Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • korn

    aktív tag

    válasz neooen #1402 üzenetére

    Teljesen jó, amit vettél. Akksi profi, töltő elfogadható. Én a helyedben vennék még egy multimétert, leellenőrizni a töltő töltési végfeszültségét, plusz az akksik aktuális feszültségét is jó ha látja az ember néha. 4.20V-nál nem szabadna magasabb feszre töltenie az akksikat.
    Bár van az akksiban védelem -pontosan nem tudom-, de valahol 4.35V környékén kapcsol be, az meg már nem valami egészséges az akksinak.
    A "mAh"-t nevezzük kapacitásnak. Egyszerűsítve: te 2900mAh-s akksit vettél, ez azt jelenti, hogy mondjuk 290mA-es állandó terhelőáram mellett 10 óráig bírja szuflával.
    Az akksik másik fontos paramétere a belsőellenállás. Annál jobb, minél kisebb. Te neked nem lesz ezzel gondod, mert az egyik legjobb akksit vetted. A nagyobb belsőellenállású celláknak gondot okozhat a nagyáramú terhelés, emellett jobban melegednek kisütéskor és töltéskor.
    A liion töltőknek konstans árammal, majd konstans feszültséggel kellene töltenie. Most ez a Cytac ha ugyanaz mint a wf139, akkor biztos, hogy nem így tölt. De nincs gond ezzel sem, ha nem tölti 4.20V fölé a cellákat. Ezért kellene egy multiméter ezt lecsekkolni.
    A neten találni angol leírásokat a liion cellák töltési folyamatáról, nem rossz, ha tisztában van vele az ember.

    Tömören. :) Más még majd kiegészíti, ha akarja. :)

  • Gibbs

    csendes tag

    válasz neooen #1402 üzenetére

    Nem tettél semmi rosszat, csak mindenki átszaladt a kéréseden és újabb témához szólt hozzá.
    Szóval nem igényel olyan nagy hűhót a töltő téma. Pár alapvető dolgot kell nekik tudni és a minőségük attól függ, hogy ezt teszik, vagy sem. Általában többé-kevésbé megfelelnek az elvárásoknak.
    A legfontosabb, hogy a töltés végén a feszültséget ne engedje 4,2V fölé menni, mert azt a Li-ion akku nem viseli el. A töltők ezt általában tudják is. Ha nem, akkor a fórumokon ezt bőven kitárgyalják.
    Eltérés van a töltőáram nagyságában, ami a töltés időtartamát határozza meg. Általában 500-600mA a szokásos, én eddig max 1A áramúval találkoztam. Nem célszerű a magas töltőáram, mert a Li-ion akku kényes a töltésre.
    A jobb töltőkön lehet állítani a sec. feszültséget, így univerzálissá válnak, lehet velük a 3-3,2V-os és a 3,7V névleges feszültségű akkukat is tölteni.
    Az is célszerű, ha az akkufészkekben a rövid (RCR123) és a hosszabb (10440, 14500, 17670,18500 stb.) cellák is befoghatók, tölthetők, így méginkább univerzális lesz.
    Jó, ha a töltőn két cellafészek van és azok külön-külön szabályozottak, így két különböző nagyságú és/vagy töltöttségű cella is egyidejűleg tölthető.
    A töltők általában rendelkeznek a töltés állapotát csatornánként jelző leddel. Amíg folyik a töltés pirosat mutat, a töltés befejeződésekor átvált zöldre. Amikor a töltés befejeződött, a cellát ki kell venni.
    Az akkukról Macikos kolléga írt bővebben-igaz nem neked válaszolva.
    Általában elmondható, hogy töltés közben nem célszerű felügyelet nélkül hagyni a Li-ion töltőt, mert bármilyen hiba esetén hamar tűz, vagy robbanás lehet belőle és mindig éghetetlen anyagra kell tenni.
    Talán hirtelen ennyit a töltőkről. Viszonylag sokféle töltőt árulnak, persze az összes feltételnek már kevés felel meg, de ki-ki az igényének és a pénztárcájának megfelelőt meg tudja találni. Itt is érvényes, hogy az ár és a minőség között elég szoros kapcsolat van (de nem minden esetben és nem korlátlanul).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák