Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz Batman2 #1439 üzenetére

    A #1157-ben már linkeltem azt a National-féle tervezőprogit (Bővebben: link).
    Induktivitáshoz: mindenképp szerezz ismert AL-értékű magot, lehetőleg toroidot. Pl. a Lomex-árlistán látni többfélét (-> keresés az online árlistában: a ''ferrit'' kifejezésre; nem mindegyiknek van odaírva az AL-je, de a típusa igen - lehet, hogy egy hosszú szám formájában -, az alapján jó esetben megtalálható a neten). A boltjukban szoktak lenni ömlesztve is mindenféle tekercselt toroidok, időnként az induktivitást és a max. áramot is megadják ;). Ha az AL-érték adott, abból a szükséges menetszámot könnyen kiszámíthatod. Az AL-t [nH/ menetszám^2], (azaz [nH] ) egységekben adják meg. A szükséges menetszám: N= sqr( L/ AL), ahol L: induktivitás nH-ben (!).
    Pl. AL=75nH -s magra L=15µH induktivitáshoz N=14 menet szükséges. Látszik, hogy ilyen nagyságrendű induktivitásokhoz viszonylag alacsony AL-értékű (nem többezres) mag kell. (Az csak hab a tortán, hogy az AL igazából sokmindentől függ, pl. a frekvenciától ill. nagymértékben a gerjesztéstől, vagyis a tekercsben folyó áramtól).
    Aztán vigyázni kell a mag megengedett maximális indukciójára is. Erről itt találsz némi anyagot: Bővebben: link. A lényeg, hogy a tekercsben nem folyhat akármekkora (azaz csak a vezeték keresztmetszete által határolt) áram, mert a Bmax-ot ( [Gauss] v. [Tesla] ) nem szabad meghaladni, különben a mag ''túltelítődik'', melegszik.
    Kapacitásokhoz: az adatlap 13. oldalán a fix kimenőfesz.-hez tartozó példa 4. lépéséből kiderül, hogy tényleg nagyon eltérő kapacitásértékek is használhatóak kimenő kondenzátornak. Azt viszont nagyon ajánlja, hogy több párhuzamos kapac. használata esetén tökegyforma típusokat használjunk. Amúgy a 3-as tábla a kimeneti-, a 4-es pedig a bemeneti kapacitások méretezésében segít. Az más kérdés, hogy a kiválasztáshoz úgy általában csak 4 féle gyártmányú - vezetékes kivitelű - kondifajtát tartalmaznak a táblázatok. Biztos csak annyifélét néztek át a szükséges paraméterek - pl. I(rms) max. - szempontjából.

  • zLegolas

    őstag

    válasz Batman2 #1439 üzenetére

    Körülnézek, és lehet, hogy tudok küldeni tekercset. Jó lenne, ha írnál konkrét paramétereket hozzá!

    Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

Új hozzászólás Aktív témák