Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • DjTaRsY

    aktív tag

    válasz szazbolha #32049 üzenetére

    Csak így beleugrok a beszélgetésfolyamba, és beleugatok, de pár saját álláspontot elmondanék röviden a tervedhez. (a futopadon aerob sétálva van időm pötyögni)

    A centerek mtm elrendezése tudomásom szerint sokkal egyszerűbb okból alakult ki így, mégpedig azért, hogy így alacsony lehessen, elférjen a tv alatt/felett, két mélyözéppel kompenzálják a kompakt méretből adódó gyengébb mélyátvitelt, illetve, hogy az ocd-sek se kapjanak frászt, hogy nem szimmetrikus a rendszer. Jobb megoldás volna, ha a center is épp olyan, mint a frontok.

    Minél többet foglalatoskodok és tanulok a hangsugárzóépítés területén (és most kezdek magam is beérni hozzá, az egyetemen tanultak sokat hozzátesznek a miértek megértéséhez, más a rálátásom, szemléletem mint 10 évvel ezelőtt), annál inkább menekülnék attól, hogy kettőnél több hangszórót építsek egy dobozba. A több mélyközép alkalmazásában én nem látok mást a szemeim előtt, mint kézben tarthatatlan interferenciák, tranziensek tömkelegét. Feleslegesen, nem látok a mérleg másik oldalán előnyt. Ha nagyon két mélyközepet akarnék elképzelni a frontba, a másodikat akkor is azt csak 100Hz alatti frekvenciák átvitelének hangolása érdekében. De ezzel sem szívesen foglalkoznék, úgy gondolom a prioritásokat kéne rendben felállítani a tervezéskor, kivitelezéskor. Én előre tartok tőle, hogy hogy fog sikerülni az épp épülő kétutasomban a kívánt keresztezesi frekvencián illeszteni a domot a mélyközéppel, pedig előtte egyenként mérni isfogom a hangszórókat a dobozban. Nemhogy több mélyközepet nem raknék bele, de így is azon vagyok, hogy az előlapon jól pozícionáljam a hangszórókat es a doboz szélein is lekerekítésekkel hogy csökkentsem a diffrakciókat, miközben előre tudom, hogy a végső helyén a szekrények, fal jól bele fog ugatni a képbe. (ugyanitt 18as görbületi sugarú negyedkör marásra megoldást keresek.. :))
    Hiába ez "csak kéthangszórós" bassreflex rendszer, a másik amin nem tudok dűlőre jutni, hogy a reflexcsövet hogy hangoljam a mélyközéphez, relatív magas fs mellett, hogy találjam meg a jó pontot az átviteli karakterisztika, tranziens átvitel, terhelhetőség változásainak figyelembe vételével. De majd hallgatózok, mérek, próbálgatok. Meg majd segítséget kérek, ha oda jutok.

    Összességében tehát valahova oda akartam kilyukadni, hogy egy általad elképzelt összeállítású többhangszórós hangsugárzó akárhogy próbálod ésszerű keretek közt (befektetett tanulási, tervezési idő és eszköz ráfordítás pl) megtervezni, a végeredmény nem olyan lesz, amilyennek elképzelted, hanem amilyenre végülis sikerül (akár jól is sikerülhet). Minél mélyebbre ásod bele magad, annál reménytelenebbnek kéne tűnjön. Egy kéthangszórós kétutast megtervezni és megvalósítani tisztességesen van akkora lehetőség, mozgástér, hogy érdemes legyen inkább benne gondolkodni, még igy is tartalmaz bőven olyan buktatókat, amik arra vezethetnek, hogy a végeredmény mégse olyan legyen, amit elvártál tőle.

    Aztán lehet velem nem egyetérteni, illetve ha kell, kifejtem részletesebben mit miért gondolok igy. De jelenlegi ismereteim és korábbi es aktuális tapasztalataim alapján most ezt gondolom.

  • shalafi66

    veterán

    válasz szazbolha #32049 üzenetére

    A fektetett MTM center eleve hibás elképzelés, csak annyi volt az indok rá, hogy elfér a TV alatt. Nem működik. Sosem működött.

    Épp ezért jöttek rá pár éve, hogy eddig butaságot csináltak. :) És jött a nagy megvilágosodás.:DDD Vagy tíz év lemaradásban vannak. Legalább azóta mondom én is, hogy butaság.

    Nyilván a doboz hosszabb élére merőleges irányban nincs akkora probléma, a függőleges MTM vízszintesen, nagyobb szögekből is normálisan működik, a magashangszóróval szemben mérve, ha jól csinálják.

    #32050 szazbolha
    Ilyen távolságokról lesugározva a 2-3 és 6-7kHz-es frekvenciákat, garantált a zavarosság.
    Lemodellezhetem neked, de nem fogod látni a sűrű kioltásoktól a hangszórók frekvencia válaszát kb. A két magashsz meg eleve indokolhatatlan. Ezt még a középpontból, vagy valamelyik magashangszóróval szemből sem lehet normálisan megcsinálni.
    Háromutasként esetleg, kisebb középhangszórókkal, WWMTMWW alapon talán. Amilyen az első példa volt, amit mutattál. De a 2-3kHz-es váltás ott sem működne, csak jóval alacsonyabb elképzelhető.
    Nincs indok rá, hogy egy nagyobb méretű mélyközepet 6-7kHz-ig használj, ott már nem is működik olyan jól, még ha egyenletes a hangnyomás-fr. válasza, akkor sem, beszűkül az iránykarakter, kontrollálhatatlan a váltás, egyik pontból mérve jó, tíz fokkal arrébb már nem.
    Esetleg nagyobb távolságokról, kevésbé zavaró a sok hangszórós, magas hangsugárzó, mert ott kisebb szögekről hallgatod és egységesebb a hullámfront, a doboz leghosszabb külső méretének kétszerese talán elég lehet, de ellenőrizni kell.

    #32052 szazbolha
    Már írtam, csináld, amit szeretnél, mert erre az ötletre, eszmére, nem lehet megerősítő választ adni, műszaki szempontból előre borítékolhatók a problémák. :)

    Igazából normálisan tervezett hangváltóval, nagyon olcsó és problémás hangszórókból is lehet jó dolgokat készíteni. :) Azon múlik a legnagyobb része. Ezért nem értek egyet a százalékos felosztásoddal. :) A dobozt szándékosan úgysem rontod el nagyon, egy bizonyos felkészültség fölött, azt talán kár is nézni.

    A csöves erősítőknek ma már kevés hibája van. Ami van, ahhoz lehet alkalmazkodni a hangsugárzótervben. Nem helytálló ez a vélemény. :) Ma már sem a sávhatároltság, sem a magas THD nem jellemző feltétlenül, a THD arányok meg mindig jók voltak az A osztályú triódás kapcsolásoknál. :) Főleg páros számú felharmonikusokat termelt régen is, azok meg oktávval magasabb hangok. Azért tetszik valószínűleg.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

Új hozzászólás Aktív témák