Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kts88

    senior tag

    válasz szaszlaci #33256 üzenetére

    A multival szerintem reménytelen dolog ilyen feszültséget mérni, de méréstechnikából nem vagyok valami jó.

    Pár ötlet: Félhidashoz 50%-on járó önrezgő mosfet meghajtó. pl ir2153, ir2155 stb Egyébként nem nagyon van félhiads vezérlő, a push-pull vezérlőket lehet felhasználni ilyen célra ha kap egy olyan meghajtót ami tudja a felső oldali fetet kapcsolni. Félhídnál számolni kell azzal, hogy a trafó fél feszültséget lát csak.

    Az általam javasolt vezérlő flyback, forward tápokhoz való.

    Két tranzisztoros forward manapság elég elterjedt, az inverteres hegesztők, pc tápok is zömében így készülnek. Viszonylag egyszerű, de a trafó nincs kihasználva teljesen, nem tud akkora teljesítményt mint egy hidas kapcsolás, de mindig van nagyobb vas:DDD
    Nagyon röviden a forward: (1 tranzisztoros [link]) A trafón van lemágnesező tekercs. Ha azonos a menetszám akkor nem mehet 50%-fölé a kitöltés, mert kell időt biztosítani a lemágnesezésre. T bekapcsol, a trafón folyni fog a kimenő áram primerre redukált értéke + mágnesező áram. T kikapcsol: kimenő áram a visszafutó diódán záródik, mágnesező áram átugrik a lemágnesező tekercsre és nyitja a diódáját.

    A 2 tranzisztoros is így megy[link], de kisebb feszültségterhelésnek vannak kitéve a félvezetők, illletve nem kell, lemágnesező tekercs. Apró szépséghiba, hogy biztosítani kell a felső tranzisztor bekapcsolását. A pc tápoban impulzustrafóval oldják meg (kiskerben sajna drága), de megoldható valamilyen boostrap diódás meghajtóval is ir2106, ir2110 stb (ezek kiskerben olcsóbbak mint egy impulzustrafó, bár a lomexben az it245 impulzustrafó nem drága)

    De szerintem ilyen nagyfesz generáláshoz egy flyback jobban passzolna, csak jó trafó kell hozzá.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák