Aktív témák

  • hanee

    senior tag

    Sziasztok!

    Mi is érezzük a saját bőrünkön, főleg a devizahitelben. Azt mondom, mi szerencsések vagyunk, mert a hiteltörlesztésnek csak a fele CHF, így 75-ről csak 90-re nőtt a törlesztőrészletünk :DD (legyünk mindig optimisták ugye).

    Viszont azért az is elgondolkoztató, hogy akinek nincs hatalmas hitele, azt nem tudja annyira megrendíteni sem egy ilyen válság. Nem azt mondom, nagyon gáz, hogy pl. valaki elveszíti az állását, de ha az emberek nem vennének fel orrba-szájba kölcsönöket mindenre, akkor nem érintené őket ennyire mélyen egy állás elvesztése (mert azért idővel nyilván talál másik állást, csak addig gatya-összehúzás van, és a félretett pénzből kell élni, ami ugye nem létezik, ha mindent hitelre költenek).

    Például tegnap (lehet, hogy pont a Naplóban láttam?) riportot csináltak egy nővel: 3 hitele van, ebből egy lakás, egy autó és egy személyi kölcsön. Elveszítették a munkájukat, és a nőnek akkor tűnt fel hogy valami baj van, amikor már 3 hónapja nem fizette a törlesztőrészletet és már kapott 5 felszólítást a banktól.. ezt sem tartom azért normálisnak, ha ilyen gondja van az embernek (ami előfordulhat válság nélkül is), akkor az lenne az első hogy a bankhoz fordul segítségért, türelmi időért, vagy akármi.. elveszik az autóját, ami munkaeszköz lenne. Ha ennyire rohadt fontos nekem az autóm, biztos nem hagynám hogy küldözgessék a felszólítást..

    Másrészt szerintem ha másra nem, arra jó lesz ez a válság, hogy ezután az emberek nem fognak talán ész nélkül hitelt felvenni, erejükön felül, ami nem is akkora baj..
    Dolgoztam egy rövid ideig autó-lízigeléssel foglalkozó banknál, és ott hegyekben álltak már 8 éve is az akták, amik arról szóltak, hogy mennyi embernek dőlt be az autóhitele, pedig akkor még a válság híre, hamva sem volt, a hitelfelvevők 20%-a nem tudta fizetni a törlesztőrészletet egy idő után, ami szerintem oltári magas szám.

    Mi pl. eladtuk az autónkat, mielőtt még belefogtunk a lakásvásárlásba, hogy semmiképp ne legyen két hitel, pontosan az ilyenek elkerülése végett.. most nem is bírnánk fizetni, az tuti. A lakás is épp elég, ha nem lenne már egész jól élnénk..

    Mindemellett persze mi is érezzük a hatását, de nagyon bízom benne, hogy egy év alatt lecseng a dolog.

    hanee

Aktív témák