Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Fr@nkieWilde #54382 üzenetére

    Windows 10: How to Turn off Hard Disk after Idle Time to save Battery
    HDDScan —► Idle Timer + Spindown / Spinup
    HotSwap / Hot Plug

    Már ha tényleg tartósan nem lesz használva a HDD - akkor mondjuk a PC-be tenni sem létszükséglet, mehetne pl. USB-s külső házba / dokkoló is akár és csak akkor venni elő, amikor szükség van rá - , máskülönben felesleges 10 percekre leállítani, meg amúgy is jobban preferálhatják a folyamatos üzemet mint a gyakori leállítást és indítást, + a villanyszámla sem igazán fog ettől csökkenni.

    [ Szerkesztve ]

  • Doky586

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz Fr@nkieWilde #54382 üzenetére

    "van-e lehetőség manuálisan leállítani windows 10 futása közben a 3,5" HDD-t?"

    Én inkább nem állítanám le. Az hogy 20 Ft-al csökken így a havi villanyszámlád, nem biztos hogy megéri az emiatti élettartam csökkenést bevállalni. Inkább menjen nonstop.. :U

    [ Szerkesztve ]

  • ricsip

    addikt

    válasz Fr@nkieWilde #54382 üzenetére

    A forgó merevlemezeknek több szintű energiatakarékossági üzemmódja is lehet (gyártófüggő, meg kell nézni a konkrét típus technikai leírásait, laikusnak pepecs munka és kínaiul fog szólni). Pl. van olyan köztes energiatakarékos üzemmód, amiből a lemez tizedmásodperc alatt vissza tud térni teljesen üzemkész módba, mert a tányér forgását nem befolyásolja. Ez mondjuk emiatt nem is számít annyira alacsony energiafelvételű állapotnak, azaz itt csekély az energia megtakarítási mérték. Cserébe a folyamatos használatot nem akasztja meg a sűrű váltogatás a 2 üzemmód között. A fejparkolás (miközben a tányér végig 100%-os fordulatszámon forog) pl. ilyen köztes takarékos üzemmód. De azért ez az územmód váltogatás is jár némi mechanikai igénybevétellel.

    A forgás leállítása teljesen (0-ra) pedig a legdrasztikusabb hatású a fogyasztásra. Cserébe az viseli meg a lemez mechanikáját is a legjobban, ha ez gyakran történik. A lemez legnagyobb áramfelvétele pedig éppen a felpörgés pár másodperces ideje alatt van. A már teljes fordulaton pörgő lemez alacsonyabb -folyamatos- áramfelvételű, mint a felpörgés ideje alatti pár másodperces nagy áramfelvétel.
    Továbbá a windows szeret folyton írkálni az összes elérhető lemezre. Akkor is, ha láthatólag a felhasználó nem is csinált azon a lemezen semmit, a rendszer mindenféle háttérben futó folyamatai mégis dolgoztatják szakaszosan. Ezért simán elő szokott fordulni, hogy a lemez pont elérte azt az időt, amióta a felhasználó v. a windows maga nem végzett rajta műveletet, ami miatt a windows kiadja a parancsot a lemez leállítására. Majd 3-5 másodperc múlva akar a windows megint írni/olvasni a lemezről. Ezért annak megint fel kell 100%-ra pörögnie, aztán rövid idő múlva megint leáll. Majd az egész folyamat kezdődik elölről.
    Egy 0-24ben futó asztali gép esetén windows alatt a túl erőszakosan beállított energiatakarékosság eredményeképpen történő akár napi több tucat - több száz felpörgés-leállítási ciklus lehet h. akár fél év - 1 év alatt is tönkreteheti az eszközt.
    Azért van a gusztustalanul sok feltételes mód a fenti mondatokban, mert lehet hogy nem így lesz, és a lemez bírni fogja évekig. Senki nem tudja megmondani. A gyártó sem!
    Nem éri meg ennyi minimális áramspórolásért kínozni 1 lemezt a teljes leállítással. A többi energiatakarékos módot nézném inkább meg.

    [ Szerkesztve ]

    -

Új hozzászólás Aktív témák