Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Frawly

    veterán

    válasz wwenigma #34281 üzenetére

    Mármint minél drágábbat nem veszel?

    A legtöbb ember azért vesz SSD-t, hogy a töltési idők jók legyenek. Ebben pedig a SATA-sok alig gyengébbek az NVMe-seknél, nagyon hosszú töltési időknél tudod kimutatni a különbséget, akkor is csak általában stopperrel. Nyugodtan csinálj teszteket, hogy progikat betöltesz SATA-sról és NVMe-ről is, mivel neked mindkettő van, első kézből fogod megtapasztalni, hogy mennyire elenyésző a különbség. Annak kell hinni, nem a CDM méréseknek.

    A legtöbb felhasználó nem végez túl sok fájlmozgatást, másolgatást. Így meg nem profitál az NVMe-ből.

    Egyébként még így is ki lehetne használni a plusz potenciált az NVMe-ből, de a mai szoftverek többsége nem alkalmas rá. Ahhoz speciális módon át kéne őket írni, hogy főleg szekvencálisan és/vagy kötegelve dolgozzanak fájlokkal, azaz a fájlkezelési stratégián kéne változtatni. Jelen állapotban főleg szoftveres bottleneck miatt csak speciális felhasználással használhatók ki az NVMe által nyújtott előnyök.

    De ez a bottleneck még gyorsabb és lassabb SATA3-as SSD-k között is fennáll. Pl. pár hete panaszkodott valaki, hogy vett egy 120 gigás UV500-at, aminél fájlmásolás közben beesett a sebesség 100 MB/sec alá. Mindjárt el is könyvelte kudarcnak, annak ellenére, hogy a bootidő 5 másodperc volt (ennyi lett volna a bootidő egy Samsung 860 EVO-val is, de annál a másolás közben nem esett volna be a sebesség 450 MB/sec alá). Nyilván kinek mi a fontos. Aki sokat másol fájlokat nagy tételben, annak jobb az NVMe, vagy egy gyorsabb SATA3. De aki ritkán, vagy csak kis tételben (ilyenkor az SSD-n lévő cache, meg az OS RAM cache-elése elfedi az esetleges lassúságot), annak a 4,7-4,8 vs. 5 mp-es bootidő (vagy épp töltési idő) különbsége miatt nem éri meg a felárat az NVMe.

    De ugyanez a helyzet a 64 magos/szálas procival is. Ha csak átlagos dolgokra használod a gépet, nem lesz tőle a gép 32× gyorsabb. Még többszálú progiknál sem feltétlen, a legtöbb nem skálázódik lineárisan. Az egyszálú szoftvereknél meg alig lesz nyereség. Vagy ha teszel a gépbe 32 helyett 128 giga RAM-ot, csak több memória fog parlagon állni, de semmi nem lesz már tőle gyorsabb, hacsak nem olyan spéci felhasználásról van szó, ami ki tud használni ennyit. Vagy bekötteted az 50 Mbps-os net után az 1000 Mbites netet. A legtöbb ilyen hardveres upgrade attól függ, hogy ki mire használja a gépet.

Új hozzászólás Aktív témák