Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • PHM

    addikt

    válasz szabifotos #41047 üzenetére

    Elég egy tápegység, ami tud 6A-t.
    Csupán el kell vinni a tápot a szalag másik végéhez is.
    Egyébként gondolj bele, ha a szalagon lévő fólia ellenállása csak 0,5 ohm,
    6A-es áramnál és 12V-os tápfeszültségnél a végén már 10% a feszültségesés.
    Amúgy a tápokat nem árt kicsit túlméretezni. Én például egy 72W-os
    szalaghoz nem 6, hanem minimum 7A-es tápot használnék.

    [ Szerkesztve ]

    Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

  • sörösló

    aktív tag

    válasz szabifotos #41047 üzenetére

    Adni feszültséget szokás, az ampert meg a terhelés veszi fel, amennyit szeret, vagy tud az adott tápból. Van persze az áramgenerátor, de az sem ad, hanem meghatároz valamilyen áramot. Nem kötekedni akartam, csak a szakszerűség kedvéért említem. :B

  • Kernel

    nagyúr

    válasz szabifotos #41047 üzenetére

    Ebben az esetben mindkét végén 6A-t szoktak adni vagy elég egy kisebb, csak "ráadásnak"?

    Ha már itt tartunk, 2 db kapcsolóüzemű tápegység párhuzamos kapcsolása egyébként is kerülendő, az áramviszonyok sem feltétlenül úgy fognak alakulni, ahogy azt elképzelnénk, vagyis majd a kicsi pont "besegít" a nagyobbnak. Előállhat például olyan helyzet is, hogy a kisebb fullra terhelődik, míg a másik meg sem erőlteti magát. Ez függ attól, hogy a 12 V kimenet pontosan mennyire áll be.

    Mivel azt ellenállásosztóval szokás beállítani, aminek van némi tűrése is, valamint az alkalmazott referenciának is lehet (TL431 általában), így adódhatnak kisebb különbségek, az áramot pedig ilyen esetben először mindig a nagyobb tápfeszről veszi a terhelés (a kimeneti egyenirányító diódák logikai "vagy" kaput képeznek). Terhelés hatására elkezd ugyan csökkenni, azonban a belső szabályzó eleinte igyekszik szinten tartani a kimenetet, míg eléri a saját áramkorlátját. Ha ezen a ponton átmegy áramgenerátoros módba (ha nem tilt le teljesen), akkor ezt a maximális áramot fogja fenntartani.

    A terhelés további növekedésekor kezd áramot bevinni a valamivel kisebb feszültségű tápegység, ami addig üresjárásban ment, vagy csak részlegesen dolgozott, ez függ a feszültségkülönbség mértékétől.

    Még szerencse, hogy az egyik tápból a másik kimenetére visszajutó feszültség általában nem okoz kárt az inaktív tápegységben, amennyiben az egyébként jól tűri a terhelésmentes üzemet (szokványos áramkört feltételezve ez nem vészes általában, noha nem ajánlott üzem).

    Mindamellett csak egy elvi helyzetet vázoltam fel, a rosszabbik esetre.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák