Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz Doky586 #42207 üzenetére

    Efelett elsiklottam, hogy screenshotokat is becsatolt. Nos, igen, HDS-ből a legújabb verziót kéne nézni, a második kép meg azt mutatja, hogy az OS részéről be van kapcsolva. Az =0 (Disabled) érték ne zavarjon meg senkit, ez ilyen nyakatekert MS-os logika, hogy a NotifyDeleteDisable funkció van Disableden, azaz a TRIM Enabled. Épp úgy, hogy a tagadás tagadása állítás, a tiltás tiltása engedélyezés, a disable disabled-re állítása enablednek felel meg.

    Mondom, NVMe SSD-nél nem kell foglalkozni vele, akármilyen szoftveres megoldás is írjon akármit. ATA, AHCI, SCSI protokollt használó (SCSI-t használnak az SAS, USB UASP) SSD-ken azért kellett foglalkozni vele, mert ezek a protokollok még anno HDD-khez készültek, és utólag egészültek ki SSD-re vonatkozó extra utasításokkal, és ezeknek az extra utasításoknak a kiküldéséről az OS-nek külön kellett gondoskodni, hogy ne felejtődjenek ki.

    Viszont az NVMe már memóriaalapú tárolókhoz, SSD-khez lett kifejlesztve eleve, itt már nincs olyan, hogy utólag hozzátákolt spéci utasítást kell utánaküldözgetni, hogy teljes legyen a funkcionalitás, hanem eleve úgy van már alapból megcsinálva az egész, hogy minden menjen, aminek mennie kell, minden menjen és be legyen kapcsolva, amit a meghajtó és a protokollverzió konkrétan támogat.

    Bár ennek hátránya is van. SATA SSD-nél pl. ha épp nincs bekapcsolva a TRIM és véletlenül valaki letöröl egy mappát, fájlt, akkor van még esély undelete/restore funkcionalitású progival visszaállítani, ha még nem lett felülírva. Viszont ha megy a TRIM, vagy az annak megfelelő utasítás, protokoll használva lett, akkor az adat fizikailag azonnal megsemmisül magán a meghajtó tárolófelületén, és már semmi nem hozza vissza, még a Kürt se, ha véletlenül rárángott a keze a törlése, akkor késő bánat, ment az egész a levesbe. De ez azért mindegy is, mert biztonsági mentést mindig kell tartani mindenről.

Új hozzászólás Aktív témák