Új hozzászólás Aktív témák

  • Tangerine

    senior tag

    válasz And #59 üzenetére

    Itt a magyarázat a HWSW fórumból. A (lényeget kivastagítom)

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Idézet (didyman @ 2005. márc. 17., csütörtök - 23:58)
    Érdekes. Az említett NiMh-k Toshiba cellák, rövidzárban 10A feletti áramot produkáltak, a NiCd 2-3A volt maximum (ezek kb. folyamatos értékek, 4-5s alatt estek idáig, többet nem mertem, meg a mérőkábel sem szerette, főleg a kontaktusnál ...



    Hibás mérésed volt, négyvezetékes módszerrel kellene alacsony feszültségen belső ellenállást mérni (kettő az áramnak, és másik kettő külön tűvel a lényegében áram nélküli (mikroamperes) voltméréshez). A valóságban roppant kicsi a NiCd akkuk belső ellenállása. Így aztán alapos tévedés a NiCd akkukkal akárcsak összemérhető nagyságú zárlati áramú más hasonló méretű akkut feltételezni. Az is csak hibás megfigyelés (pl. kontakthibás, oxidos felületű elrendezés, stb.) eredménye lehet. Hanem a tiszta csatlakozó felületű AA cella képes akár 100 Ampert is leadni zárlat esetén, úgy, hogy a hozzávezetéseket elégeti kisebb keresztmetszet esetén, vagy a rugó izzik fel, akár sárgára is, így veszti el a rugalmasságát (és a nyomóerőt, azaz a jó kontaktot), vagy beleolvad a készülékházba és azért romlik a kontakt (meg a zárlati áram). Ezek bizony tapasztalat (laborvezető voltam évekig). Ahogy az is tapasztalat, ha elég kis ellenállású rövidzár éri a NiCd cellát, néhány másodperc alatt annyira felforrósodik (komolyan!), hogy képes kiforralni az elektrolitot (ezt szakképző iskolákban, erősáramban tanítják-tanították is, tipikus NiCd akku tulajdonság). Szóval az általad említett 4-5 sec zárlat is elég arra, hogy kézben ne lehessen tartani. Hacsak le nem merült az akku, vagy sokszor volt mélykisütve (a képződő gázt elnyelve romlik az elektrolit), ill. túltöltve. Vagy nagy ellenállású vezetékkel próbáltad rövidrezárni (ahhoz néhány milliohmos vezeték kell, nagyon jó kontaktussal).
    A jó állapotú NiCd akkuhoz hasonló nagy áramot leadni képes akku, vagy galvánelem nincs. Használják is igen nagy áramot igénylő alkalmazásoknál a NiCd akkukat, hordozható műszereknél, kapumozgatás (zsilipkapu a Metrónál a föld alatt, ott persze nem AA, hanem terem méretű akkukat), katonai cuccoknál, motoros háztartási készülékeknél (hajnyíró, stb.) Ez a legfontosabb tulajdonságuk, amiért még alkalmazzák őket, máskülönben a NiMH akkuk méretükhöz képesti sokkal nagyobb kapacitásukkal kiszorítottá volna őket teljesen.

    De említették a fórumtársak is, a vakukat a NiCd akkuk jóval gyorsabban töltik. Már amelyiket haza nem vágják éppen a nagy áram miatt. A NiCd tűrő vakukban az elektronika nem engedi, hogy az akku túl nagy áramot leadjon. De több olyan vaku is létezik, melybe TILOS NiCd akkut tenni, bele van téve a vakuba a figyelmeztető felirat. A profi NiCd tűrő vakuk elektronikáját meg eleve úgy tervezik (túlméretezik), hogy bírják, vagy limitálják (vagy mindkettő) az extrém nagy áramot. Nekem van NiCd tűrő és nem tűrő vakum is (előbbi Canon Speedlite 550, utóbbi Sunpak), de évekig használtam profi Sunpakot is, mely harmadannyi(!) idő alatt töltődött NiCd-ről (saját telepe is NiCd cellákból állt), mint NiMH-ről, vagy alkáli elemről. A NiCd tűrő profi vakuk külső telep táplálásra is ki vannak építve (Mint a Speedlite 550), ezért is túlméretezettek (a külső telep bikább lehet, és persze az is állhat NiCd cellákból). A NiCd nélkülözhetetlen a profi fotósoknak, ha fontos a töltés gyorsasága. Ajánlom megnézni pár vaku gépkönyvét, pl. a Speedlite-hez adott leírás szerint is kb. minden üzemállapotban fele a töltési idő NiCd akkuval, mint más cellák esetén, habár a villantások száma is jóval kevesebb.

    Cserfa
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


    [Szerkesztve]

    Vacillálni, vagy nem vacillálni, ez itt a kérdés, vagy mégse?

Új hozzászólás Aktív témák