Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Upo

    addikt

    válasz Krinyo #18 üzenetére

    Te is írod, hogy antenna fixet kellett volna javasolni az elégedetlenkedőknek. A neten megtalálható egy csomó antenna mod (fóliából vagy vezetékből) ami jelentősen javítja a vételt. Akkor miért az MTK hibája? Már van több "márkásabb" mtk telefon (xperia c, htc desire 310), érdekes módon nem jellemző a rossz gps rájuk. Inkább az a helyzet hogy az olcsó, igénytelen okostelóknak rossz a gps vétele, ezeknek szinte mindegyike az ára miatt MTK-s (na meg a spreadtrum, ha van benne egyáltalán gps). Ezért találkoznak az emberek sok szar gps-es mtk-s telóval.
    Volt aki mérnöki pontossággal csinált réz vezetőből pontos méretezésű és formájú antennát amivel első osztályú, kifogástalan vételt ért el, <10 mp fix és elképzelhetetlen pontosság lett. Végigpróbálta a "tankönyvi" mikrohullámú antenna kialakításokat, és sikerült. Sajnos linket nem tudok adni, régen láttam már, nem emlékszem hogy hol, a barátunkkal találtam.
    Úgyhogy a több ezer típusból kipróbálok 3-at (vagy 20-at), persze minél olcsóbbat, és már kész is a vélemény hogy "MEEAZÖSSZESEMTÉKÁÁÁDZSÍPÍESSZAZSZAR!", szerintem épp hogy ez a flamelés, nem is csodálkozom hogy ki lett tiltva a dual simes topikból.
    Ahogy Dr. Bubó is mondta, "Sokan bővelkednek a közműveltség hiányában", azután ezek az emberek az ismerős szomszédjának a volt osztálytársától hallanak valami kitekert féligazságot, amit utána axiómaként hirdetnek. Akinek meg nem inge...

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz Krinyo #52 üzenetére

    Csak úgy indult az egész hogy az mtk a rossz, pedig az igénytelenség a rossz. Akkor nem lenne az mtk-sból jó, márpedig van. Nem az mtk miatt rossz, nem tudom miért nem lehet megérteni. Jobb lett volna úgy fogalmazni hogy az olcsó androidos telók nagy része vacak gps szempontjából, és ezekbe a vacak telefonokba a kínai többnyire mtk-t vesz. Az hogy mi olcsó, az szintén viszonyítás kérdése, egy 2 magos htc/sony árából van 8 magos kínai. De ezek se ennyibe kerülnének ha a környezetvédelmi, munkavédelmi követelményeket betartanák, nem túldolgoztatott melósok gyártanák kevés fizetésért és a kínai állam nem támogatná keményen az exportot. De én már többet nem rugóznék rajta, aki nem érti az megérdemli.

    (#55) sajtjani: Az nem csak antenna hanem komplett gps vevő. Nem sok köze van az mtk-hoz hacsak nem abban is az van. Csak ez az 1 feladata van, úgy is van megtervezve. Ha olyan minőségű körités lenne a telefonban az mtk mellett akkor az is hozná ugyanezt.

    [ Szerkesztve ]

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz wwenigma #57 üzenetére

    Szoftverből mindenképp szűrni kell, egyik gps-en sem stabil a pozíció. Azért még mindig nem kapjuk meg a military pontosságot az amerikaiaktól, bár már nem is 10m-es mint a kezdetekben. Nagyon fontos a jó szűrés hogy elég pontos is legyen de ne legyen túl "lusta" a pozíció követés. Egy időben követtem Globalsat GPS óra topikot, ott elég jól kivesézték és sokat javítottak a használhatóságon a szűrés finomhangolásával. Pl. a futás közbeni karlengetést ki kell szűrni, de ha megállsz akkor meg is kell állnia és nem másodpercekkel később, futás közben meg ki kell szűrni a pontatlanságból adódó tüskéket. Raktak be a fejlesztők nyers adatokat, meg hogy mi lett belőle, hát megdöbbentő. Külső vevőnél ez a firmware dolga (is), aztán a navi szoftver is még finomíthat.

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz kcsa #98 üzenetére

    Le van maradva mert UTC-n dolgozik. A szoftvered fogja korrigálni az időzónával és téli-nyári időszámítással, úgy lesz belőle a helyi idő.

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz klogw #153 üzenetére

    A soc-ban nincs gps, attól függ a készülékgyártó mit rak mellé. Utána kell nézni a készülék adatlapján nehogy meglepetés legyen.

    [ Szerkesztve ]

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz klogw #158 üzenetére

    Az mtk-kban embedded gps van, azért nem tudja. Az intelben ráadásul még DSP sincs, úgyhogy a gsm rész is készülék függő, nem az intelen múlik.

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz junkpod #165 üzenetére

    Én nem ezt gondolom. Nincs mágneses tokod?

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz junkpod #181 üzenetére

    Valóban, ilyen esetekben jó az útraillesztés, de pl. felüljárós utaknál ahol mellette is megy út egy darabig, ott csúnyán el tud keveredni ha nem pontos.

    Amúgy meg tetszik ez a "Masszőrellátó webáruház" :DD

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz Huroq #404 üzenetére

    Az a gps smoothing miatt van, alapból bekapcsolt. Ez a pontosságra negatív hatással lehet, ha kikapcsolod akkor esetleg látszik hogy mozog egyhelyben állva. Nekem is lenovo van amíg meg nem jön a telóm. Templom és emeletes paplak között leülve egy padra elég szépen összegyűjtögetem a közeli környékről az XM-et. :DDD Amúgy nyíltabb terepen még elmegy, ott nem ugrál. De mire nekem befogja a pozíciót addigra a fiam a Moto E-vel felrak 6-8 rezót...

    [ Szerkesztve ]

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz junkpod #515 üzenetére

    Nem érti meg hogy nincs digitális ÁTVITEL, többszörösen modulált analóg jelekből kellene biteket visszanyerni, ezeket már én is beírtam neki.

    El kéne egy kicsit gondolkodni az ábrán ami itt van a cikkben. És ezt csak a jelvezeték (nálunk a teló nyák vezetősávjai) impedanciája miatti torzulást szemlélteti, ez egy idealizált ábra, ilyent a valóságban nem lehet elérni. Csak ezen az ábrán legalább 3 bit hiba van, attól függ mikor olvassuk ki a jelszintet.
    Azután még vannak a reflexiók, különösen nagy frekvencián jelentősek, amitől a jelalakban oszcillációk jelennek meg, ilyesmi:

    Gyengén tervezett telefonnál annyira torzulhat hogy nem tudja eldönteni hogy 0 vagy 1 akart volna lenni. Hiába nagy a jelszint amit a program mutat ha gagyi a teló akkor nincs rendes pozíció. A GPS holdakkal csak egyirányú kommunikáció folyik, nem tudjuk újraküldetni az adatot. Párszor leadja ugyanazt, de ha nem sikerül összerakni az adatcsomagot akkor az kimaradt információ.

    Valós készülék tervezésénél ezek fontos dolgok, olcsó telefonnál (amibe nyilván a legolcsóbb csipet teszik azaz >90% MTK-t) nem költenek túl sokat a tervezésre, és nagyon nem mindegy hogy az antenna és a feldolgozó áramkörök között mi van, mert a nagy frekvencia az nem megbocsátó. ITT van egy kis olvasmány, csak 2 rövid oldal, de a neten van bőven infó.

    Tehát aki nem ért a digitális átvitelhez, nem lát bele a technológia részleteibe, esetleg azt gondolja hogy csak 0-król és 1-kről van szó annak nem kéne szent igeként hirdetnie az elképzelését.

    Szó ami szó, hiába van erős jel az antennán, igenis számít a készülék minősége és tervezési pontossága hogy az erős jelből tényleg legyen is információ. Nem csak a szoftveren múlik. Látszik az antenna építgetőknél is, egy kicsit jobb a vétel erőssége de még mindig nem az igazi, nem is lehet az igazi mert kispórolták a mérnőki tudást.

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz wwenigma #517 üzenetére

    Igen, csak a gagyi telefonnál sok lesz a sérült.
    Csak nem érted ezt a digitális jelátvitelt. Az ugyanolyan ANALÓG átvitel, csak olyan ANALÓG jelformát küldenek át amiből a lehető legkönnyebb a kódolt digitális információt visszanyerni. Az első linkemet ha megnézted volna akkor látnád. Első sorban a leadni kívánt információ. Középső sor az átvitt ANALÓG jel, alsó sor az amit a vevő visszaállított belőle mint digitális jel.

    A levegőben nincs impedancia de van zaj és reflexió. A telefonon belül meg még ez a kettő mellé az impedancia is belép. Az áramkörnek nem kívánatos kapacitása és induktivitása is van, ezek ind torzítják a jelet. Ilyen ideális jelalak mint itt középen van nincs is a gyakorlatban, csak rosszabb. Onnantól lesz digitális az egész amikor az MTK chip megpróbálja előállítani a harmadik sort, előtte ANALÓG a digitális átvitel!!!
    De tényleg!

    Valószínű hifivel se nagyon foglalkozol, pedig az ottani spdif átvitel ennél sokkal egyszerűbb eset. És ott sem vitatja senki hogy annak is van minősége. Miért is? Mert maga a fizikai átvitel ANALÓG! Nem tudsz négyszögjelet átvinni, mindennek van impedanciája, kapacitása, induktivitása, a vezetéknek, félvezetőnek (tranzisztor, fet, led, optikai vevő,...), ezért a szigorúan vett digitális jelátvitel nem kivitelezhető.

    Teszem azt kiküld egy 0 bitet, azaz 0V. Utána kellene egy 1-es, legyen pl. 5V. 0 idő alatt kéne a 0V után az 5V-nak jönnie, egy végtelen meredekségű felfutó él. Na ez nincs az előbb említett impedancia, kapacitás és induktivitás miatt. Abból lesz olyasmi mint az előző hsz-ben a kép. Túllövi, utána még kicsit oszcillál, aztán szépen lecseng. Gagyi tervezésnél ha nagy a reflexió, ez az oszcillálás lemehet 2.5V alá is. Na most ha pont itt olvassa ki a feszültség értéket a feldolgozó áramkör akkor az épp 0 az 1 helyett. Mert ugye órajelre is szükség van, azért, hogy az ANALÓG jelet mikor kell megnézni hogy épp mekkora a feszültsége.
    A jelalak tozulás mellet még az órajel szinkronizációs hibával is számolni kell, de nem akarok kiselőadást tartani. Próbálok egyszerűen, érthetően fogalmazni de nem biztos hogy sikerül. De attól még a valóság az valóság.
    Az elméleti "digitális" jelátvitel az gyakorlatilag egy ideális, végtelen minőségű ANALÓG átvitel, ami a gyakorlatban nem kivitelezhető. Az téves hogy nincs torzult adat, CSAK torzult adat van. Ezért van redundáns átvitel hibajavítással, hogy a torzult adat ellenére is történhessen adatátvitel.
    A műhold digitális adatokat küld, de ez tudod meddig tart? Mivel az űrbeli hőmérsékleten a vezetékek impedanciája alacsony, vehetjük úgy hogy a műhold kimenő antennaerősítőjének a bemenetéig. A power tranzisztor/FET/akármi az félvezető, aminek igenis van impedanciája. Tehát nem lesz végtelen meredekségű a felfutó/lefutó él. Onnan belép az ANALÓG átvitel, ami a telóban a gps chip belsejében lesz megint digitális, tehát odáig tart, de az már nem ugyanaz mint amit a műhold szeretett volna kiadni.
    Ha nem érted meg akkor hidd el. De tényleg!

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz wwenigma #518 üzenetére

    A felső sor az 011101001011010
    Az alsó meg ideális esetben 001101101001010
    Ez nekem nem teljesen egyforma. Na jó, az utolsó hiba az necces, de még akkor is 2 bit.

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz fPApi #571 üzenetére

    Ha MTK lett volna akkor a szokásos dalvik bug csinál ilyent, de ez allwinner, ezen elvileg nincs olyan.

    Amúgy elégedett vagy a videó minőségével? Szürkületkor is felismerhető pl. az előtted haladó rendszáma a videón?

    [ Szerkesztve ]

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz junkpod #644 üzenetére

    Vagy valami hamis klón és nincs is benne gps,csak szoftverből van hamisítva.

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz ksanc #658 üzenetére

    Nekem azzal nem megy, de a *#*#ENGMODE#*#* megy minden mtk készüléken, azaz *#*#3646633#*#*

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz xpedient #665 üzenetére

    A műholdpozíciókat hozza az agps, és akkor jön a gps, aki ezután már tudja hogy honnan kérje le a pontos pozíciót. Na de nálad mi kérje?
    A dolog lényege az, hogy a pontos helyzetet minél gyorsabban megkapjuk.
    Az egyik módszer hogy kiváló, nagy teljesítményű, minőségi gps hardvert használunk, az gyorsan befogja a pozíciót. Az átlagos mobiltelefonban viszont nem ezt a módszert alkalmazzák. Oda inkább gyengébb, kisebb teljesítményű de energiatakarékos gps vezérlőt raknak és mellé teszik az agps-t, hogy a kezdeti pozíció gyors megtalálásának számítási teljesítmény igényét a telefonról az agps szolgáltató szervereire bízza.
    Első körben kell egy körülbelüli pozíció, ami jöhet mobilcella infó, közeli wifi-k (emlékszünk még mikor a google elkezdte gyűjtögetni a wifi routerek földrajzi koordinátáit?) alapján esetleg a gps kezdeti, nagyon pontatlan helymeghatározásából. Valamint kell még a pontos idő is. Ezeket elküldi az agps szolgáltató szervereinek, amelyek egy kicsit gyorsabban tudnak számolni mint a lowpower gps chip. Azok kiszámolják a látható gps holdak pozícióját. Ezt visszaküldi a feladónak, innentől a gps chip már tudja, hogy mihez képest csinálja meg a háromszögelési számításokat ami kiadja a pozíciót. Ha kimarad az agps akkor nagyon sokáig tart felderíteni a látható holdakat, ezért lassan talál pozíciót.
    Namost ha neked működne is az agps, akkor is a telefon nem a te pozíciódat tudja meg az agps szerverről, hanem a feletted látható gps műholdak pozícióját. Tehát nagyjából annyi, hogy mikor nézel egy gps tesztprogramot akkor az agps megadja a műholdak sorszámait, meg hogy az adott sorszámú hold milyen irányból sugároz. Innen a gps feladata hogy kommunikáljon azokkal a holdakkal és meghatározza belőle a helyzetedet. Na ez neked nincs. Úgyhogy hiába tudod hogy a fejed fölött melyik holdak vannak, nincs pozíció.

    Nálad még esetleg olyan megoldás lehet, hogy a google location services-t úgy állítod be, hogy a mobil cellákból és wifikből határozza meg a pozíciót, ez mondjuk lakott területen több tíztől több száz méteres pontosságot jelent, tehát a google maps lerak nagyjából arra a városrészre ahol vagy.
    Ez a beállítás 4.4 alatt a "nagyon pontos (gps, wifi, mobilhálózatok)", vagy az "energiatakarékos (wifi és mobilhálózatok" beállítás, 4.2 alatt most hirtelen nem tudom, nincs itthon olyan teló. Illetve egy CM10.2 galaxy tab van itt, ott külön lehet pipálni gps műholdakat és a "hely wifi és mobilhálózat alapján" opciót.

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

  • Upo

    addikt

    válasz ksanc #669 üzenetére

    Próbáltam érthetően fogalmazni, tudom hogy csak egyirányú kommunikáció van a holddal.

    Üti egymást a két mondat, ha nincs (agps infó), akkor NEM tudod, milyen műholdak vannak a fejed felett, naná, hogy nincs pozíció

    Szerintem épp nem üti egymást. Azt írtam, hogy csak arra kell az agps hogy minél gyorsabban meglegyen a pozíció, és amint írtam ez a gps feladata. Agps nélkül is menni fog a pozíció, próbáld ki mobilnet és wifi nélkül mondjuk egy FR után, csak olyankor az egész dolgot a gps-nek kell felderítenie, és ez eltarthat akár 15-30 percig is, de végül menni fog úgy is, az agps viszont sokat dobhat az első fix sebességén. Az a gond, hogy a gps holdról az adat 50 bit/s sebességgel jön, és a teljes ephemeris és almanac data az elég sok adat. Ráadásul ha megszakad a vétel akkor eldobja az egészet és elölről kezdi. Ami mondjuk házfalak, fák, időjárási kondíciók miatti reflexiók miatt elég gyakran előfordul, de ha tisztább helyen vagy akkor agps nélkül is talál pozíciót.

    MSB mód nagyjából az amit írtál, a szerver akkor is számol, de nem annyit mint MSA módban. Pöttyöket csak akkor rak cold start után, ha van valami kezdeti pozíció (pl. mobiltornyok, közeli wifi-k), ezt mindenképp el kell küldeni, amiből a szerver vissza tud adni egy referencia helyet, referencia időt, ephemeris-t, ezt rakja ki pöttyök gyanánt, és utána elkezdi venni a pozíciót a holdakról. Ugye cold startnál minden infó eldobódik és elölről kezdődik a felderítés. Elkezdi elölről a holdakat, ha talál egyet akkor kezdi tölteni az almanac-ot (ez az összes működő hold adatait tartalmazza, bármelyik holdról le lehet kérni, és 12.5 percenként ismétlődik) mint már írtam 50 bit/s sebességgel. Utána jön az ephemeris, a holdak elhelyezkedése (ez 30 másodpercenként ismétlődik, érvényessége 4 óra).
    Warm startnál a vevő feltételezi, hogy az idő eltérés 20 másodpercen belüli, a pozíció eltérés 100km-en belüli, a sebesség eltérés 25m/s-on belüli, és az almanac helyes. Ilyenkor be kell fogni a holdakat és letölteni az ephemeris-t (ha jó a vétel akkor ugye kb. 30 másodperc), azaz a holdak egymáshoz viszonyított helyzetét, mert azt eldobja hogy melyik holdak voltak láthatók a működők közül, viszont az almanac megmaradása miatt tudja hogy melyik holdakhoz kell fordulni, ezért sokkal gyorsabb az egész.

    Hot startnál a vevő feltételezi, hogy minden adat érvényes, idő, pozíció, almanac, ephemeris, ilyenkor szinte azonnal fog pozíciót. Ezt nevezik TTSF-nek is (Time to Subsequent fix).

    Na ezeket ki tudja váltani az agps, és onnan azért sokkal gyorsabban jön az adat.

    MSA módnál valóban nagyobb a kommunikációs adatforgalom a szerverrel, de ott is kell gps holdat látni. Tehát megy az első kb. pozíció, küldi vissza a vételt segítő infókat, ebből a gps megpróbálja befogni a látható holdakat, és amit talál, azt az infót elküldi a szervernek, ami ezekből kalkulál egy pozíciót amit megkap a vevő. Tehát nem a látott műholdak által adott pozíciót fogja adni hanem az agps szerver segítségével finomított adatot. Tehát menet közben is folyamatos adatforgalom zajlik, nem csak az első fixhez kell néhány 10 kB adat.

    Úgyhogy ha visszakanyarodunk az eredeti felvetéshez, mármint hogy a készülékben nincs gps hardver, akkor nem fog semmire menni csak agps-el mert ahhoz mindenképp kell gps hold pozíció MSA és MSB módban is.
    Ha nem akarnak jönni a pöttyök/gps hold sorszámok akkor valószínű simán csak nincs benne vevő, és nincs "okosítva" az agps szoftver.

    Szerk:
    Az MSA-hoz még annyit, hogy az agps szervernél igen jó gps vétel van, nagy parabolákat lehet ott látni, tehát tökéletesen ismeri a teljes gps infót, folyamatosan tudja venni az egészet. A gps meg elküld minden darabkát amit a gps jelből tud értelmezni, a szerver ezt összeveti az ő gyakorlatilag tökéletes információjával, időjárási/ionoszféra adatokkal, és más gps vételt befolyásoló dolgokkal, és abból elég jól ki tudja számolni hogy hol van a telefon, tehát gyengébb vételnél is elég jó pozíciót ad. De mindenképp kell jel a holdakról, ha töredékek is, mert különben nincs mihez hasonlítani az adatokat.
    Tehát határozottan kijelenthető hogy gps nélkül nincs agps, csak agps-el nem lehet pontos pozíciót meghatározni.

    [ Szerkesztve ]

    Blogom: https://logout.hu/blog/upo/index.html | "Az átlagember alvásigénye még 5 perc"

Új hozzászólás Aktív témák