Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #71562240

    törölt tag

    válasz blattida #36312 üzenetére

    Eredetileg nem mindenki értette, mert aki nem értette, annak valószínűleg a papírra rajzolt frekvenciagörbe volt a szeme előtt, amikor olvasta a kifejezésemet. Lásd előző hozzászólásom: "rossz az, aki rosszra gondol". Vagy mérnök. ;]
    Lényeg a lényeg, az adott hangdoboz frekvenciamenetét "hibásnak", egyenetlennek hallottam kétféle rendszerben hallgatva is, és ez a vélt vagy valós "frekvenciamenethiba" diszharmonikus hallásélményt keltett bennem, mert valamelyest sértette a fülemet a hiba eredménye. Ez számomra egy "nem igazán harmonikus frekvenciamenet". Ezt írtam a kolléga számára a kérdésére válaszként.
    Feltételezem-valószínűsítem, hogy a fórumtárs a fenti etimológiai polémia nélkül, elsőre is érti az adott szöveget és az abból kiemelt konkrét kifejezést, mert eddig részben éppen azért fordult hozzám a napokban többediziglen privát üzenetben hasonló kérdésekkel, mert pontosan értette, amiket írtam neki, mondhatni félszavakból is értettük egymást (tapasztalatom szerint audiofil és nem pedig "földhözragadtmérnöki" szándékokkal-szemlélettel közelít hobbink tárgyához ;] ). Fórumtársunk jelezte a legutóbbi privát levelében, hogy legközelebb a fórumban is kérdez majd, hogy ne mindig csak privátban zaklasson engem, bár nekem ez a "zaklatás" egyáltalán nem terhes. (Feltételezhetően a kolléga téged is keresett privátban, már csak azért is, mert a Marantz erősítővel kapcsolatban külön nyomatékosan javasoltam ezt neki. :) )

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz blattida #36314 üzenetére

    Remélem nem a Marantz a csillagtalan! Az meglepne tőled.

    szakibá... Lehet, hogy ezen is műlik, az biztos, hogy elég egyedi kialakítás.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz blattida #36321 üzenetére

    Akkor én vagyok a csillagtalan (és bibliafekete)... :)
    Vagy a szöveg miatt linkelted be a Tóth Árpád vers pandantjaként?
    Persze lehet hogy csak a jó zene kedvéért, de gondolom van valami utalás benne, csak nem kapcsolok, hogy micsoda.

  • #71562240

    törölt tag

    Mindenkihez!
    Készen vannak az első hozzászólás munkaszövegei, most a magas Szerkesztőbizottság általi átírogatási, átszerkesztgetési, sorjázási, csapolási, hornyolási, összeeresztési, csavarozási, furnérozási munkálatok zajlanak, ergo néhány napon belül a nagyközönség színe elé kerül az elbírálandó szöveg. Ennek kapcsán kérek még vélemyént abban a témában, hogy szerintetek szükséges-e beletenni egy kis szótárféleséget a hangminőségleírás hagyományos hifista nyelvezetéről, lásd például gombócos, lekerekített, elomló, éles, ködös, dinamikus, teres... és hasonló hangkarakter-leíró jlezők magyarázatával. Szerintem egyébként nincsen szükség ilyesmire, mert azt gondolnám, hogy akár kezdők számára is érthetőek ezek a jelzők, ennek ellenére láttam már sok visszakérdezést ilyesmikkel kapcsolatban, és ezen a fórumon is többször összeráncolták már szemöldöküket "nyelvészmérnök" barátaink, ha ilyen nyelvezet előkerült készülékek hangminőségének leírása kapcsán.
    Várom a véleményeket a mai napon.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Zull #36317 üzenetére

    Az egy régi vita a hifizésben, hogy a három fő készülék (forrás, erősítő, hangdoboz) valamint a kiegészítők (pl. kábelek) között hogyan érdemes elosztani a rendelkezésre álló pénzt, melyik készülékre kell a legtöbbet költeni, vagy esetleg kiegyenlítetten? Erre természetesen nincs egyértelmű recept, illeve a különféle receptek állandó viadalban állnak egymással. Régebben talán a hangdobozközpontú megközelítés volt az uralkodóbb, manapság azonban legalábbis ezzel egyenrangú a forrásközpontú megközelítés, és persze a kiegyenlített pénzköltés szemlélete is. Én magam, vargabetűkkel teli audiofil pályámon az utóbbi tíz évben ott tartok, hogy elvileg a forráskészülékre tartom legfontosabbnak a legtöbb pénzt költeni, azokat a láncokat hallom mostanában a legjobbnak, a leghosszabban hallgathatónak, amelyekben a lejátszókészülék másfél-kétszer annyiba kerül, mint a hangdoboz. Értelemszerűen ez alól is vannak kivételek számomra is, no és persze sok-sok esetlegesség is szerepet játszik, hogy végül is hogyan állítja össze az ember az arányokat, főleg, ha a használt készülékek között válogatunk.
    DAC ügyben kevéssé akarnék hozzászólni, mert viszonylag kevés tapasztalatom van, ezek alapján éppenséggel a HiVox Lupus változatokat és a ("sima) Cambridge Audio DACMagicot (merthogy a Plus-t és a 100-ast még nem ismerem) szoktam leginkább ajánlani a szóbajöhető árkategóriában (DacMagic több "anyag", Lupus több zene) - megjegyezvén, hogy engesztelhetetlen elvi és gyakorlati ellensége vagyok a számítógép mint forráskészülék alkalmazásának, én mindenképpen CD-játszót/SACD játszót tartok ildomosnak, ha már digitális hangról van szó. A CD-játszómban egy Lupus-szerűség tölti be a DAC szerepét, szerintem veszett jó, de természetesen vannak akik visszafogottabban dícsérik a típust és altípusait.

    (#36325) Akos1994 Azzal a Denonnal tényleg viszonylag lágyan és melegen szólna, és csak kevéssé mosná össze a zenét, elég jó párosítás lenne, ha jó áron kapod az erősítőt. Bőven meghajtaná a Tannoy-okat, azzal nem lenne gond, az valódi 30Watt, nem csak "kinevezett".

    (#36333) blattida Örülök, hogy a második opció miatt, elég szép szöveg. :)

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Akos1994 #36357 üzenetére

    "Hallottam már azt is,hogy keményebb zenékhez,rockhoz nem annyira szerencsés ez az "angolos hangzás", nem tudom mennyire igaz." A nem annyira szerencsés jelen esetben azt jelenti, hogy nem annyira szolgálja ki a rockzenét, mint a sávszéleken hangsúlyosabb stílust képviselő hangdobozok-erősítők. De ez szerintem nem szabad, hogy zavarjon, jól szól rockon az "angol iskola", csak esetleg nem csavarja fel a szőnyeget, nem hullámoztatja a padlót közben, ellenben hallgathatós, hosszútávon is.

    (#36358) Zull Ha a két hangdoboz között kellene választani, akkor ez bizony komoly dilemma. A CAV egy kicsivel "anyagerősebb" gyakorlatokat tud bemutatni, jobb a "kötelező gyakorlatokban", de a Mission szerintem valamivel kifinomultabb, az M34i a művészi hatásban ér el magasabb pontszámokat, hatásosabb a "szabadon választott" kűrje, érződik rajta a több évtizedes múltja, felhalmozott kultúrája - függetlenül attól, hogy mikor, hogyan és miért került közben kínai kézbe. Bárcsak hallgatva tudnád összehasonlítani őket, talán könnyebb lenne döntened - vagy még nehezebb.

    (#36359) bigmasterg Bajnokpityu leírta hogy mi a baj vele, én nem erőltetném felesleges dolgok közbeiktatását a jel útjába.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Zull #36363 üzenetére

    Elsősorban azért melegedős, mert 25 Wattig tiszta A osztályúnak gondolja magát. Egyébként elég jól bírja a zavarosabb impedanciákat, főleg mivel a teljesítménytartalékai is elég jók. "It delivers 2 x 95 Watts (RMS into 8 Ohms), rising to 155 watts with 4 Ohm speakers." Nagyjából ennyi történne. Az az erősítő nem elsősorban a munkától melegszik, hanem inkább a kis teljesítményen többé-kevésbé valós A-osztályúságtól - ahogy te is utaltál erre.
    Azt meg te is tudod, hogy önmagában nem biztos, hogy sokat jelent, hogy egy hangdoboz 8, 6 vagy 4 ohmosnak van titulálva, sokszor egy 8 és egy 4 ohmos impedanciamenete alig különbözik (más esetekben meg persze nagyon is különbözik), meg kell nézni a hangdoboz mért impedanciagörbéjét. Ezzel együtt, a Marantz megeszi reggelire a CAV impedanciáját, - akár "hőmérsékletileg" is, ha van helye szellőzni, és mint írtad, van. A döntésed nem kell ezen múljon, a PM7200 van olyan izmos, hogy a CAV által tanúsított impedanciából kettőt a hóna alá vesz, egyet a fogai közé, és úgy járja a csűrdöngölőt, mint Kinizsi Pál a törökökkel.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz r4z #36384 üzenetére

    Ha van kedved (engem biztos hogy érdekelne), próbálj majd beszámolni részletesebben is, hogy milyennek hallod. Mintha egy hifi szaklapba írnál tesztet róla.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Zull #36395 üzenetére

    Egyrészt igaza van andorrának, a kábelműfaj a legszubjektívabb-legrendszerfüggőbb, tehát érdemes a végére hagyni az azzal való kísérletezést, főleg, mivel a rendszer tónusának utóhangolására is alkalmas. Másrészt azért a kábelek terén is vannak "abszolút" igazságok, ott is lehet előre tanácsot adni, bár Magyarországon ma ez amiatt is nehezebb, hogy kicsi a választék. Azt mindenképpen javaslom, hogy az itthon is kapható típusok közül, a rendszeredre értelmesen vonatkoztatható árkereten belül és az általam már sokszor próbált-megismert márkák közül mindenképpen érdemes az alábbiakra odafigyelned: HiVox. Alisca Orange, QED, Audioquest, Kimber, Van den Hul, Cambridge Audio... (Más érdemleges márkák is vannak, amelyeket majd mások ajánlanak esetleg, illetve tudnék mondani márkákat, amelyek közül lehetőleg ne válogass, de ezt majd ha odaérünk és szükséges.) A többi említetthez képest szélesebb konstrukciós skálát képviselő Audioquest kivételével ezen cégek márkán belüli különféle kábeltípusainak viszonylag hasonló hangképük, hangminőség-felfogásuk van, tehát a választás valamelyest arról is szól, hogy melyik márka hangminőségfelfogása illik legjobban az ízlésedhez, a rendszeredhez.
    Én, bármely (interkonnekt vagy hangdoboz) kábelvásárlásaimkor, mindig az Alisca Orange-nál kötöttem ki, mint ízlésemnek leginkább megfelelő, és általam legjobb ár-érték arányúnak ítélt kábeleknél, de természetesen, ezek sajátos hangzásvilágát sem mindenki kedveli. Tehát különösen fontos a tapasztalatszerzés, és a kábeleknél könnyen megoldható, hogy a letétbe helyezett vételáruk ellenében kölcsönbe hazacipelgesd őket, és egy-két napig próbálgasd, és azután dönts, ha már öt-hat típust, öt-hat különböző felfogást megismertél a saját rendszeredben, a saját zeneszobádban. Egyébként jellemző eltérés van a sodrott és a tömör eres konstrukciójú kábelek hangja között, persze ez alól is vannak kivételek. (Én tömör vallású vagyok. :) )

    Állványokat én mindig magamnak csináltam, elég sok pénz megtakarítható így, szerintem erősen megközelítve a gyári termékek minőségét. Mindenesetre a gyáriak közül, adott pénzkereten belül a Söund Arts termékei "adják magukat", elég kiszámíthatóan jó ár-érték aránnyal, és nem szélsőséges hangképpel.
    Házilagos, olcsó konstrukcióra saját példám: három darab menetes szár, legalább három polc, lehetőleg MDF-ből (vagy ha olcsóbb a cél akkor pozdorjalapból), három lyuk fúrva a polcokba a megfelelő helyen, majd alul-fölül alátéttel-csavarral rögzítve a polc a menetes szárra (az alátét és a polc közé rezgéscsökkentő anyagot, például kordbársonyt érdemes beszorítani). Alulra kis bemélyedés fúrva a menetes szárba, oda fémtüske illesztve. Ez egy példa a fusimunkához, ha ilyesmire szánnád magad. Nálam bevált.

    (#36391) failed Egyik se! (Bár a Technics 10ezerért elég olcsó, tehát annyiért esetleg még meg is érheti...)
    Miért házimozi erősítők között válogatsz? Mi sztereó erősítőt ajánlunk, ennyi pénzből régebbi Denon, NAD, Marantz, Cambridge Audio, Proton, Tangent, Yamaha, Luxman... erősítőt találsz legnagyobb eséllyel, ami érdemleges (esetleg az Onkyo és a Pioneer bizonyos típusai is szóbajöhetnek ebben az olcsó szegmensben, ha minden kötél szakad). Ezek, és általában a sztereó erősítők között keress, ha találsz, kérdezz újra.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz mp54 #36424 üzenetére

    Megoldásként javaslom, hogy kezdj el olyan hangfelvételeket is hallgatni, amelyeken nem csak három, hanem több hangszer is játszik. :B :Y

    Komolyra fordítva a szót:
    Szétszedés mélkül nem igazán tudsz megbizonyosodni, legfeljebb esetleg sejtéseket szerezni ha eljátszadozol a hangdobozok póluscserés bekötésével és úgy hallgatgatod. Mindazonáltal, ha nem csak kétoldalról hanem középről is szól a hang, illetve ha nem csak középről hanem kétoldalról is szól a hang, akkor valószínűleg nincs ilyen elkötésből eredő probléma, hanem inkább a Pioneer és a Cobalt együttműködése hoz létre ilyen kissé üres teret - ami persze valószínűleg nem ennyire vészes, mint ahogy leírod, inkább lehet hogy túl szigorú vagy a rendszerhez.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz M_AND_Ms #36427 üzenetére

    Ez egy "középarányos" tónusú erősítő, nem szól csúnyán, ereje is van elég, tehát bármely jó hangdobozzal rendesen elmuzsikál, nem kell "hozzá" ajánlani.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz M_AND_Ms #36430 üzenetére

    Minőségben kismértékben felfelé, de inkább csak oldalra, hangjellegben nagyobb mértékben az amerikai stílus felé az angol iskola felől. Játéknak tapasztalatszerzésnek biztos érdekes lenne, de minek. Ellenben a t-bali által kigyújtögetett példányokkal egészen jó zenélést tudna csapni a rendszered, egyik jobb mint a másik, szinte nem is tudnék választani lözülük, egyiket ezért, másikat azért... - mindhárom kéne és váltogatnám őket. Némelyik már elő is kerülgetett itt az utóbbi két hétben ajánlatként.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz M_AND_Ms #36436 üzenetére

    Igen, a JBL, Infinity, Polk, ezek a legtipikusabb példák a széles körben ismert márkák közül. Erőteljesebb, sávszélesebb, fémesebb hangzás, néha kicsit puffogós is lehet az alsóbb árkategóriában.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz mp54 #36446 üzenetére

    "Sok teret kihallunk, de még nem eleget! Mindenki hozzon még egy teret!..." :B

    Akkor nyilván tényleg érdemes lehet belekukkantani a hangdobozba, hátha el van kötve valami, ámbár nem hiszem. A szűk keresztmetszetet a Pioneer és/vagy a CAT7 jelentheti igazándiból. Először kábelcsereberével próbálkoznék, a CAT7 szerintem csak szükségmegoldásnak jó, és esetleg nagy szerepet játszhat a tér kiüresítésében. Gondolom a Valhallával nagy baj nem lehet, bár azt még nem volt alkalmam hallgatni, - csak a Nordost Valhallát, de az ugyebár nem a mi pénztárcánk szintje...

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Tonyo #36451 üzenetére

    Igaz, de a kábellel könnyebben tud kísérletezni, könnyebben össze tudja hasonlítgatni más kábeleket hazavive, aztán ha megtartja (vagy cserélné) a CAV-ot, szerintem akkor érdemesebb áttérni a forrásra, amelynek a CD-n mutatott hangminőségét már a belépő kategóriás CD-játszók is elérik-meghaladják.
    Szerk.: Illetve Nebuló révén a jelek szerint a forrással is könnyen tud egy kísérletet tenni. :)

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Tonyo #36465 üzenetére

    Szerintem a típusaik kb. fele épp az ellenkezője tónusú, a másik fele pedig mélyben és magasban is erőteljes, de semmiképpen sem vékony és magasbahúzó, illetve amennyire magasba húzó, annyira mélybe is, így aztán egyszerre dinamikusan erőteljesek és informatívak is az ilyen típusaik, mint például Tamoo (ex)Myotisa is. A nekem levő erősítótípusuk kifejezetten "antimagasbahúzó" karakter, a CD-játszótípusuk pedig mélyben és magasban is kiterjedt karakter.
    Úgyhogy megverlek. :)

  • #71562240

    törölt tag

    válasz failed #36480 üzenetére

    Keress Cambridge Audio, Denon, NAD, Marantz, Proton, Tangent, Luxman... SZTEREÓ erősítőket.
    Az Onkyo-kra vonatkozó kérdésed valóban túl általános, megfoghatatlan, és még ha megfogható is valamennyire, a mi "megfogásunk" a sztereó erősítőikre tud vonatkozni, nem a házimozira. Korrekt cég, korrekt készülékekkel, a nagy japán gyártók közül azok közé tartozik, akiknek a hangminőség is fontos szokott lenni, és ha van saját jellegzetességük, akkor az körülbelül a visszafogott-nyugodt hangzás és az unalmas-mosott hangzás közötti határvonalon való egyensúlyozás, de természetesen ez alól is számos kivétel van a konkrét készülékeket tekintve, sokszor például kifejezetten dinamikus-csilingelő hangú a hangjuk, de akkor is inkább lágy, mintsem fémes. Nem áll messze a Denonok jellemző karakterétől az Onkyo-é.

    (#36484) failed "egy házimozi erősítő egy az egyben levágja a csatornák alját, és csak a sub-ra enged mélyet? Illetve nincs egyszerű stereo az ilyen erősítőkön?" Hogy micsoda?! Már miért vágná le eleve? (Kivéve, ha egy ilyesmire egyáltalán képes készüléken így állítod be, valami extrém okból.) Van "egyszerű sztereó" a HM erősítőkön is, egyrészt úgy, hogy egyszerűen sztereó módban két hangdobozt kötsz rájuk, másrészt a sztereó üzemmódra vonatkozólag az igényesebb típusaikon van afféle "pure direct" funkció, ami arra szolgál, hogy a hangminőség érdekében a hangjel kikerüljön minden felesleges manipuláló áramkört. De mi itt lehetőleg sztereó erősítőkkel foglalkozunk, tehát erre a kérdésedre "nem is válaszoltam".

    (#36485) Peetta14 Lásd a fenti első bekezdés első mondatát a mi szemléletünkről, a leginkább esélyes márkákról, amelyek felé indulhatsz. A magasabb árkereted miatt persze bővebb is lehet a márkák listája, Keress, találj, kérdezz. Amely erősítő zenén jól szól, az filmen is jól szól, fordítva ez nem feltétlen igaz. Mi itt sztereó erősítőket ajánlunk, mert ez hifi topik, itt a zenei hangminőség a cél.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #10726912 #36488 üzenetére

    Logikusan én is azt gondolnám, hogy a vágás-szűrés lehetősége felől érdeklődött volna a kolléga, de a megfogalmazása szerint a kérdése arra utalt, hogy a HM erősítők eleve levágják a nem szub csatornák alját, ami ugyebár értelemetlenség lenne. Az meg egy más kérdés, hogy én még az ilyen sokcsatornás vágásra-szűrésre képes típusoknál sem alkalmaznám sose ezt a fajta vágást-szűrést, az biztos. No meg nem is használok házimozi erősítőt...

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz KisTücsök #36492 üzenetére

    A múlt hét folyamán már a megírt szövegek szerkesztgetése-alakítgatása, összepasszítgatása, átpofozgatása folyt, de akut időhiány miatt inkább csak elvileg történt mindez (no meg a hóvihar is megakasztotta néhány napra a haladást, valamint a nemzetközi helyzet is erősen fokozódott, lásd például Korea, Ciprus...). Ám ezen a héten több idő jut erre, úgyhogy e héten kész lesz a fórum elé tárható állapota, ezt ünnepélyesen meg merem ígérni a Szerkesztőbizottság nevében. Úgyhogy szavazzatok ránk bizalommal, ("Beváltjuk minden reményed...") aztán majd a választások után letagadom, hogy mit ígértünk. Sőt, inkább azt fogom mondani, hogy már régóta ott van az az első hozzászólás, csak nem vagytok hajlandóak ezt elismerni. (És különben is, mi ez a tücsökciripelés?!?!?! :Y )

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz KisTücsök #36498 üzenetére

    Miért kellett volna másképp fogalmaznod? Egyértelmű volt elsőre is, nincs miért exkuzálni.

    Egyébként pedig számon is kérheti bárki, aki akarja, azzal sincs gond természetesen. (Ámbár az ilyesmit inkább egy Tigerhuhhh-nak javaslom, mint egy KisTücsöknek, mert azért egy kistigrisre sokkal nehezebb úgymond "véletlenségből" (ééérteeed, úgymond "véletlenségből") rátaposni, mint egy pimaszul ciripelő kekeckedő kistücsökre, no és a taposásnak is más lesz a következménye... :Y :Y :Y Ezt Micimackó is megmondhassa, hogy így van filozófiailag.)

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Alpee #36500 üzenetére

    Minek keresnél szétszedés nélküli megoldást, így is úgyis szét kell szedned, hiszen másképp nem tudod megjavítani, akkor meg már miért ne néznél bele mindkettőbe, hogy ezen a hibán kívül mindegyikben minden a helyén van-e. Mindenképpen meg kell belül csinálnod az átkötést (lehet, hogy papucsos csatlakozó van, és akkor forrasztani sem kell, csak átdugni), mert az nem megoldás, hogy fordítva jumperezed a hibásat.

    De legalább most meg fog szűnni az a helyzet, amit a hangdoboz érkezésekor éreztél, hogy nem voltál teljesen elégedett, egy kicsit többet vártál a rendszertől. Most megkapod az elvárt többletet, ha megjavítottad, ez nekem is megnyugtató lesz, ha már egyszer "rábeszéltelek" a típusra. Mindazonáltal egy Revolvertől elég meglepő egy ilyen gagyi hiba, lehet hogy az előző gazdája belenyúlt, esetleg átvezetékezte.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz mp54 #36503 üzenetére

    A hangdoboz dobozteste természetesen nem szedhető szét, mert az csapolva, eresztve, ragasztva van, ártana is a hangjának, ha csavarok lennének benne. A hangszórókat és a váltópanelt kell kiszedni a szereléshez, a Cobalt Jubilee-den a váltópanel és a hangszórók is simán kicsavarozhatóak (éppenséggel megeshet, hogy a magassugárzó egyúttal ragasztva is van egy hátsó panelhez, akkor ne erőltesd feltétlenül, inkább férjél hozzá a dobozon belülről), és a munka végén okosan visszacsavarozhatóak, vigyázva a rezgéscsökkentő-hermetizáló alátétre. Jelölve szoktak lenni a váltó és a hangszórókosarak csatlakozóinál a helyes polaritások (plusz-minusz jel vagy színkód), azt kell ellenőrizni, végigkövetve az egyes vezetékek útját. Ha pedig az ember a hangdoboz belsejében akar matatni, azt praktikusan a mélyhangszóró nyílásán keresztül teszi.

    Hidd el, képes vagy minőségi forrasztásra, bízz magadban, higgy benne, menni fog, meg tudod csinálni, érezd az erőt...!!!
    Alapesetben úgy kell minőségi forrasztani, hogy a forrasztandó végeket stabilan összefogjuk, a forrasztópákát hozzájuk nyomjuk egészen addig, amíg az anyagok fel nem melegszenek annyira, hogy a lágyforrasz rájuk olvad. Tehát nem a forraasztópákára kell ráolvaasztani az ónt és onnan a vezetékre, hanem egyből a vezetékre olvadjon, mikor már elég meleg. Megkönnyítheti a műveletet, ha az összeforrasztandó végekre előre felviszel egy kis lágyforraszt, de ha meg tudod enélkül csinálni, akkor inkább szűzen nyomd egymáshoz a forrasztandó végeket, úgy hogy egyértelműen azok nyomódjanak egymáshoz, ne a forrasz a forraszhoz.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz andorra #36505 üzenetére

    Éltek az erdőben az állatok nagy boldogságban. Minden héten egyszer összegyűltek megtanácskozni ügyes-bajos dolgaikat (ezt ők úgy mondták, hogy fórumot tartottak, egyszerűbben mondva fórumoztak), és mindig türelmesen, illedelmesen, csendben várták az első hozzászólást, amelynek joga természetesen a bölcs baglyot illette meg. Egyszer azonban, hogy-hogy nem, érkezett az állatsereglethez egy rikító zöld tollazatú, sárgacsőrű, páváskodó papagáj, aki a legfelső ágon illegette magát, és folyton gúnyosan közbeszólogatott, ha a bagoly egy kicsit kivárt az első hozzászólással, mert alaposan meg akarta fontolni, hogyan tálalja a hallgatóságnak a nagy horderejű problémákat. Na ennek az izgága papagájnak rövid úton kitekerték a nyakát, hogy azóta is csak lifeg a feje jobbra-balra, ha fújja a szél. Azóta boldogan élnek, míg meg nem hallnak - egy újabb papagájt (vagy parlamenti papagájkommandót).

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Alpee #36508 üzenetére

    "Szétszedéstől egy picit idegenkedek..." Márpedig egy rendes audiofil, ha beszerez egy készüléket, első dolga, hogy szétszereli és belekíváncsiskodik, meggyönyörködi, elnézegeti, hogy mi van belül. Aztán a gyönyörködés után megnézi, hogy mit lehet rajta modifikálni. :D

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #71562240 #36509 üzenetére

    Azt elfelejtettem megírni, hogy ebbe a mesébe a bölcs bagoly természetesen a barátságosan integető, parabolaantenna-fülű medve alteregójaként került bele, a hagyományőrzés kedvéért.
    Szökőkút Jani

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Ribi #36515 üzenetére

    Szerintem egy rendes fórumozó nem igyekszik teljesen komolyan venni és komolyan reagálni egy olyan "hozzászólásra", amely a szövegének tartalmi és formai jegyei alapján is jól láthatóan szándékosan groteszk, szatírikus, nonszensz elemekkel tarkított, ráadásul mindemellett külön emotikon is jelzi a lezárásaként, hogy mennyire veendő komolyan. :Y Ennyi erővel az előző "hozzászólásom" alapján andorra feljelenthetne, hogy le akarom gyilkolni. Vagy korábbi "szövegem" alapján KisTücsök ugyanezért.

    "...először meghallgatja hogy milyen, csak hogy a szubjektivitás ne szóljon közbe." Ezt nem értem mit jelent.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    A nemzet blahalujzája.

    (#36517) andorra A JVC elég jóféle a maga műfajában - azt érdemes javíttatni, csak nem tudom hol érdemes.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Ribi #36520 üzenetére

    Így már értem a szubjektivitásos mondatot, amit nem értettem.

    A félreértésekkel kapcsolatban:
    A zavart ilyenkor az okozza, hogy én ahhoz képest fogalmazok, amihez a címzettel folytatni szokott kommunikációmban hozzászoktam, és ilyenkor elfelejtem figyelembe venni, hogy ha éppen nem privátban beszélek az illetővel, hanem itt a fórumon, akkor mások is olvassák, és mások is indíttatva érzik magukat, hogy értelmezzék az adott szöveget, de ők már a saját értelmezési mezejükben. Ha félreértés van, akkor szinte mindig a külső, harmadik fél érti félre a szöveget, nem pedig az, akinek címzem. A címzett jellemzően csak azon esetekben ért félre, ha az illető eleve a notórius "félreértők" közül való, és én nem ehhez alkalmazkodva írok neki, illetve ha először kommunikálok az illetővel és még nem alakult ki az ismeretanyagom, hogy mire számíthatok tőle, mik az ő értelmezési módszerei. Az általad most félreértett konkrét példát tekintve: Alpeeval mintegy egy év óta több-kevesebb rendszerességgel kommunikálok privátban, értjük egymást félszavakból is. Az általam a te félreértésed kapcsán felhozott extrém példákat véve: Andorrával itt a fórumon szoktunk évődni-jópofizni, privátban általában komoly témákról komolyan szoktunk beszélgetni, KisTücsökkel kapcsolatban pedig kipróbáltam, hogy adott esetben, szükség esetén alkalmas lenne-e a mostanában hosszasan eltűnőben levő Lancerboy kolléga helyébe lépni poénkodásban.

    (#36519) kukulec
    Több évtizedes múltjával a What Hi-Fi a világszinten legismertebb, legősibb 6-8 hifi szaklap/folyóirat közé tartozik, ezek között azonban mégis kissé könnyűsúlyúbbnak számít, vegyesebb megítéléssel. Ennek ellenére mindig is hivatkozási alapnak számított, okkal, megérdemelten, lehet adni a szerzői többségének véleményére - természetesen figyelembe véve, hogy szubjektív a műfaj, a hifiben mindig minden vitatott, minden véleménynek meg lehet találni az ellentét is.
    Az általad linkelt két erősítő a jó ár-értékű erősítők közé tartozik, sok mindenben hasonló a zenei filozófiájuk (és a cégeiknek is), de persze jelentősen különbözik is a hangjuk. Mindkettővel viszonylag tisztán és szépen szólna a BX2, a Marantz inkább lágyítaná, szépítené a hangdoboz hangját, a Yamaha pedig több dinamikát, erőt tudna kihozni a nem túl nagy méretű dobozokból. És persze még sok alternatíva is szóbajöhet, ha kutatgatsz, mp54-nek pedig nem ezekkel a készülékekkel volt baja, hanem arra utalt, hogy használt készüléket vásárolva ugyanannyi pénzből magasabb hangminőségkategóriákba juthat az ember.

    (#36523) benedekco Ha már itt tartunk: a "Pana(Technics)" lemezjátszó is gyenge láncszem, csak a konzum szférában számított legfeljebb jónak, de nem jó.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz andorra #36527 üzenetére

    Tudom, tudom, természetesen elvileg nálam sem hifi kategória, de azért az a magnó van annyira komoly eszköz (persze csak ahogy én is írtam: a maga műfajában), hogy arról én nem mondanék le egykönnyen.
    Nekem ugyebár anyagi okokból hosszú időn át volt valamilyen kazettás magnóm, kazettára vettem fel azokat a zenéket, amiket nem volt pénzem-lehetőségem megvenni lemezen vagy CD-n. Az MP3 éra beköszöntével most már csak egy Sony walkman-em maradt a kazettás korszakból, de mivel azt tapasztalom, hogy a walkman-emről, a pocsék kompakt kazettás technológiáról sokkal hallgathatóbban szól a zene, mint a legjobb iAudio MP3/MP4 lejátszóról, még ma sem parentálom el eleve a kazettás magnót, mindenféle korlátai és ostobaságai ellenére sem. (És persze van rengeteg olyan zeném kazettán, amihez fene tudja, hogy hozzájutok-e valaha más formában.) Szóval én megjavíttatnám azt a JVC-t, ha nem túl drága a javítás.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz r4z #36530 üzenetére

    No éppen azért írtam az iAudio-t példaként, mert az a márka és a készülékei a hordozható digitális lejátszók egyik legnagyobb presztizsű élvonalát jelentik, tehát afféle etalon szerepet betöltőként említettem, amit az okostelefonok általában csak megközelítenek adott árkategóriákban. Az iAudio a hordozható médialejátszók egyik "high-end" márkája.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz andorra #36533 üzenetére

    FLAC huszárokkal nem állok szóba...

    Egyszer a FLAC huszár papagáj ott fenn a legfelső ágon, ahonnan riogatni szokta a jónépet, felvette a nyakszuszpenzorát és a szárnypáncéljait, de azok meg olyan nehezek voltak, hogy a papagáj azonmód páncélostul-nyakszuszpenzorostul úgy lebucskázott a talajba, úgy beleszorult a feje a sziklába, hogy aztán állatmeséből növénymesévé változott:
    Hívta Bogárka a tarka macskát.
    Macska húzta Bogárkát,
    Bogárka húzta unokát,
    unoka húzta anyókát,
    anyóka húzta apókát,
    apóka húzta a papagájrépát -
    húzták-húzták, ráncigálták, de hiába – nem mozdult a papagájrépa.
    raszkaz - Janukovics L. Fontainev

    (#36537) KisTücsök Mi lesz, imádkozó sáska? :Y (Adok kölcsön néhányezer hozzászólást, úgyis zavar ez a PH! addikt titulus, szivesebben lennék őstag.)

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz r4z #36542 üzenetére

    Úgy, úgy! Nem is kell a hullámvonal, az egyenlőségjel önmagában pontos és elég. A Cowon tulajdonképpen a cég neve, eleinte a termékek márkaneve is Cowon iAudio volt, de aztán a Cowon egyre inkább lemaradt, és egyre inkább önálló az iAudio mint a Cowon termékek márkaneve. Az a zavaró, hogy azt elég fakultatívan szokták megválasztani, hogy a termékre mit írnak rá a kettő közül vagy éppen a kettőt együtt.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz W1 #36547 üzenetére

    Szia!
    Hát nem a "kihagyott y" miatt "szólt be" szegény.
    A hozzászólásod az internetes fórumozás gyermekbetegségeinek állatorvosi lova, nehezen hiszem el, hogy nem valami beugratós szándékú paródia. A megfogalmazások mikéntje, a gépelés mikéntje, a végletekig korlátozott módban beszélés keverése a "szubargóval", és társítva mindez egy nyelvileg és tartalmilag is zagyvalék, össze nem álló közlési csapongással, "bravúros" teljesítmény.
    A mondandód és kérdéseid részleteit én biztos hogy nem értem, ami "lényeget" sikerült belőle kihüvelyeznem, annak alapján én is csak azt tudom mondani, amit nebuló kolléga (egyébként segítő szándékú és kedvesen barátságos hozzászólásában), hogy vegyél egy másik tescós-yamadás 5.1-et és kész, oly mindegy, valamint hogy erre nem ez az illetékes topik, hanem vannak e célra multimédiás, házimozis topikok, ott jobban tudnak segíteni, ha van mit. Az első hozzászólásod teljes kilátástalanságos értelmetlensége ellenére is neki akartam állni, hogy beszélgessünk, hátha eljutunk valahova hifis szemszögből szemlélve, de ezen hozzászólásod alapján inkább letettem a szándékomról.
    Ez vagy paródia, vagy nagyon hozzá lehetsz szokva, hogy (amint mondani szokás) más faszával verd a csalánt, de mivel néhány hónappal ezelőtt a fejhallgatós topikban közel sem ilyen szétszórt módon és hangvételben írtál és kértél (és kaptál) segítséget, inkább azt gondolom, hogy éppen be vagy rúgva, javaslom gyere vissza, ha kijózanodtál és összeszedted magad és a gondolataid.
    Szivesen.

    Illetve hozzáteszem, 10-15 "kilóból" még használtan se lehet olyasmihez hozzájutni, ami hangberendezésnek nevezhető, és egy hifi témájú topikban értelmezhető lenne.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz W1 #36550 üzenetére

    Olvasd el még az utolsó, utólagosan beillesztett mondatomat is, hátha tudsz rajta gondolkozni, hogy ha valamiféle hifi jellegűnek nevezhető hangberendezést akarsz összeszedni (amiben mi tudnánk segíteni), ahhoz legalább egy 30ezer forintra szükség lenne, használt készülékeket vásárolva, illetve pontosítandó lenne, hogy abba a rendszerbe semmi sem férne bele az előző készülékedből annak alacsony színvonala miatt - tehát az a mélynyomó sem.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Ribi #36562 üzenetére

    A leválasztó trafó a jelkondícionálók egyik fajtája a hifiben.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Ribi #36584 üzenetére

    Ahogy blattida is írja, a kérdéseid azt jelzik, hogy kevés gyakorlati tapasztalatod lehet ezekről a dolgokról a hifiben, és ezért készpénznek veszel olyan elektronikai elveket, amelyek a hifiben nem úgy működnek, mint ahogy az elv alapján várná az ember. Kiindulópontként szerintem érdemes azt a szemléletet tudatosítani magadban, hogy a hifiben minden hat a hangminőségre, olyan dolgok is hatnak a hangminőségre, amire az egyszeri ember (vagy az egyszeri elektromérnök) csak a fejét csóválja, - én ezt úgy fogalmazom meg, hogy a hifiben sincs "ingyenleves", bármilyen beépített alkatrész bármilyen pozitív hatásáért fizetned kell a hangminőségre gyakorolt negatív hatásában. Alkatrészek nem azért vannak a hifi készülékekben, mert az alkatrész jó dolog, hanem "kényszerből". Alkatrészek nélkül nem tudnánk olyan módon kezelni a zenei jelet, hogy az végül kijöjjön a hangszórókból olyan hangrezgések formájában, amely többé-kevésbé hasonlít az eredeti zenére. Az ideális hifi készülékben nulla alkatrész van, mivel a nulla alkatrész nem rontja a hangot. Ellenben minden beépített alkatrész óhatatlanul rontja a hangot, hát még ha a jelútban van az alkatrész. A hifi kategóriájú készülékek tele vannak alkatrésszel, ellenben az audiofil kategóriájú készülékek (amelyeknél ugyebár fontos a jó ár-érték arány), általában alig néhány alkatrészt tartalmaznak, és jellemzően csak a high-end kategória szintjén jönnek vissza a sokalkatrészes konstrukciójú készülékek, mert azon a szinten semmi se drága, ott mindenre kitalálnak valami áramkört, és azon áramkör negatívumainak ellensúlyozására egy másik áramkört, az ellen egy harmadikat, és így tovább, amíg enfarkába harap a tervező. Ha egy audiofil kategóriájú készüléket megnyitsz, akkor szinte biztos, hogy a belsejében csak egy nagy ürességet találsz, és megkérded, hogy mi a fasz került ebben a semmiben ilyen sokba?! Az értő fül, amikor meghallgatja a készüléket, akkor hallja, hogy miért kerül olyan sokba a semmi, éppenséggel azért, mert sikerült az audiofil szemléletű tervezőnek olyan kapcsolásokat, olyan áramköröket tervezni-alkalmazni, hogy a lehető legkevesebb alkatrész beépítése útján láthassa el a készülék a lehető legoptimálisabban a feladatát. A hifiben nincs megoldás, csak a különféle kompromisszumok közötti választások vannak. Ilyen kompromisszum a hálózati jelkondícionálók, tápszűrők alkalmazása vagy nem alkalmazása is. Nincs "ingyenleves", nincs megoldás, csak kompromisszumok.
    Neked meglepő, amit blattida magyaráz, de a hifisták körében régi tapasztalat, hogy a hálózati jelkondícionálók terén sem csak az iskolás elektronikai képletek határozzák meg a hatásmechanizmusokat, hanem egyéb, részben ismert, részben nem ismert okok miatt a hálózati jelkondícionáló szűrőknek is, mint minden beépített alkatrésznek, negatív hatásuk (is) van a hangminőségre. Az egyszeri mérnök azt gondolja-mondja amit te is, hogy a rádiófrekvenciás zavarszűrőnek, ami ugyebár nagyfrekvencián dolgozik, semmi zavaró befolyása nem lehet a hálózati áram 50 (100) Hertzére, hogy is lehetne befolyása, nosza, alkalmazzunk hálózati jelkondícionálót. Csakhogy a sok hibbant audiofil pedig lépten-nyomon tapasztalja (hallja!), hogy bizony nagyon is van hatása arra az 50 (100) Hertzre is, és minden hálózati jelkondícionálóra igaz, hogy a zavarszűrésnek köszönhető pozítív hangminőségi hatásuk mellett többé vagy kevésbé, de "megdöglesztik", érdesebbé teszik, gépiesebbé teszik, ványadtabbá teszik... a hangot, és ezek a negatív hatások közel sem annak köszönhetők, hogy csalóka módon a zavarmentes jeleket halljuk rosszabbnak a szokatlan zavarmentesség miatt, hanem arról, hogy nincs ingyenleves, minden beépített alkatrész ront a hangminőségen, főleg ha a jelútban van, de akkor is, ha valami kiegészítő áramkör. Így aztán a hibbant audiofilek a saját egyedi hangberendezésük és az egyedi lakóhelyükön levő elektromos hálózat viselkedésének függvényében kísérleti, tapasztalati (azaz meghallgatásos) úton döntik el maguknak, hogy őszerintük őnáluk a hálózati jelkondícionálóknak inkább az előnyei vagy inkább a hátrányai dominálnak, ergo alkalmaznak-e ilyet a hangberendezésükhöz vagy nem alkalmaznak.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz ozzy711 #36552 üzenetére

    Egy apró adalék az esti-nappali zenehallgatás témához. A zenehallgató-szobánk elsötétítése ugyebár régi, elterjedt audiofil módszer ahhoz, hogy "javítsuk a hangminőséget", ehhez hasonló hatású a szem behunyása is. Darvas László, a néhai, nagyhírű Hi-Fi Magazin nagyhírű vezetője, miután sok éven keresztül természetszerűleg a sötétben való (és szembehunyásos) zenehallgatás mellett tette le a voksát, egyszer Saulusból Paulussá változott a damaszkuszi úton, azaz megváltoztatta a véleményét, és attól fogva este is mindig úgy hallgatott zenét, hogy a lehető összes lámpát felkapcsolta, mert akkortól kezdve úgy hallotta jobbnak a hangminőséget, ha égtek a lámpák.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz bajnokpityu #36595 üzenetére

    No igen, ő is elmélkedett azon, hogy csak az ő tapasztalata-véleménye változott-e meg, vagy ennek a változásnak voltak-e olyan okai, amelyek a hangberendezésének változásaiban eredeztethetőek. A kérdés tehát az volt, hogy "abszolút érvényű-e" Darvas László zenehallgatási "megvilágosodása", vagy pedig a hangberendezésének és a környezetének bizonyos változásai esetleg visszavezetnék-e a zenehallgatás tekintetében a "sötétség útjára".
    Akkortájt én is vizsgálgattam magam, hogy az olvasott újságcikk hatására válok-e én is Saulusból Paulussá, azaz rá akarnék-e én is térni a villanyvilágításos módszerre, de nagy nehézségek árán én végül mindig arra jutottam, hogy maradok a "sötétség útján".

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz ozzy711 #36597 üzenetére

    Legutóbb a Hi-Fi Piacban összehasonlító tesztet írt a kismegszakítókról. A Merlin Gerin kb. a legjobban szerepelt.
    Korábban a Hi-Fi Magazinban is foglalkozott a témával.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz bajnokpityu #36604 üzenetére

    Még sose volt saját házam, lakásom, úgyhogy még nem volt alkalmam ilyesmivel kísérletezni, de amilyen keresztmetszeteket IC-knél, hangszórókábelnél képesek vagyunk alkalmazni, simán el tudom képzelni, hogy a hálózati áramnak jót tesz a 10mm2, főleg ha már a gerincvezetéktől tudja alkalmazni az ember családi házban. De nincs saját tapasztalatom, neked meg van. A színezés mértéke talán nem sokat függ a mérettől, de sajnos erről sincs saját tapasztalatom hálózati kábel ügyben. Ha lenne saját házam, biztos hogy próbálkoznék nagy keresztmetszetekkel, persze nem szokvány hálózati kábellel, hanem próbálnék jobb minőségűt alkalmazni.

  • #71562240

    törölt tag

    válasz A_ScHuLcZ #36614 üzenetére

    "Mit gondoltok, jól látom?"
    Nem akarok más nevében fogadatlanul nyilatkozni, de mégis okkal írom többes számban: mi a kérdésed kapcsán nem gondolunk itt semmit, két okból sem.
    1.; Az általad ránktestálni szándékozott feladat, miszerint döntsük el 150 kilométer távolságból azt, amit te helyben, a készüléket hallgatva nem tudsz eldönteni, az EZO TV illetékességébe tartozik, telefonálj oda, talán grátisz még a rontást és az átkot is leveszik a készülékedről, ha van rajta.
    2.; Amivel kezdted, igaz, sőt, biztos, hogy a kérdésed nem ide tartozik, ugyanis az általad használt készülékek nem hifi készülékek, és a mi fogalmaink szerint nem szólnak szépen, azaz nem az lenne a kérdés számunkra, hogy melyik szól szebben, hanem hogy melyik szól rondábban, ennek megállapítása ügyében pediglen lásd az első pontot.
    Mi tehát nem tudunk segíteni, mert az általad használt készülékkategóriával kapcsolatban nincsenek összegyűjtött tapasztalataink, ezektől eleve arisztokratikusan távoltartjuk magunkat. :)

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Pecc #36620 üzenetére

    Amit írtál, egyetlen mondata sem helytálló. Taglalom tételesen, rászánva a drága időmet, kisregény terjedelemben.

    "Ide tartozik ez is. Ez is hifi." Nem ide tartozik, ide az tartozik, hogy ez nem hifi, hanem hifiellenes, legalábbis az AIWA mindenképp. A Genius HT-3600 házimozi (egyúttal enyhén antihifi), saját topikkal, az AIWA pedig totálisan antihifi, külsőleg és belsőleg is, és szintén van az ilyesminek saját topikja, ahol értenek ezekhez.

    "Jól látod szerintem." Mit lát jól? Hogy az AIWA szépen szól? Nem látja jól, rondán szól. Hogy az AIWA szebben szól, mint a Genius? Nem látja jól, bár majdnem egyformán rondán szólnak, egyúttal az az AIWA biztos, hogy nem szól jobban mint a Genius, hanem akkor már inkább fordítva. A kolléga készülékei antihifi, hifiellenes "gonosz" ( :D ) készülékek, ebben a topikban nem érdemes ezt szépíteni, mert akkor máris nem hifi topik, hanem...

    "Még a mély sem fog elveszni szerintem, mert szvsz szeretnek kiemelni a panelok." A panel bazi merev betonfal, attól mert panel, nem emel ki semmit, ha már valamit, akkor legfeljebb a csörgő magasakat, ha nincs csillapítva. Hogy pedig egyébként mit emel ki, az az adott szoba akusztikai viszonyaitól függ, a panelságától nem függ, főleg nem hajlamos mélyeket kiemelni a panel attól, mert panel. (Életem során összesen mintegy két évtizedet laktam 8-féle panelban.)

    "Biztos, hogy jobb lesz a hang." Biztos hogy nem lesz jobb, legfeljebb más, de ha már valamelyik "jobb" tud lenni a kettő közül, az a Genius.

    "Egyszerűbb lett volna a regény helyett azt írnod, nem tudod." Közel sem írtam regényt, legfeljebb egy örkényi egypercest, ami egyébként arról szólt, hogy tudom. Nem csak azt tudom, amit a kérdező kérdezett, hanem azt is, amit szerintem tudnia érdemes neki is, ha már egy hifi topikban kérdezősködik.

    "Nem kellene elfordítani a topicot a high end irányába." Ez teljesen megalapozatlan demagógia, ez a topik olyannyira nincs elvive a high-end irányába, hogy igencsak ritkán esik benne high-endről szó.

    "Azért, mert jóformán csak olyan fórumtársak írnak ide, akik drágább cuccokon hallgatnak zenét és ismerik a szakirodalmat, az nem jelenti azt, hogy a "laikusok" nem olvasnak, nem keresnek itt választ hifis kérdéseikre." Ez megintcsak teljesen megalapozatlan demagógia, ha néha olvasnád is a topikot, láthatnád, hogy nap mint nap hány olyan emberkének segítünk, akik totállaikusként érkeznek ide, és 10-20ezer forintokért akarnak hifi készüléket venni. Én átlag heti 5-6 órát csak arra áldozok, hogy a topikban megjelenő laikus, pénztelen tanácskérőknek segítsek. És ami ebből a tevékenységből a topikban látható, az csak a jéghegy csúcsa, merthogy átlagban heti 2-3 teljesen újonc vagy kevéssé tapasztalt tanácskérő fordul hozzám a fórumbeli tanácskérése után privátban is, kifejezetten azzal a szöveggel, hogy hadd zaklasson privátban, mert tetszik neki és érti amit mondok. A kedvedért most összeszámoltam, az utóbbi bő két év alatt 132 személlyel alakult ki ilyen privát levelezésem, akik miután elolvasták a kérdéseikre a topikban a válaszokat, megkerestek privátban azzal, hogy hadd keresgessenek privátban, mert nagyon tetszik nekik, amit írtam nekik, többek között éppen az őszinteségem, a kifejtő jellegű fogalmazásmódom (lásd regényírás) és a szakértelmem miatt. Pedig a mostani kollégának sem azért írtam őszintén, hogy hátha ezzel szembesülve majd el kezd érdeklődni a hifi iránt, hanem mert a tények azok tények. A tényeket érdemes ismerni, gondolom én, akolléga pedig majd eldönti, hogy mit kezd velük. Vagy meghasonlik önmagával, vagy megkeresi azokat a topikokat, amelyeket említettem neki, és marad ezen az AIWA-Genius szinten. De ez a szint nem hi-fi, hanem low-fi vagy under-fi.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #71562240 #36627 üzenetére

    Hadd tegyek hozzá még valamit. Bizonyos értelemben a hifi talán éppen ott kezdődik, hogy az ilyen készülékekről, mint a tanácskérő fórumtárs által tulajdonolt AIWA, kimondjuk, hogy ez nem hifi. Talán érthetőbb, talán félreérthetőbb, ha azt mondom: amellett, hogy a hifista hallja is, hogy ez a készülék nem hifi, elég ha csak ránéz az ember, akár a készülékházra, de különösen a hangsugárzóira, mind az anyaghasználatot, mind a formavilágot tekintve már első pillantásra látszik, hogy ez a készülék "eleve" nem is lehet hifi, nem is készülhetett azzal a szándékkal, hogy hifi legyen, mert akkor nem így nézne ki. Már a kinézete (élén az értelmezhetetlen hangdobozkialakításával) "eleve" jelzi, hogy ez a készülék nem hifi, eleve nem is lehet hifi - amellett, hogy a hifista ezt hallja is, már ha képes még belehallgatni, azután, hogy ránézett. Annak ellenére, hogy megfelelő öniróniát alkalmazva, azt írtam a tanácskérő kollégának, hogy mi ezektől a készülékektől arisztokratikusan távoltartjuk magunkat, nincsenek ezekről tapasztalataink, én éppenséggel meg szoktam ezeket a készülékeket is hallgatni ("csukott szemmel"), és hát eddigi tapasztalataim szerint kivétel nélkül, konkrétan ezen AIWA esetében is olyan a hangjuk is, amilyen a kinézetük: minőségtelen és ízléstelen. A hifi márpedig éppenhogy minőség és ízlés, - nem is értelmezhető a hifi fogalma minőség és ízlés nélkül.
    A hecc kedvéért egy hasonlat, hátha kavics rámvet egy követ: az Élet és Irodalom című lap irodalmi vacsoráin nem Liptai Klaudia Álomnő című "regényéről" beszélgetünk, mert az se nem élet, se nem irodalom, illetve se nem minőség, se nem ízlés - de ettől még ne süssék rá a kívülállók, a kirakaton át bebámulók az ÉS irodalmi vacsoráira, hogy az "high-end".

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Pecc #36629 üzenetére

    High-fidelity = magas (hangzás)hűség. A probléma értelmezésében talán közelebb visz az eggyel későbbi - (#36628) kammerer - kiegészítő hozzászólásom, legalábbis remélem. Az az AIWA már eleve, a tervezési filozófiájából adódóan nem lehet hifi, nem arra készült, hogy hifi legyen, sőt (kicsit sarkítva) éppen antihifinek készült, és csak tervezési-gyártási hiba révén tudna hifi lenni, de nem tud. Már bocsánat azoktól, akiknek ez a lelkivilágába tapos.
    Ez nem véleménykülönbség szerintem, hanem ez már a ténykérdés szintje. Persze nehéz meghúzni a határt, hogy honnan hifi valami és honnan már nem, de ezen AIWA esetében ez nem lehet vitatéma, mert funkciószerűen azért készült, hogy ne legyen hifi, hogy azok vegyék meg, akik nem tudják mi a hifi (a népesség zöme).
    (Még ha benne is van a nevében, hogy hifi. :D )

    (#36633) Pecc "Értelek, viszont akkor fórumtársunkkal megbeszélhetitek ezt, mert ő a külleméről, kinézetről beszélt legfőképp." Na ez ugyebár megintcsak nem igaz.

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz bajnokpityu #36640 üzenetére

    Az nem jó, ha ő vonul el telefonálgatni, mert akkor csak egyszeresvak-teszt. :B

    [ Szerkesztve ]

  • #71562240

    törölt tag

    válasz Pecc #36629 üzenetére

    Erre elfelejtettem reagálni, pedig példaértékű.
    "Van a házimozis topicban is egy hasonlóan hozzáértő "szakértő" mindenre választ tudó fórumozó, vele össze lehetne kötni." Na a mondandómnak éppen az lett volna az egyik lényege, hogy ne jusson eszébe valakinek olyasmi, hogy engem házimozival, házimozi szakértéssel egy lapon emlegessen, amikor hifiről van szó. A mondandóm szempontjából a hifi és a házimozi (kis sarkítással) antagonisztikus viszonyban vannak, és ezt az antagonizmust érdemes érteni, ha hifiről beszélgetünk.

Új hozzászólás Aktív témák