgondoltam azt is, hogy a jelenlegi VGA-m ára a jelenlegi CPU-m árának sokszorosa, illetve hogy a VGA árából kijön egy új lap+CPU együtt (az új RAM meg kijön a régi komplett lap+cpu+ram árából :D). Szóval azzal, hogy egyik oldalon spórolok (régi CPU), a másikon legalább annyit pazarlok (még sincs úgy igazán jól kiszolgálva a drága VGA).

    Mondjuk nagyon kíváncsi vagyok mit tapasztalok majd csere után (2500K->8600K), lehet hogy megváltozik a véleményem, hogy mégsem számított a CPU. :))

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz robi212 #774 üzenetére

    Nemrég sokat gondolkodtam a 6/6 vs. 6/12 kérdésen, és rászántam pár órát nézelődni neten, mert az utóbbi évek viszonyai miatt kicsit árnyaltabbá vált ezt a kérdés. Azt láttuk, hogy ahova egyszerűen kevés volt a 4/4 SkyLake, ott hozott valamit a konyhára, és ha ez épp elég volt az örömhöz, akkor megérhette a HT, mint "szükséges rossz" (a 6+ magos HEDT már másik árszint volt), illetve azért volt ez lehetséges, mert elkezdtek több magot használni a felhasználói programok / játékok is, mint 4, így volt esélye csinálni valamit az extra szálaknak.

    Végül most is az az érzés szűrődött le bennem, mint ~6 éve is a SandyBridge-nél, hogy vegyes általános felhasználásra békésebb dolog hanyagolni az SMT / HT mókát, mert ritkán hoz annyit, mint amennyivel drágább az Intel-nél (az AMD-nél pedig nem tudod nem-megvenni, de ott az alacsonyabb órajel és IPC miatt van, hogy eleve csak SMT-vel együtt hozza az Intel HT nélküli teljesítményét a Ryzen, így gyakorlatilag ott sem ingyen kapod az "alaptartozék" SMT-t, hanem kell a versenyképességhez) és mindig lesz egy kis para az emberben, hogy néha még akár lassíthat is picit, vagy előhozhat szoftver bugokat (itt lentebb is írták és más példákat is találtam [főleg Linux-ról], hogy néhány program hibásan fut le bekapcsolt HT-vel, vagy a benchmarkja szerint gyorsabb, de tényleges munka közben már mégis kevesebbet nyújt...).

    Szóval szerintem igazából nem is az ilyenkor a helyes kérdés, hogy "jó-e?", hanem inkább azt kell mérlegelni, hogy egyáltalán "szabad-e?" pénzt adni érte általános célokra, és csak akkor érheti meg, ha valamilyen specifikus munkára szánod a gépet, ami le van tesztelve "életszerűen" is HT-val, hogy tényleg profitálsz belőle. (Még ha VérPistike módon minden áron a leggyorsabbat akarod, akkor is ott a HEDT platform több valódi maggal, vagy vehetsz vaskos felárért leválogatott tuning-bajnok példányt, stb.)

    Persze lehet tovább érvelni, hogy jövőbiztosíték-tartaléknak majd jó lenne a HT, ha kezd kevés lenni a 6 mag, de valószínűleg akkor olcsóbban tudsz majd cserélni HT-s CPU-ra (használtról használtra), vagy lesz megfizethető >6 magos CPU, stb.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Segal #808 üzenetére

    Ja, pedig de jó lenne, ha belemenne majd a Ryzen 2 vagy a 16 magos Xeon. ;]

    Én szerintem talán egyetlen egyszer cseréltem életemben CPU-t lap nélkül (még a Core 2 Duo-ról Quad-ra) és véletlenül pont az volt az egyetlen, hogy nem sokkal később kidüglött az alaplap a CPU alól, mielőtt eladtam volna őket (és már garancia sem volt rá).

    Szerintem max. 50/50 az esélye, hogy akik ezért sírnak, azok tényleg cserélnének.
    Vagy B verzió: talán van aki pusztán hobbiból szereti cserélgetni a cuccait. Nem is az neki az igazán fontos, hogy a végén valójában milyen jól jön ki szummázva (a cserélgetés mindig idő, pénz, energia, kockázat, mert vevőt kell találni a régire, postázni vagy találkozni, ott a rizikó, hogy szökőévente belefutsz egy csalóba, vagy valódi klinikai elmeháborodottba a használt hirdetők közt, stb...)

    És amúgy is ebben a kategóriában az alaplap ára durván a CPU árának a fele (akinek mindig az Über Anus Dildo-God Edition kell, miközben a CPU-n filléreskedni akar, az úgy járt...), és manapság hamarabb öregedett ki a csatlakozók miatt, mint a CPU, ahol stagnált az IPC, órajel és még a magok/szálak száma is.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Shkiz0 #818 üzenetére

    De miért akarsz minden évben új generációs CPU-ra cserélni minimális előnyökért, ha spórolni akarsz az alaplapon?

    Talán rohantál a boltba a Skylake-et Kabylakre cserélni, csak mert belementek ugyan abba a lapba? Olcsó volt a csere? Megérte?

    Miért veszed meg a legdrágább alaplapot, hogy olyan sokat tudsz bukni az árán? Általában olcsóbb a lap, mint a CPU. Ha fordítva csinálod, az a te bajod...

    Sohasem akartál még új alaplapot a csatlakozók miatt? (Újabb generációs USB, M2, több PCI-E >1x, stb?)

    Itt Ph-n mindenki MSI GodLike vagy ASUS Maximus lappal és i3-akkal szaladgál, amit aztán i5-re cserél okosan. Két hétre rá meg kell neki az új Maximus lap is, de az már másik kérdés, amihez előbb el kell adni az i5-öt és megint csak i3-ra futja, de az már másik probléma. Tök életszerű. :P

    Persze, időnként jól jöhet a kompatibilitás, de egyáltalán nem látom, hogy annak aki sprólni próbál, miért fontos. Aki spórolni akar, az nem cseréget folyton mindent körbe-körbe. Azok a hobbisták és könnyen nagyon sokat elkültenek, mindegy hogy néha egyben vagy sok kis tételben.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz sid.:Rc211v #842 üzenetére

    Nálam vegyes limit van 2500K + GTX1070 párossal néhány játékban 4k-ban is, amit előkapartam korábbról, hogy 2k-ban mindig 100%-ra tekerték a CPU-t. Mondjuk nem Ultra beállításokkal, csak High-ish (ami a legkevésbé látszik, azt visszapakoltam) és mindig kikapcsolok sok parasztvakító post-process cuccot.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #35434496 #821 üzenetére

    Meddig kell tesztelni prime vagy ibt alatt? 255 óra?

    Ha nem is 200, de 20+ óra, mielőtt 24/7 stabilnak lehet tekinteni (otthoni használatra, pl. játszani, szerver/munkaállomás féleségnél szerintem nem túlzás több napon át nyomatni, akár egy hétre otthagyni a háttérben alacsony prioritással).
    Az <=1 óra futás arra jó, hogy körbelődd kb. mit tud (mikor vaktában elkezded pakolász a szorzót, hogy mégis meddig bírhatja), ha már megvaz egy beállítás, amit hosszú távra meg szeretnél tartani, azt nem árt hosszan letesztelni, simán dobhat egy-két hibát 10-20 óra után. Ha nagyon ki van cientizve a tuning, akkor érdemes ezt a hosszú tesztet rendszeresen (mondjuk néhány havonta) megismételni.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz snecy20 #856 üzenetére

    Az azt jelenti, hogy nem bízom a gépben, hogy tényleg bírja. ;] :P

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #35434496 #859 üzenetére

    Honnan tudod, hogy a 33. órában nem dob hibát, ha a 10. után leállítod? :DD

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Én Pioneer-el pasztáztattam ár, mert nem akartam vele órákon át szórakozni (se a kupaktalanítással, se a "liquid metal" kenegetésével nincs tapasztalatom, illetve másra úgyse kenném, ami megmarad egy tubusból).

    A "dobozos" 8600K mellé tényleg nincs gyári játékhűtő? :U
    Várhatóan már keddre itt lesz lap+cpu+ram, de az EK blokk még vagy két hét (még meg se rendeltem, mert nincs raktáron, így későbbre hagytam a kérdést, hogy más kell-e még esetleg tőlük), 13.-a előtt fel se adják. Gondoltam addig elleszek a zajban, nem akarom átfarigcsálni az ezer éves LGA775 blokk lefogatóját két hétért, de fura lenne addig csak hagyni porosodni a cuccot.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Fred23 #885 üzenetére

    Nem, de tegnap volt egy BF1-es videó ugyan ezzel a garázszenével, amin nagyjából ugyan azt futotta a 8600K és 8700K, kivéve hogy utóbbi többet lengett ki fel és le is (pont az a viselkedés, amiért inkább hanyagolom a HT-t).

    (#886) schawo

    Küldd vissza!:F
    Ez lehet RAM probléma is (túl agresszív subtiming).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Összetákoltam a gépet az LGA775 CPU blokkal (három csavar, rugók nélkül lazára húzva ;]), majd odalógatok egy ventilátort a VRM fölé, ha a CPU hűlik rendesen és kedvem lesz komolyabban tuningolni, mielőtt lesz rá EK monoblock.
    De egyelőre örülök, hogy működik. Első körben alig sikerült boot-olni. Ha beállítom a RAM-ot XMP-re (3200MHz CL14), akkor néha már a Setup képernyőn megfagy. Próbáltam frissíteni a legújabb nem-béta BIOS-ra már a Setup-ból (2 napja jelent meg), de így sem ment (bár lehet, hogy csak olyan lassan akart boot-olni, hogy meguntam és inkább reset-eltem, mert Default-al is lomha a Z68 után).
    De Optimized Default-al felállt a Win10 (csak gondolom mindjárt jól kitilt az aktiválás miatt :O)

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz schawo #928 üzenetére

    Biztos a dolgozók felé is zajlik a "beetetés" (úgy bánnak velük / fizetik őket, hogy elégedettebbek, mint az előző munkahelyen, és ha szívebben dolgoznak, akkor könnyebb boldognak lenni és kedvesen bánni a vásárlóval...).

    Amúgy kis tanúság: Ha nem lehet mind a 4 csavart/pöcköt rögzíteni a hűtőn (foglalatinkompatibilitás), akkor nem 3-at, hanem 2-t kell megpróbálni. :o
    Már egy játékmenüben is throttling-olt, aztán kioldottam egy csavart a 3-ból, picit húztam még a maradék kettőn (nyilván "átlósan", nem él mentén hagytam meg), és most azonos frekvencián hűvösebb ez a 8600K Prime95 alatt is, mint a 2500K volt (azt pont 4300-ra lehetett húzni, mint ami ezen a gyári Turbo, én pedig egyelőre csak annyit "tuningoltam", hogy minden mag fixen a 4300-as turbón jár).

    A VRM-et viszont féltem már így is. Átkapcsoltam a tápot hibridből aktívba, hogy valami "legyezze", de jó forró légáramlás nélkül. Ennek kell egy venti, míg nincs monoblock.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Ez érdekes. A DAI-ban (Dragon Age Inquisition, csak azért tesztelek most ezzel, mert emlékezetes számomra, hogy szinte folyton konstans 100%-on volt a CPU, mikor játszottam vele, és a Frostbite3 elvileg jól skálázódik legalább 6 szálig, az egyáltalán nem biztos, hogy előveszem majd újra ezt a játékot...) egész konkrétan csökkent a hézag az 1080p120 és 2160p60 képmódokban FastSync mellett mért fps-ek közt. 1080p-ben most is alig ~50% a kijelzett GPU használat, és közel sincs meg 120fps (nem is sokat nőtt az érték), viszont hiába volt eddig is ~99% a kijelzett GPU használat 2160p-ben, mégis szaporodott ott is némileg az fps (ahogy sejtettem is, hogy fog, mert a konstans ~100% CPU használat azért gyanúsan vegyes limit akkor is, ha ~99%-ot ír a GPU-ra...). Kicsit vicces és fura, bár biztos van rá magyarázat (akár driverbug/játékoptimalizálatlanság, de inkább hogy mégsem olyan jól használja a szálakat).

    A másik, amit néztem, az a Firefox. Elvileg ez is skálázódik 6 szálig (beállítottam neki kézzel a 6-ot, mert nem érdekel mennyi RAM-ot eszik). Ami itt érdekes, hogy szerintem teljesen mindegy hány szálon megy, a 2500K-t megtekerte ~100%-ra, ezt csak ~50% köré abban a "tesztben", ami érdekelt (ismételgettem kézzel olyasmiket, amiket gyakran csinálok, és már megfigyeltem, hogy sokszor akadoznak), viszont, mint ha érzésre kicsit simább lenne (gondolom kb. annyit gyorsult ez is, mint a DAI is, tehát mivel azonos most az órajel, annyit amennyit az IPC nőtt Sandy-től Coffee-ig [vagyis lényegében Sky-ig]).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz -Gabesz- #938 üzenetére

    Ez egyszerűnek tűnik:
    - az a Crysis jelenet hatékonyan profitál a HT-ból is
    - a másik játék alatt nincs jól kihasználva a HT, a relatív százalékok úgy jönnek össze, hogy kevesebb, mint 8 programszálat dobál körbe-körbe a Windows ütemező 8 CPU szálon (egyszerűen nem érhető el a CPU-ra nézve 100%, de ami munkát produkálni tud a CPU annyi szálon [4<=x<8], az ennyi fps-re futja, és talán még picit lassíthat is néha ilyenkor a HT)

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Jack@l #949 üzenetére

    Egyelőre annyit tudok mondani a 8600K-ról, hogy a gyári turbo felett hamar elkezd éhes lenni. Az "all core sync" (fixen gyári 4300 turbó minden magra) az gyerekjáték, ahogy a 4500MHz is az volt nálam, csak tippre beállítottam Offset módban +0.2 V-t, és stabilnak tűnik (az éjszaka cryptocoin-t bányászott "félértelmes" stabilitásteszt gyanánt, talán még a 0.2 sem kell, csak vakon lövöldöztem), ma a 4700-nak ugrottam neki, és úgy tűnik ehhez +0.29 kellett (lehet, hogy pár óra múlva kiderül, hogy kerek +0.3 lesz az).

    Ez most úgy, hogy kicsit hülyén van hűtve (LG775-re való lefogató 4 helyett 2 csavarral) passzív vízzel (1 nagy radiátor 0 ventilátorral, szóval langyos a víz hosszú terhelés után). A VRM fölé tettem egy 12cm ventit, mert az forró így.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz sb #952 üzenetére

    Az is fura kérdés azért, hogy mikor mennyit számít az, ha elvileg ki tudsz használni 6 szálat. Nézd meg pl. ezt (ha jól rémlik, itt 4300-on ment a 8600K és talán még nem volt aktív az XMP profil a RAM-ra, majd nézegetem még ezt a játékot/jelenetet kis tuning után, de...), pislants rá a job thread számra is (feltornáztam próbaképp maxra) a bal-felső overlay szövegben: [kép]

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Úgy tűnik, hogy ezzel a hűtéssel 4700MHz +0.29V lesz a 8600K teteje:

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Tom5 #956 üzenetére

    Nem nagyon viszonyítási alapom, nem szoktam 3DMark-al játszani.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz laychi #959 üzenetére

    Én is figyeltem, hogy masszív a Vdrop így, hogy Auto-n van a Load Line Calibration (és még sok minden a Setup-ban).

    (#960) schawo - Ugyan azt a téves adatot, mindig ~10W

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz demmer123 #964 üzenetére

    WoW! Én azt hittem ezeknek mindig csak felfelé megy az ára. :Y
    Ezt nagyon benéztem. Mi lesz a CPU-ba fektetett megtakarításaimmal? :U

    (#962) #Morcosmedve - Hogy állítsam be tesztelgetés nélkül?
    Most próbálok ismerkedni vele. Sandy-től újabb CPU-t még nem tuningoltam.

    (#969) laychi - Monoblock (CPU+VRM), ezek létezése az egyik oka, hogy már szerettem volna új platformot. :DDD Ha arra izgul valaki, még RGB-sek is az EK blokkjai. ;]

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz MPowerPH #980 üzenetére

    Ja, csak Ryzen :K ... igen ... csak azt ne. ;]
    Viccet félretéve is, az szerintem csak annak éri meg akinek fél-komoly munkára kell (videókódolgatás, szoftver render, ilyesmik), mégis ki akarja centizni az utolsó forintig a gépet (mondjuk egy diák, aki még nem igazán keres azzal a munkával, vagy akinek csak hobbi, és nem termeli, hanem viszi a pénzt az is, amiben sokan alapvetően inkább megélhetést keresnek).

    Ha visszatérünk "a felnőttek asztalához" (Intel ;]): szerintem nem. Én legalább is két nap után a 2500K -> 8600K cserét sem érzem megalapozottnak. Nem sajnálom, és elég jól tisztában voltam vele, hogy mit csinálok, mielőtt beleugrottam, de utólag sohasem tudom kihagyni azt a lépést, mikor józanul visszatekintek rá, hogy mit csináltam, és kicsit megbánom, de szinte mindennel így vagyok (mindegy, hogy 5 percig vagy 5 napig gondolkozom és még szinte új, vagy rommá van koptatva a régi, amit cserélek, sohasem vagyok boldog ha pénzt költöttem, akkor sem ha nyugodtan "megengedhettem magamnak", de főleg drága dolgoknál foszlik el az illúzió, hogy "ez valami jó lesz", mert egy szint felett már alig kapsz bármi pluszt a felárért...).

    De komolyan... ma néztem, hogy ~15k-ért mennek a használt 2500K-k, egy 8600K-t pedig még sokáig nem kaptam volna meg brutóbb kisker 80k alatt (még a 80-ra is hónapokat kellhet volna várnom) és tudjuk, hogy nincs köztük hatalmas szakadék, ideális esetben +100% teljesítmény +400% árért, de a gyakorlatban néha kb. pont ugyan azt kapom (mert nincs "kihajtva", főleg nem mind a 6 mag...).

    Neked 7700K-ról, hát... nem tudom hol vennéd észre...

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz lemusz #994 üzenetére

    Nálam úgy szokott lezárulni ez, hogy pár nappal később szembesítem magam azzal a ténnyel, hogy sokkal többet ér leírni veszteségnek azt a részt, amit felesleges kiadásnak érzek, mint rágódni rajta, mert igazából ha nem vettem volna semmit és máson rágódnék, most kifizetném egy "varászlónak", hogy "vegye ki belőlem ezt az érzést", és akkor PUKK, meg is történik a varázslat. :))

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz sb #1080 üzenetére

    Nekem nem is biztos, hogy a BIOS frissítés segített, hogy bevegye az XMP-t, az is lehetett gond elsőre, hogy nem számítottam arra, hogy (ezzel a BIOS-al is, de a régebbivel talán még tovább?) akár egy teljes percet is szöszmötöl, ha bármit változtatok a RAM beállításokon (tippre újra lefut ez a "training", amit aztán elment magának a BIOS és újrahasznosítja az eredményeket, míg nem érvényteleníti a beállítások babrálás), ami úgy tűnhet (ha nem ismerjük a működést), mint ha csak le lenne fagyva minden (és kezdjük nyomkodni a reset-et).

    A másik nagy meglepetés, hogy próbaképp átállítottam az nVidia driver-ben a Threaded Optimization-t Auto-ról On-ra, és látványosan megugrott az fps számláló vegyes, de főleg erősebben CPU limites szituációkban. De ebben az igazi csavar, hogy visszaraktam próbaképp Auto-ra és így maradt "jól", nem állt vissza a régebbi állapot, amit Auto mellett láttam. Így már picit látványosabb a javulás, amit a CPU csere hozott: elérhető lett a 120+ fps is ott, ahol eddig kínlódott 80-100 közt ~50% GPU terheléssel (ami most már 75-90, néha elnyalva 99-re).

    Amúgy azok a frametime dolgok nekem még mindig erősen kétes ügyek. Már azonnal a legutóbbi VGA csere (290X->GTX1070) után elkezdtem keresni az új CPU-t, mikor még csak Kaby és Coffee közül lehetett választani, és akkor ahány tesztet néztem, annyiféle eredmény jött ki, hogy akkor most melyikkel "simább" a játék.

    Mikor elkezdtek rájönni, hogy a Ryzen szereti a magas memória órajelet a Fabric miatt, akkor jöttek a tesztek, hogy felzárkózik a Ryzen a Kaby-hez. Aztán rájöttek, hogy egy pont felett felesleges erőltetni az órajelet, de ugyan úgy szereti a Ryzen / játékok az alacsony időzítéseket is (avagy sávszélt, mert sokszor az alacsonyabb órajel, de szűkebb időzítés hozza a legjobb sávszélt, nem a túlerőltetett órajel a halálba lazított időzítésekkel). Ekkor elkezdtek ujjongani, hogy már simábban fut a szénné tweak-elt Ryzen-en a játék. De.... előbb-utóbbi eszébe jutott valakinek az is, hogy a KabyLake-en is lehet maximalizálni a memórai sávszélt, és megint borult a mérleg. Aztán meg jött a Coffee, aminél megint időbe telt, mire elkezdték finomhangolni RAM oldalon is...

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz janos666 #1090 üzenetére

    Itt "Kyba és Ryzen"-t akartam mondani:
    "mikor még csak Kaby és Coffee közül lehetett választani"

    És ami még erről eszembe jut: Nálam most az ASUS lap nagyon lazán kezeli Auto-n a Cache Ratio-t (pl. 43-as maghoz 37-et lő, 45-höz 40-et, stb), és a netes "tuning guide"-okban is azt tanácsolják, hogy ezt ne erőltessük, nyugodtan hagyjuk "lemaradni", nem sokat számít, a mag órajel a lényeg. Tippre akár még ez is lehet egy faktor a játék "simaságban".

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz sb #1093 üzenetére

    De miért a 7700K-hoz térsz vissza, mikor a 8700K is tudja ugyan azt 1 szálon? Szerintem ez jobb "mindenes közepes", mint belevetni magad valamelyik véglethez közelebbi ajánlatba.

    Ja, nagyon elszabadultak a magszámok a mainstream desktop-on. :P
    Hosszú éveken át voltak piacon azok a 4 "izés" Bulldózer/Jaguár förmedvények, amiket kötelező volt teljes értékű 8 magosnak nevezni (még barátok közt is, ha ül egy AMD fan az asztalnál, de hivatalosan/marketingben mindenképp), de mikor kijött a Ryzen, szintén 8 maggal, akkor aztán felrobbant a zsilipkapu és ömlöttek kifelé a magok az AMD gyárakból!

    Jó, tudom,. persze, igen, van ThreadRipper és Epic, de eddig is volt HEDT is és Xeon is, és nyilván nem mindegy, hogy milyen árakon, de ... a másik oldalról nézve eddig, és ezután sem volt mindegy az sem, hogy mit tud egy mag, mielőtt olyan sok lesz belőlük, hogy egy külön CPU kell arra, hogy megszámolja neked őket. :DDD
    (Eddig is volt AMD CPU szerverbe is, csak gyengébb volt az Intel-től, mint desktop-on is.)

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz schawo #1097 üzenetére

    És még olyasmik is előjöhetnek, hogy pl. nem zárod be a webböngészőt, csak mert elindítasz egy játékot (ami eddig rám is igaz, de ráadásként ismerek sok "mániákus fülgyűjtögetőt", akik nem tudják mire jó a "könyvjelző" funkció, esetleg adblock nélkül neteznek, így tele van nekik minden weblap hülye animált reklámok tömkelegével). Ez volt az egyetlen, amiért gondolkodtam picikét a 8/16 Ryzen-en vagy 6/12 Coffee-n, de csak nem győződtem meg felőlük.
    A Ryzen 1 szálon túl sovány a Coffee-hoz képest, a HT (de ugyan úgy AMD SMT) pedig kakukktojás, folyton csak paráznék, hogy vajon épp javít vagy ront a helyzeten.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz salytmasztor #1126 üzenetére

    Pedig igaza van, ~10 év múlva 10k alá is be fog nézni, csak várd ki! ;]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz snecy20 #1200 üzenetére

    A B végződésű úgy tudom általában azt jelenti, hogy magasabb sub-timing értékekkel jön ugyan az a chip (úgymond "B kategóriás modul", avagy "nem rossz, csak másra lesz jó"). Ez persze lehet, hogy hülyeség, de én több infó hiányában inkább kerülném, hacsak nem valami nagyon jó ajánlat árban.

    Amúgy ha már RAM, ajánlom figyelmedbe: [link], szerintem most a 3200CL14-el jársz legjobban (közepes az érték/ár aránya, de sávszélben ez adja a legtöbbet, már ha az XMP profilt nézzük, mert a többi zsákbamacska).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz schawo #1215 üzenetére

    Nincs a táblázatban 3600/14, de még 3400/14 sem.

    Nem reklámnak készült, de a használható keresőjük miatt és az egyszerűség kedvéért az ipon árlistát használtam (ott szimplán húzgáltam a freki és CAS értékek csúszkáit, hogy nagyjából feltérképezzem a "sarokpontokat"), mert úgyis csak saccolt közelítésnek szántam.
    Tudom, hogy léteznek másféle modulok, amik náluk nem, de máshol beszerezhetőek, illetve hogy boltonként eltérhetnek az árak (igazából eszembe sem volt tőlük bármit is venni most, konkrétan hardverapro-ról vettem RAM-ot).

    Arra voltam kíváncsi, hogy melyik a leggyorsabb RAM (sávszélben a freki és CAS alapján, mint közelítés), ami még nem ormótlanul drága magához képest (nyilván minden elég drága már alaphangom manapság és ami "jó", az meg végképp nem a legolcsóbb, de érted hogy értem...?).
    Erre kaptam ebből azt a választ, hogy ma ez talán a 3200/14, mert magasabb frekin jellemzően lazul az időzítés és végül még az ár is nő, alacsonyabb időzítés viszont kisebb freki mellé sincs (a custom tuningot most hagyjuk, a hajam kihullana, mire az összes létező modul átlagos egyéni tuning eredményeit is átnyálaznám).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    Jut viszont eszembe erről: Coffee-nál most mi a közhiedelem, meddig szabad tolni a RAM feszt, és kell-e valahogy hozzátolni más feszt?
    (Mint annak idején a Sandy-nél évről évre változtak a "közismert szabályok", hogy kinyírja a CPU-t a magas RAM fesz vagy hogy mégsem, ha mellétoljuk a VCC-t is ugyan úgy, aztán kiderült, hogy ez mind hülyeség, ahogy az is az volt, hogy kicsit magas Vcore-tól azonnal degradálódik a Sandy, csak mert 5 percig stabil volt elsőre, aztán meg nem... :DDD)

    Próbáltam az XMP profilból kiindulva csak a frekit feltolni 3200-ról 3400-ra (CL14-en maradva), de nem boot-olt (meg kellett nyomni a MEMOK-t). Bár szerintem nem is fog semekkora fesszel (DDR2 óta nem igazán láttam valódi RAM tuningot, esetleg minimális simogatást az XMP-n felül).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz schawo #1316 üzenetére

    Ha lusta vagyok végighallgatni: mi jelenti neki, hogy sikeres az OC?
    - bootol a Windows
    - kb. 2 percig nem fagy ki a Chrome vagy egy játék
    - legalább néhány óra Prime/linpack

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Geller72 #1322 üzenetére

    Egy darab 960* vagy OEM vonalon *961-es (akár MLC, vagy TLC) Samsung NVMe SSD is jelentősen 50% fölé képes menni a PCI-E 3.0 x4 sávszélben szekvenciális olvasáskor, így nem sok értelmét látom belőlük RAID0-t építeni ilyen lapokkal/CPU-kkal, ahol összesen 4 sáv a DMI, amin keresztül dolgozik majd a két SSD (1 SSD-t bőven kiszolgál a PCH néhány gigás LAN-al és egyéb integrált kütyükkel együtt, de 2 ilyen SSD-t egyszerre már nem mindig).

    Na persze, az írás ezeken jelentősen lassabb, mint az olvasás, a random művelet pedig sokkal lassabb, mint a szekvenciális, viszont a RAID0 sem fog segíteni a kis szeletes random műveleteken.

    Én 1 szál 512Gb-os PM961-et (esetleg 960 EVO-t vagy SM961-et, ha "balek" áron látnám őket) vadászok magamnak már rég, de mindig elviszik előlem az olcsókat (és majdnem behúztam egy 1Tb-set az 512-esek árában, de rájött az eladó, hogy olcsón adja).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz laychi #1593 üzenetére

    Ja, én sem adnám a T-1000 alá, az MX4 "elavult és buta". :D
    Mondjuk azt én sem értem, hogy miért 0Ft az az MX4, amit az otthon talált adagból használsz el, ha borotvapengéből kötelező frisset venni és kidobni utána.

    Más: Kaptam egy levelet az EK-tól, hogy ha akarom, nyugodtan lemondhatom/módosíthatom a rendelésem, és ismét későbbi dátum szerepel rajta, mint amire korábban várható volt az érkezés (már 24.-e a raktárra érkezés, de ez folyton tolódik, már itt kéne lennie a korábbi előrejelzés szerint).

    Most picit elgondolkoztam, hogy emiatt esetleg vissza kéne pofátlankodnom a boltba a Prime A deszkát és kérni helyette egy MSI Pro Carbon-t, amihez van raktáron hűtő, mert kezdek félni, hogy ebben a tempóban belefut ez a blokk rendelés az ünnepekbe, és januárig nem lesz normális hűtőm a 8600K-ra -> amire már kifizettem a felárat, pont azért, mert nem akartam már januárig várni. :U

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz laychi #1595 üzenetére

    Laphoz ... Raktáron ... HüTTő ! IGEEN !! :C

    Egy ilyen ASUS Z270E Strix blokkot rendeltem még a Z370 Prime A + i5-8600K vásárláskor (a legtöbb lap copy-paste desing, ne akadj fel a Z270/Z370 dolgon, és hogy felmegy ~10 féle lapra a hűtő :DDD), de egyre többet tologatták kifelé a várható raktárra érkezési időpontot: korábban még 17-re mondták a várható kiszállítást, de most már 24-re ígérik, hogy kap a webshop.
    Ilyenjük viszont még van: MSI Z270 GAMING

    Az lehet, bár nem vagyok benne biztos, hogy mondjuk vízhűtéssel is melegebb a chip és kupak közti paszta, mint léghűtéssel a kupak és hűtő talp közti.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz laychi #1597 üzenetére

    Nem, az két külön téma.

    Már átkupakolta nekem Pioneer. :B
    Ilyen monoblock-al lesarkazástól nem igazán kellett volna tartani, de a távolságtól már annál inkább: egy vastag réteg paszta szerintem nem is lett volna jó, hanem valami szilárdabbal kellett volna próbálkozni ... mondjuk egy fémlappal, ami olyan vastag, mint a gyári kupak, de akkor már ott volt az is... :))
    (Ez ugye felfekszik a VRM-re is, nem feszül neki annyira a CPU-nak, főleg nem olyan rugalmasan, mint egy hagyományosabb CPU blokk.)

    Ezt a pasztaszáradást arra értettem, hogy ha alacsonyabban van a maghő (jobb hűtéssel), akkor talán nem szárad ki a jobb féle "hagyományos" paszta sem túl gyorsan a kupak alatt.

    ---

    Van itt valami apróság, amit egyelőre nem értek. Ez lehet alaplapi firmware hülyeség, vagy monitorozási hiba:

    Jelenleg kb. ugyan annyit mér a kis konnektoros fogyasztásmérő (~85W a komplett gépre) ~idle állapotban akkor is, ha letiltok mindenféle C állapotot a Setup-ban és 100%-ra állítom a Windows-ban is a minimum megigényelt órajelet, és akkor is, ha engedélyezek a Setup-ban mindent egészen C8-ig, és 0%-ra rakom a Windows minimumot.

    A HWInfo szerint sohasem aktív a SpeedShift (HWP), és érdekes mód a Setup-ban sem találok erre kapcsolót (SpeedStep az van, de az nem ugyan az, és a Step-et engedélyeztem).

    Közben a HWInfo "szenzorok" azt jelzi, hogy működik az energiagazdálkodás (ha engedem, akkor mászkál fel-le az órajel, ha fix 100%-ot kérdek, akkor nem, illetve random izgő-mozgó számokat ír ki hogy mennyi időt tölt a CPU a különböző C-állapotokban, ha azok engedélyezve vannak).

    Lehet, hogy a gagyi konnektoros mérő is félremér, és a HWInfo is hülyeségeket olvas még ki erre, de szerintem még az ASUS EUFI is ludas itt pár dologban, pl. nem engedi bekapcsolni a HWP-t, és szerintem a C1E-t sem engedélyezi, ha csak azt akarom használni, de a mélyebb C állapotokat nem (a Sandy-t így használtam, a C1E-t még engedtem neki, mert az még jelentős fogyasztáskülönbség volt, de a többi C állapotot már nem, mert azok alig csináltak már valamit, max akkus üzemnél lehet érdekes amit még spórolnak, viszont pl. SSD benchmarkokban is látszik néha, hogy itt-ott picit már okozhatnak lassulást).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz mgabi #1600 üzenetére

    Tudom mi az a P és C state. Azt hiszem az a baj, hogy megfogadtam az ASUS tuning-javaslatát, és letiltottam azt az SVID opciót, hogy a CPU kérhet feszültségszintet a külső vezérlőtől, ezért nem veszi vissza C1E-ben a feszt. Majd egyszer kipróbálom anélkül, csak lehet hogy úgy az OC lesz instabil...

    A SpeedShift viszont nem tudom hol bújkál. Mondjuk szerintem nem akarom használni, csak fura, ha nincs (hogy miért rejti el az ASUS a Setup-ban). De lehet, hogy a Setup-ban engedélyezve van rejtve, és a Win10 vagy HWInfo ismeri fel rosszul.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz laychi #1617 üzenetére

    Hmm... Ebben a tesztben a Coffee jobban szereti a RAM órajelet, mint a frekvencia/CAS hányadost.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz laychi #1632 üzenetére

    Nem próbáltam még komolyabban tuningolni (szerintem ez is mennie 3600-at CL18-on), csak azt vettem össze, hogy ebben az AIDA tesztben látszólag csak a frekvencián múlik a mért sebesség (akkor is többet kapsz, ha az időzítéseid sokkal rosszabbak arányaiban).

    Ez nálam F4-3200C14D-32GVR amúgy.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #Morcosmedve #1638 üzenetére

    Mikor visszakapcsoltam az SVID-t, de változatlanul hagytam minden mást, akkor fellőtte a feszt az egekbe. Visszavettem az Offset-et +0.13V-ről +0.05V-re, és az SVID Behaviour-t átraktam Auto-ról (amire azt mondja lényegében mindig "Worst Case") "Best Case"-re, és még így is egész magas fesz adódik, de már nem kapom fel a szemöldököm, hogy mindjárt pukkanni fog. :DDD Ilyenkor ~10W-al csökken az ~idle áramfelvétel. Így ezt egyelőre hanyagolom is, mert nem igazán számottevő a fogyasztás, viszont újra be kéne lőni az offset-et (így némileg mínuszba), hogy stabil legyen ez a szorzó ezzel a hűtéssel

    Sőt, ki kéne mérni/következtetni, hogy csak a szoftveres kijelzés mászkál fel-alá, vagy a tényleges fesz is "dinamaikus" ilyenkor. Ha a SpeedStep OFF, csak min/max közt kéne ugrálnia a fesznek a C0/C1 közt, de nem ezt látom kiírva. Talán az LLC is másképp viselkedik.

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #Morcosmedve #1644 üzenetére

    Szerintem ha jobb hűtéssel felrántom ameddig lehet (~5GHz lenne a cél), és magasabb feszt kap C0-ban, akkor nő majd a difi százalékosan és abszolút értékben is. Télen nem baj, ha fűti a szobát.

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz sb #1661 üzenetére

    Van egy GA-X150M-PRO lapom Pentium G4400 CPU-val, és van egy SpeedShift kapcsoló a Setup-ban, ami valamiért tiltva van alapértelmezésben (fura, mert a hasonló dolgok bekapcsolva szoktak várni, főleg egy nem tuing/gamer, hanem irodai/melós lapon), de ha engedélyezem, akkor Linux-al jól működik a HWP driver. Windows-on még sohasem próbáltam (inkább csak azért érdekelt picit, hogy megnézzem egyszer, mert amúgy nyugodtabb vagyok a C0/C1, "race to halt" móddal, de most még azt se használom ezen a játszós/netezős gépen).

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #Morcosmedve #1663 üzenetére

    Proci: i5-8600K
    S-spec: SR3QU
    #Batch: L729C265

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz -Solt- #1785 üzenetére

    Egy másik mantra: mikor már esedékes lesz a csere, arányaiban talán még hasonló, de abszolút számokban sokkal kisebb lesz a különbség a két rokon közt, így ha nem akarsz/tudsz majd még komplett platformot cserélni, akkor esetleg tolhatsz használt/használt cserét HT-sre.

    Amúgy érdekességképp: mire használod ma, aminek pont annyi extra hiányzott, és van vele valós előnye a HT-nek?

    [ Szerkesztve ]

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

  • janos666

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz snecy20 #2107 üzenetére

    Miután láttam, hogy Auto-n vastagon lemarad, elkezdtem emelgetni kézzel, de 4500-as mag mellé (amit linpack alatt is elbír a jelenlegi hűtésem --- még mindig semmi hír az EK-tól, hogy jönne az új blokkom :((() 4300-ig jutottam.
    Kíváncsiságból próbáltam magasabb feszen boot-tolni, de úgy tűnik 4500+ cache-hez vagy nagyon magas Vcore kell, vagy valami más feszt (is) emelni kell, vagy nem is lesz igazán stabil értelmes körülmények közt (hacsak nem esetleg majd még UEFI + microcode frissítések után).

    TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

Új hozzászólás Aktív témák